“Психология и социология”/12. Социальная психология

 

Д. психол.н Кокун О.М., Черніговцева Т.М.

Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України

 

СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ

СТАВЛЕННЯ ДО ГРОШЕЙ У ПЕРШОКЛАСНИКІВ

 

Ставлення до грошей можна вважати не тільки важливою складовою економічної культури особистості, а й загальної культури суспільства, в цілому. Бурхливі політико-соціально-економічні перетворення, які відбувалися у нашій країні останні два десятиліття, природно, змінювали й ставлення до грошей в різних верствах населення.

Ставлення до грошей нині закономірно вважається однією з центральних проблем економічної соціалізації, де гроші розглядаються як головний фактор, завдяки якому забезпечується входження індивіда в світ економіки [1], [2].

Оскільки ставлення до грошей формується в особистості з раннього дитинства, вивчення особливостей його формування в дітей, на нашу думку, не тільки має стати в нагоді для оптимізації виховного процесу, але й, у багато чому, виявляє соціально-психологічні особливості “дорослого” суспільства. Тому метою проведеного нами емпіричного дослідження стало вивчення особливостей та соціально-психологічних чинників формування ставлення дітей до грошей (на прикладі першокласників).

В даній статті ми вкладемо та проаналізуємо результати цього порівняно невеликого за обсягом дослідження. В дослідженні взяли участь 34 учні перших класів (вік 6-7 років) однієї із Київських шкіл. В його ході була використана спеціально розроблена нами анкета, а також Методика вивчення цінностей молодших школярів та Дитячий особистісний опитувальник Кеттела.

За допомогою анкетування нами вивчалися як різні прояви, що характеризують ставлення дітей до грошей, так і різні соціально-психологічні чинники, що можуть на це ставлення впливати. Узагальнені результати щодо таких чинників наведено у таблиці 1.

Таблиця 1

Чинники, що можуть зумовлювати формування ставлення дітей до грошей

Питання

завжди (часто)

рідко (інколи)

ніколи

(ні)

1

Як часто у твоїй у твоїй сім’ї говорять про гроші?

23%

62%

15%

2

Чи розмовляєш ти з друзями про гроші?

12%

23%

65%

3

Чи говорить з тобою вчитель про гроші?

15%

85%

4

Чи дають тобі кишенькові гроші?

47%

32%

21%

Отже, із вищенаведеної таблиці ми бачимо, що сім’я справляє набагато вагоміший вплив на  формування ставлення до грошей досліджуваних першокласників порівняно із друзями та шкільними вчителями. Також ми бачимо, що кишенькові гроші отримують вже чотири п’ятих першокласників, які, природно, набувають практичного досвіду поводження з ними. 

Далі розглянемо результати щодо проявів, які різнобічно характеризують ставлення досліджуваних до грошей.

Так, повністю вистачає кишенькових грошей лише половині першокласників. Ці гроші витрачають всі одразу 25% з них, тільки частину – 35%, залишають на наступний день та не витрачають зовсім по 20%.

Цікаво, що у 90% першокласників вже сформувалося уявлення, що за гроші можна купити все або майже все. І тому природно, що 66% дітей вказали, що гроші для них важливі або, навіть, дуже важливі. Також цілком логічним є те, що 61% досліджуваних вважає багатих людей щасливими, і тільки 15% – бідних. І навпаки нещасливими багатих людей вважає тільки 3%, а бідних – 29%.

При виборі майбутньої професії у першокласників гроші також вже стали достатньо вагомим (другим за значимістю) чинником. Професію “де платять багато грошей” збираються обрати 29% з них. На першому місці (у 41%) професія, “яка подобається”, на третьому (18%) – “де можна проявити себе”, на четвертому (12%) – “яку запропонують батьки”.

Що стосується вибору товариша та подарунка на свій день народження, то тут гроші для першокласників ще не набули такого вагомого значення. Так, такий чинник  вибору товариша як “у якого є гроші” зайняв останнє місце із чотирьох запропонованих варіантів і основним став тільки для 6%. На першому місці вибір товариша “з яким цікаво” (56%), далі – “у кого багато друзів” (23%) та “хто гарно навчається” (15%). Гроші на день народження хотіли б отримати лише 18% першокласників. А 41% з них, наприклад, надали перевагу веселому святу з друзями.

За Методикою вивчення цінностей молодших школярів, гроші (“багатство”) виявилися найбільш вагомою цінністю серед досліджуваних – із 8 цінностей його на перше місце поставили  38% першокласників (наступні за вагомістю цінності “розум”  і “красивий одяг” на першому місці виявилися, відповідно, у 24% та 21%).

Також цікавими є результати кореляційного аналізу отриманих показників.

Так, тісно пов’язаними виявилися між собою відповіді на питання анкети: „Чи дають тобі кишенькові гроші” та „Чи вистачає тобі цих грошей” (r = 0,8; p ≥ 0,001); „Чи дають тобі кишенькові гроші” та „Чи важливі для тебе гроші” (r = 0,35; p ≥ 0,05); «Чи важливі для тебе гроші» та «Чи розмовляєш ти з друзями про гроші» (r = 0,63; p ≥ 0,001), що, на нашу думку, є достатньо логічним. Наприклад, наявність у дітей кишенькових грошей, природно, підвищує їх значимість у житті дитини, оскільки вона на практиці опановує можливості задоволення своїх потреб за допомогою грошей. 

Відповідь на питання анкети «Чи подобається тобі ходити в магазин» зворотно корелює із цінністю «Розум» за Методикою вивчення цінностей (r = -0,47, p≥ 0,005) - тобто дітям, для яких розум є пріоритетною цінністю, менше мають меншу спрямованість до задоволення матеріальних потреб.

Фактор „О” (самовпевненість/гордовитість) за Дитячим особистісним опитувальником Кеттела достовірно корелює із питаннями анкети «Що можна купити за гроші» (r = 0,46, p ≥ 0,01) та «Чи розмовляєш з друзями про гроші» (r = 0,37, p ≥ 0,05).

Отже, отримані нами результати надають можливість зробити певні висновки:

·        На формування ставлення дітей до грошей впливають як зовнішні (соціальні), так і внутрішні (особистісні) чинники. Найвагоміший вплив на  формування ставлення до грошей першокласників справляє сім’я і набагато менший – друзі та школа. Така особистісна якість як самовпевненість (гордовитість) зумовлює підвищення для дитини значимості грошей.

·        Переважна більшість першокласників набувають практичного досвіду використання грошей, регулярно отримуючи від батьків кишенькові гроші.

·        В першому класі гроші, для переважної більшості дітей, вже набули значення однієї із найбільш пріоритетних життєвих цінностей.

 

Література:

1.     Авер'янова Ганна Михайлівна, Дембицька Наталія Миколаївна, Москаленко Валентина Володимирівна. Особливості соціалізації молоді в умовах трансформації суспільства / АПН України; Інститут психології ім. Г.С.Костюка. - К. : "ППП", 2005. – 308 с.

2.     Економічна соціалізація молоді: соціально-психологічний аспект / загальна редакція – В.В.Москаленко. – Наук. видання – К.: Український центр політичного менеджменту, 2008. – 336 с.