Современные информационные технологии/ 1.Компьютерная инженерия

Лавриненко Т.Н.

Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», Україна

ІНФОРМАЦІЙНІ МЕРЕЖІ – НЕВІД'ЄМНА СКЛАДОВА СУЧАСНОГО СУСПІЛЬСТВА

Процеси світової глобалізації охопили практично всі сфери людської діяльності: економіку, культуру, інформаційний простір, технології, управління та інше. Це дозволило говорити про розвиток відкритого інформаційного суспільства, якому найбільш притаманний – мережевий спосіб взаємодії між людьми на всіх напрямках їх діяльності. Результатом цього процесу стало, наприклад, створення віртуальних компаній, співробітники яких можуть знаходитися в різних куточках світу та одночасно вести спільний бізнес за допомогою "віртуального офісу", розвиток електронної комерції, виникнення "персоніфікованої реклами" та засобів масової інформації нового типу та багато іншого. Ринок інформаційних технологій в розвинених країнах щорічно збільшується на 10%, більш ніж втричі розширюється комп'ютерна мережа Інтернет. Необхідною умовою залучення України до цих досягнень та створення відкритого інформаційного суспільства є наявність розвиненої телекомунікаційної інфраструктури, проведення досліджень як технічних, так і соціальних аспектів її застосування.

За показником універсальності та масштабами поширення комп'ютерні мережі можна умовно розділити на три групи:

1. Глобальна комп'ютерна мережа Інтернет – це всесвітня мережа, інформаційне та інтелектуальне наповнення якої охоплює всі сфери людської діяльності.

2. Національні комп'ютерні мережі Інтранет, як правило, створюються в межах однієї країни і наповнюються інформацією й знаннями, що відносяться до певної сфери діяльності цієї країни. Найбільш поширеними прикладами таких мереж, створених у багатьох розвинених країнах світу, є національні мережі науки й освіти, мережі, що відносяться до космічної діяльності, мережі спеціального призначення та інші.

3. Корпоративні комп'ютерні мережі, що створюються для групи компаній або організацій та поповнюються даними й знаннями, що мають відношення до специфічної сфери їх діяльності.

Характеризуючи масштаби поширення світової інформаційної мережі Інтернет, необхідно вказати, що на сьогодні загальна кількість її індивідуальних користувачів перевищила 800 млн., а кількість так званих хост-серверів (головних серверів) – 197 млн. Серед географічних доменів вищого рівня кількість індивідуальних користувачів Інтернету і кількість головних серверів найбільша в США, Японії, Великобританії, Німеччині. На превеликий жаль, Україна, де був створений перший в континентальній Європі комп'ютер, за цими показниками поступається Росії в 15-30 разів, Німеччині майже на два порядки, а порівняння із Сполученими Штатами Америки взагалі позбавлене сенсу. Світовий розподіл головних серверів за категоріями користувачів показує, що комерційні організації, провайдери послуг та установи науки і освіти володіють більш ніж 90 відсотками цих систем в порівнянні з будь-ким іншими категоріями.

Європейський ринок у галузі інформаційних технологій і електронної комерції складає лише третину відповідного ринку США. Ситуація посилюється занадто високими тарифами на комунікації в Європі, а також все більшою нестачею підготовлених фахівців. Виникає закономірне питання: чому розвинені країни додатково до Інтернету вимушені створювати національні або корпоративні телекомунікаційні мережі в певних сферах діяльності? Чи не може Інтернет взяти на себе функції інших видів мереж та повністю замінити їх? Відповіддю на ці, та багато інших питань є ствердження, що може, але це недоцільно. Пояснити це можна, навівши переконливі тези.

1. Національні та корпоративні мережі мають власне інформаційне середовище в певній сфері діяльності, яка характерна для конкретної країни або конкретної групи компаній або організацій.

2. У зв'язку з тим, що національні та корпоративні мережі не потребують використання серверів і каналів зв'язку глобальних мереж, об'єми інформації, якою обмінюються користувачі, можуть бути значно великими, а вартість цього обміну істотно знижується.

3. У національних і корпоративних комп'ютерних мережах досягається значно більш висока міра захисту інформації, чим в глобальній мережі Інтернет.

4. Для забезпечення оптимального доступу до інформації, розміщеної на інформаційних серверах національних або корпоративних мереж, їх інформаційна та технічна (телекомунікаційна) складова створюється за єдиними принципами, на єдиній технологічній платформі.

В той же час користувачам національних та корпоративних мереж автоматично забезпечується доступ до глобальної мережі Інтернет. За ступенем впливу на світову економіку Інтернет може порівнятися лише з революцією у сфері промисловості, транспорту, обладнання і т.п. Компанії, які розуміють, що в найближчому майбутньому мережеві технології будуть визначати їх конкурентоспроможність, починають впроваджувати їх вже зараз.

За прогнозами компанії Cisco, до 2015 року кількість мережевих пристроїв може перевищити 15 млрд, тобто удвічі перевищить населення нашої планети. Зокрема, в опублікованому п'ятому щорічному звіті Cisco® Visual Networking Index (VNI) Forecast("Індекс розвитку мережевих технологій за період з 2010 по 2015 рік") говориться, що до 2015 року об'єм інтернет-трафіку збільшиться в чотири рази і досягне 966 эксабайт в рік. При цьому в період з 2014 по 2015 рр. зростання трафіку складе 200 эксабайт, що більше загальносвітового об'єму трафіку в 2010 році. Таким чином, об'єм трафіку впритул наблизиться до 1 зеттабайту (зеттабайт дорівнює 1 трильйону гігабайт або 1 секстильйону байт). На думку Cisco, головними локомотивами такого росту стали наступні фактори:

Зростання кількості мережевих пристроїв. Поширення планшетних комп'ютерів, мобільних телефонів, підключених пристроїв та інших "розумних" машин підвищує попит на мережеві з'єднання. В результаті, як вже говорилося, до 2015 року у світі фіксуватиметься майже 15 млрд мережевих з'єднань (включаючи з'єднання типу "машина-машина"), тобто по два з'єднання на кожного жителя Землі.

Зростання числа інтернет-користувачів. До 2015 року у світі буде близько 3 млрд інтернет-користувачів, що складе більше 40 відсотків населення нашої планети.

Зростання швидкості передачі даних в широкосмугових каналах. Середня швидкість фіксованих широкосмугових каналів збільшиться вчетверо – з 7 Мбіт/с в 2010 році до 28 Мбіт/с в 2015 році. Минулого року цей показник виріс удвічі – з 3,5 до 7 Мбіт/с.

Зростання популярності відео. До 2015 року кожну секунду через інтернет передаватиметься стільки відеоматеріалів, що їх перегляд зайняв би 1 мільйон хвилин, або 674 діб.

На даний час, український ринок інформації, інформаційних технологій, засобів, продуктів та послуг (інформаційний ринок) – один з найбільш динамічних українських ринків. Сьогодні він забезпечує все програмно-технічне забезпечення процесів інформатизації та розвитку телекомунікації, та новітні засоби і технології з'являються на українському ринку практично одночасно з їх появою на закордонних ринках. Все це наділяє надією на досить швидке подолання Україною відставання від розвинених країн світу.

Література:

1.     Степанова О., Димушор А. Технологии XXI века //Санкт-Петербургский университет, № 21, 2006. С. 29-31. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://journal.spbu.ru/2006/21/10.shtml

2.     Cisco VNI Forecast and Methodology, 2010 – 2015 White Paper. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.cisco.com/en/US/solutions/collateral/ns341/ns525/ns537/ns705/ns827/white_paper_c11-481360_ns827_Networking_Solutions_White_Paper.html