Економічні науки / Економіка підприємства

к.е.н. Галгаш Р.А.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Луганськ

Умови та ознаки координаційного управління діяльністю підприємства

 

Одним із напрямів дослідження механізмів координації діяльності підприємства є аналіз її взаємозв’язку з управлінням інноваційною діяльністю. Проблема створення і ефективного використання інновацій вимагає координації зусиль багатьох людей і колективів, узгодженого комплексно-ресурсного забезпечення процесів нововведення на підприємствах, в корпораціях, регіонах, національній економіці, наступальній ринковій стратегії, здійснення інновацій від зародження нової ідеї до її повної комерційної реалізації, що забезпечує фінансування і отримання доходів.

Успішне функціонування будь-якої економічної системи неможливе без повної і чіткої узгодженості між її елементами. Як правило, економічні системи є складними і імовірнісними – обставина, яка підвищує значущість питань їх координації. Координація є єдиним процесом узгодження елементів системи, який включає і зміну, і рівновагу, і дію, і результат дії. Під координацією слід розуміти її динамічну, активну сторону – конкретні дії, спрямовані на забезпечення рівноваги, стан якої назвемо узгодженістю.

В умовах планової економіки здійснювалася планомірна координація не лише в рамках економічних одиниць, але і у всьому народному господарстві Суспільна власність на засоби виробництва економічно об'єднувала технологічно відособлені виробничі одиниці. Внаслідок цього народне господарство перетворилося на об'єкт свідомого і цілеспрямованого управління. Його складність, яка наростала швидкими темпами, внутрішній динамізм, що характеризував централізовану економіку, визначали, як одну з найбільш важливих управлінських проблем, координацію на макроекономічному рівні. Разом з цим зберігалася важливість координації на рівні окремої господарської одиниці, галузі, регіону.

Паралельно з розвитком народногосподарської економічної системи розвивався і суб'єкт управління. Він ускладнювався через дію його власних закономірностей, пов'язаних з розподілом і спеціалізацією управлінської діяльності. Розподіл здійснювався за управлінням різними матеріально-речовими функціями виробництва, за управлінськими функціями, за етапами процесу прийняття рішення. Це ускладнило виконання задачі досягнення повної узгодженості між суб'єктами управління.

Умова існування координації виявляється в економічній системі в наявності двох або більше економічних суб'єктів, об'єднаних спільною метою свого розвитку і функціонування. При розгляді цієї умови виникає декілька питань. Суб'єкти управління відносяться один до іншого не лише як ті, що знаходяться на одному рівні, але і як зв'язані стосунками супідрядності, субординації. Істотні відмінності стосунків між супідрядними і несупідрядними суб'єктами управління в значній мірі визначають існування відмінності в думках про координацію між елементами системи управління народним господарством. Деякі вчені вважають, що координація здійснюється лише між суб'єктами одного рівня. Координація – це відношення між несупідрядними елементами, при супідрядності вона замінюється стосунками субординації. Але в цьому визначенні неправомірно змішуються різні речі. Субординація виражає положення елементів по відношенню один до одного, в тому сенсі, що існує прерогатив одного елементу впливати і зумовлювати вирішення іншого елементу. Координація є узгодженням, приведенням у відповідність елементів і їх рішень. Субординація і координація – це поняття різного порядку, що виражають різні характеристики стосунків між елементами систем. Тому координація здійснюється і між супідрядними суб'єктами управління.

Інші вчені розглядають координацію виключно як сукупність взаємин різних рівнів управління. Правда, вони не говорять, що між несупідрядними суб'єктами не здійснюється координація, але вона розглядається у зв'язку із стосунками між рівнями і фактично зводиться до похідної цих стосунків. Узгодженість однаковою мірою необхідна як між взаємодіючими елементами одного рівня управління, так і між зв'язаними елементами, що знаходяться на різних рівнях.

Координація включається у зміст кожної управлінської дії і, отже, відноситься і до об'єкту управління. Суть координації не зводиться лише до забезпечення узгодженості в роботі різних за своїм конкретним призначенням і місцем в ієрархічній системі органів управління, хоча такого роду діяльність надзвичайно важлива для ефективності самого управління. Але ж кожен такий орган втілює той або інший виробничо-господарський комплекс. Координуючи роботу цих органів одночасно можна і потрібно досягати координації роботи керованих ними виробничо-господарських і інших комплексів, в рамках яких безпосередньо створюються матеріальні цінності.

Поділ системи на підсистему управління і підсистему підпорядкування, на суб'єкт і об'єкт управління само по собі вже показує відособленість цих двох частин економічної системи – звідси і різні прояви координації в них. Але існує і безпосередня залежність – координація, яка виконується суб'єктом управління, забезпечує узгодженість діяльності об'єкту управління, тобто у виробничому процесі виявляються результати координаційних дій підсистеми управління.

З іншої точки зору необхідна узгодженість та координаційна діяльність суб'єкта, є відбиттям узгодженості об'єкту, об'єктивно обумовленою вимогами технології даного виробничого процесу. Стан і характеристики керованої підсистеми завжди позначаються на будові і процесах в підсистемі управління. Узгодженість суб'єкта управління повинна представляти модель майбутньої узгодженість об’єкта.