Педагогические науки/ 2. Проблемы подготовки специалиста

 

Ніколаєнко О.В.,

Ушата Т.О.,

Чернігівській державний інститут економіки і управління

Мотивація студентів немовних вищих навчальних закладів до вивчення іноземної мови з позиції психолінгвістичної спрямованості

В кожній науці з появою нових методів, підходів і напрямків дослідження завжди виникає необхідність переосмислити основні поняття. З цією проблемою стикається й загальна лінгвістика у зв’язку з появою сучасних розробок в області когнітивних наук у цілому та когнітивної лінгвістики, зокрема. Нове у тій чи іншій моделі побудови наукової проблеми проявляється не лише у висунені нових цілей і завдань дослідження або нової методології, але й безпосередньо пов’язана з певним ракурсом розгляду самого об’єкту дослідження, зміною початковими уявлень про його природу та функціонування.

В першій половині XX століття лінгвістика фокусувалася на найпростішому питанні "Як влаштована мова?", що було фундаментом всього іншого. У другій половині століття, особливо в останній його чверті,  більша увага приділялася питанням "Як функціонує мова?", "Як людина мислить – словами чи образами?", "Що головне думка чи слово?", що є складнішими для розуміння та у вивченні процесів мислення і мовлення. Саме в цій області зараз проводяться найперспективніші та новаторські дослідження. Невипадково тому у центрі уваги опинилися такі характеристики комунікативного процесу, як стратегії і тактики, розуміння, накопичення й передача знань, вплив соціальних норм й конвенції, суб’єкти спілкування і т.п..

Сучасна наука поставила у центр дослідження унікальні, історичні розвиваючі системи, в яких у якості особливого компонента є сама людина. Наявність у лінгвістики прикладних аспектів, які реально сприяють покращенню життя людини, стимулюють спілкування, розповсюджують знання, в чому є велика потреба в сучасному світі.

На початку ХХI століття освіта в Україні переживає кардинальні зміни. Ці зміни серйозно зачіпають цілі й стратегічні напрямки освіти, що, у свою чергу, призводить до необхідності перебудовувати структуру освіти, змінювати технології і методики.

Процес оволодіння іноземною мовою в штучних умовах має низку особливостей и складностей. Справа в тому, що навчання студентів відбувається в умовах, коли особистість студента вже достатньо сформована, є певний рівень володіння рідною мовою, а на оволодіння іноземною мовою відводиться небагато часу.

Психологічний аспект цієї проблеми пов'язаний, по-перше , з особливостями студентів, різним ставленням до навчальної діяльності . Різне ставлення до навчальної діяльності обумовлюється тим, що навчання має для них різний "особистісний зміст". У кожному окремому випадку студентів спонукають до навчання ті чи інші мотиви або система мотивів, різних за значущістю. Отже, мотивація до навчання є найпотужнішим фактором, що зумовлює успішність навчання. Саме тому тема статті є актуальною і практично затребуваною. На жаль, проблема розвитку чи формування мотивації навчання іноземної мови саме у студентів немовних вишів розроблена недостатньо порівняно з її висвітленням щодо школярів. Наявні розробки створюють ґрунт лише для первинного аналізу психологічних механізмів і закономірностей розвитку мотивації навчання у студентів.

Дослідження мотивації студентів немовних вишів до навчання іноземної мови демонструє немалу зацікавленість, як у зв’язку з особливим місцем, яке займає цей предмет у низці навчальних дисциплін, так і у відношеннях вікових психологічних особливостей студентів і організації навчального процесу у вишів, яка суттєво відрізняється від шкільної.

Мотив – це предмет потреби – матеріальний або ідеалістичний, чуттєво сприйманий або певний в уявленні, у розумовому плані. Свідомість знань характеризується саме тим, який зміст набувають ці знання для студентів. А зміст свідомої дії визначається мотивом самої діяльності, що є спонукальною причиною навчальних дій студентів, то заради чого вони навчаються. Мотив визначають також як безпосередньо внутрішню свідому причину вчинків або дій, як внутрішню мету і потребу, що виробляється самою особистістю під впливом власного суспільного запиту [4, c. 74-83]. Мотиви спонукають до дій, надають їм певного стійкого спрямування. Свідоме ставлення до навчально-пізнавальної діяльності, мотиваційна зацікавленість пов’язані в значній мірі із розвитком вербальних форм інтелекту кожного індивіда. З мотивацією тісно пов’язані інтереси.

Мотиваційному аспекту навчання останнім часом приділяється достатньо уваги в психологічній та педагогічній літературі, оскільки саме мотиваційна сфера є джерелом найрізноманітніших проявів активності студентів, їх самостійності та ініціативи в процесі пізнання (М. Алексєєва, Н. Бабич, І. Бех, Н. Бібік, М. Божович, Л. Виготський, С. Рубін штейн, П. Якобсон та ін. ) У психолого-педагогічній літературі дослідники розглядають інтерес як ставлення особистості до дійсності, тому у проявах зацікавленості знаходять той або інший вияв усі психологічні процеси особистості: інтелектуальні, емоційні та вольові.  Ці процеси в комплексі створюють інтерес; наявність емоційного фактору робить предмет інтересу привабливим, а зв'язок інтересу з вольовими та інтелектуальними моментами набуває пізнавальної спрямованості, основну роль в якій грають розумові процеси.

Пізнавальний інтерес є важливим стимулом у розвитку таких якостей людини, як цілеспрямованість, наполегливість, працелюбність та ін.. Інтерес  - це спонукальний фактор у будь-якій діяльності та у будь-яких суспільних відносинах, в які вступають особистість та інший соціальний суб’єкт. Також важливим фактором є потреба. Інтерес відрізняється від потреби і не зводиться до неї. Він передає спосіб задоволення потреби [6, c. 13]. Наприклад, потреба в їжі. Соціальні форми прояву необхідності і є потребами. Психологічний аспект мотивації і її формування – дві сторони одного й того ж процесу виховання мотиваційної сфери цілісності особистості студента. Шляхи становлення і особливості мотивації для кожного студента індивідуальні. Задача складається в тому, щоб, спираючись на загальний підхід, виявити, якими складними, іноді суперечливими шляхами відбувається становлення навчальної мотивації студента.

В юності у молодої людини постає проблема вибору життєвих цінностей. Юність намагається сформувати внутрішню позицію по відношенню до себе ( "Хто Я?", Яким Я повинен бути?"), по відношенню до інших людей, а також до моральних цінностей. Перехід від старшого шкільного віку до студентського супроводжується протиріччями і зламом звичних життєвих уявлень. Необхідно враховувати, що відмінність в мотивації можуть спостерігатися у студентів різних курсів, факультетів та спеціальностей. Навчальна мотивація, як особливий вид мотивації, характеризується складною структурою, однією із форм якої є структура внутрішньої (на процес і результат) і зовнішньої (нагорода, уникання) мотивації. Суттєві такі характеристики навчальної мотивації, як її стійкість, зв'язок з рівнем інтелектуального розвитку і характером навчальної діяльності. Навчальна діяльність мотивує, перш за все, внутрішнім мотивом. Найбільший вплив на ефективність навчальної діяльності чинила потреба в досягненні, під яким розуміється "прагнення людини до покращення результатів своєї діяльності". Задоволення навчанням залежить від ступеня задоволеності цієї потреби. Ця потреба змушує студентів більше концентруватися на навчанні і в той же час підвищити їх соціальну активність. Неможна забувати, що навчання носить не індивідуальний, а колективний характер. Психологи отримали дані про те, що на характер навчальної мотивації впливає групова єдність навчальної групи. Зокрема, при роботі у малих групах єдність сприяє підвищенню інтересу до навчального предмету, а її брак, навпаки, негативно впливає на пізнавальний інтерес. Для студентського віку характерні не лише прагнення досягти високого становища в суспільстві, але і вибір професії на основі прийняття і схвалення цієї професії оточуючими.

Мотивація навчальної діяльності у студентів виявляється досить сильно. Дуже важливими є всі аспекти людських взаємин. Багато які вчинки визначаються потребою у спілкуванні, прагненням підтримувати гарні стосунки з оточуючими. В діяльності багатьох студентів важливим є не сам процес, а безпосередньо результат. Для розвитку навчальної мотивації необхідно формування її власне викладачем завдяки вірно підібраному типу навчання. Від того, як і який матеріал пропонується викладачем, яку роль він відводить студенту – пасивно вбираючої губки або активно працюючого разом з викладачем, - буде залежати і тип навчання, і характер мотивації. Найпродуктивнішим за усіма параметрами є навчання, в якому поєднані три умови [1, c. 33]. По-перше, студенту повідомляються базові знання. Внаслідок студент опиняється у стані самостійно вирішити конкретну навчальну задачу. По-друге, студента знайомлять з узагальненими способами роботи з базовими знаннями. По-третє, засвоєння знань відбувається в процесі їх практичного застосування. Якщо додержуватися усіх трьох умов, то навчання набуває творчого характеру. Як правило, успіх окрилює учня і у нього виникає потреба в отриманні нових знань.

Розглядаючи мотивацію навчальної діяльності, необхідно підкреслити, що поняття "мотив" тісно пов’язане з поняттями "мета" і "потреба". В особистості людини вони взаємодіють і отримали назву "мотиваційна сфера". Цей термін об’єднує усі види спонукання: потреби, інтереси, цілі, стимули, мотиви, схильності і настанови.

Проблема формування мотивації до навчання іноземної мови студентів немовних спеціальностей набула особливої гостроти в останні роки, у зв’язку з ростом соціальної значющості іноземної мови і недостатнім рівнем мовної підготовки випускників немовних вишів. Вивчення даної проблеми і пошук можливих способів її вирішення знайшли відображення у дослідженнях багатьох вчених. Але автори отримують різні результати, так як досліджують мотиви студентів різних немовних навчальних закладів. Так, наприклад, мотивація до вивчення іноземної мови у студентів-психологів суттєво відрізняється від мотивації до цього предмету у студентів спеціальностей туристської спрямованості. У студентів немовних вишів недостатньо розвинуті внутрішні мотиви до вивчення іноземної мови через багато факторів, а саме: завантаження студентів заняттями з профільних дисциплін; невелика кількість годин, відведених на навчання іноземної мови; скептичне ставлення студентів (особливо першого курсу), стосовно можливостей застосування знань з іноземної мови у майбутній професійній діяльності.

Отже, можна з упевненістю відмітити невисокий рівень розвитку внутрішніх (пов’язаних з самою навчальною діяльністю) мотивів у студентів немовних вишів.  Мотиваційна картина є достатньо розмитою, що говорить про недостатній вияв мотивів до вивчення іноземної мови. Наприклад, позитивна відповідь студентів стосовно ствердження:" Якщо я через хворобу, або іншу причину пропускаю заняття з іноземної мови мене це засмучує" не завжди можливо розглядати  як прояв внутрішнього мотиву до вивчення даного предмету; у багатьох студентів засмучення через пропущення заняття з іноземної мови пов’язане з необхідністю його подальшого відпрацювання.

Література:

1.     Березкіна І. Про роль педагогічної взаємодії / І. Березіна // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна. Вип.19. – Львів, 2005. – С. 32-37.

2.     Бєлєнька Г. Особливості організації навчальної взаємодії викладача зі студентами І–го курсу бакалаврату / Г. Бєлєнька // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна. Вип.19. – Львів, 2005. – С. 75–82.

3.     Ігнатова Р. Розвиток пізнавальної активності учнів як педагогічна проблема / Р. Ігнатова // Вісник Львівського університету. Серія педагогічна. Вип.18. – Львів, 2004. – С. 73–80.

4.     Ильин Е. П. Мотивация и мотивы./ Е.П. Ильин. — СПб: Издательство «Питер», 2000. — 502 с.

5.     Занюк Сергій Степанович. Психологічні закономірності керування мотивацією учіння студентської молоді: дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. - К., 2004.

6.     Козяр М. Освіта повинна бути випереджальною, а не підтримуючою / М. Козяр // Пожежна безпека. – 2006. – №5. – С.12–14.