Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Корнієнко В. В.

Криворізький державний університет, Україна

Порівняльний аналіз моделі професійної підготовки бакалаврів гуманітарних наук з прикладної лінгвістики в університетах України

 

Проблема професійної підготовки бакалаврів гуманітарних наук з прикладної лінгвістики в університетах України постала перед сучасними вітчизняними науковцями досить недавно. Приводом розгляду питання якісної підготовки майбутніх фахівців з прикладної лінгвістики стала потреба у висококваліфікованих кадрах, адже “прикладна лінгвістика – це галузь лінгвістики, орієнтована на практичне застосування здобутків теорії мови в різних сферах людської діяльності, пов’язаних з використанням мови” [3].

Ми погоджуємося з поясненням, яке надано інформаційним сайтом Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, що мова як явище соціальне функціонує в тісній взаємодії з суспільством, так як стан і розвиток мови залежить від суспільних процесів і навпаки – мова здатна впливати на стан суспільства. Така взаємозалежність зумовила один з традиційних напрямів прикладної лінгвістики – участь в мовній політиці держави, яка здатна реалізуватися у розробці алфавітів, принципів орфографії, ліквідації неграмотності; виборі і затвердженні державної мови; визначенні стану інших мов відносно державної мови; розробці, уніфікації і стандартизації національної термінології; питаннях найменування й перенайменування (міст, вулиць, площ) [3].

Аналіз українських вищих навчальних закладів показав, що в Україні не існує єдиних стандартів підготовки бакалаврів за спеціальністю “прикладна лінгвістика”. Так, наприклад Чернівецький національний університет імені Богдана Хмельницького проводить підготовку майбутніх фахівців з прикладної лінгвістики за допомогою розділення навчальних дисциплін на три цикли: цикл гуманітарних та соціально-економічних дисциплін, цикл науково-природничих дисциплін, цикл професійних та практичних дисциплін. Також університет пропонує додатково спеціальні курси, які в свою чергу діляться на:

– обов’язкові

а) соціолінгвістика

б) лінгвістичні системи дистанційного навчання

в) анімаційна графіка

– за вибором студентів

а) лінгвістичні курси

б) програмістські курси

Важливим для нас також є досвід підготовки майбутніх бакалаврів з прикладної лінгвістики який нам демонструє Донецький національний університет. Навчальний план спеціальності містить лінгвістичні та математичні дисципліни, успішне засвоєння яких дозволить випускникові мати необхідні знання і навички для створення лінгвістичного забезпечення програмних продуктів (комп’ютерних словників, баз даних, систем машинного перекладу, систем інформаційного пошуку, програм з автоматичного аналізу і синтезу мовлення, перевірки орфографії та граматики тощо). За даними Донецького лінгвістичного порталу Донецького національного університету випускник спеціальності володітиме не тільки ґрунтовними знаннями української та англійської мов, але й основами програмування, інформатики, математичного і статистичного аналізу, що забезпечить ефективне складання алгоритмів, на базі яких професійні програмісти створюватимуть програмні продукти, необхідні суспільству. Навчальним планом передбачене поглиблене вивчення англійської мови за рахунок відведення на всіх курсах додаткових годин, оскільки створення сучасного програмного забезпечення неможливе без знань англійської мови [2].

Одним з перших університетів в якому почали підготовку фахівців з прикладної лінгвістики в Україні став Національний університет “Львівська політехніка”. Кваліфікацію бакалавра прикладної лінгвістики студент отримує після чотирьох років навчання, ґрунтовно засвоївши дисципліни по трьох навчальних блоках: гуманітарні та соціально-економічні дисципліни, фундаментальні дисципліни, професійно-орієнтовані дисципліни.

Поєднання поглибленого вивчення англійської та німецької мов, загальних мовознавчих дисциплін з вивченням ряду комп’ютерних дисциплін в університеті дає можливість готувати фахівців для вирішення цілого ряду актуальних завдань в галузях, що передбачають опис та моделювання фонетичної, граматичної, соматичної та статистичної структур різного типу текстів, створення словників, розроблення нових методик викладання іноземної мови та інформатики. Фахівці спеціальності “Прикладна лінгвістика” необхідні для забезпечення практичних робіт та наукових досліджень в багатьох напрямах. Національний університет “Львівська політехніка” при підготовці бакалаврів прикладної лінгвістики виокремлює такі основні напрямки: адекватне перетворення текстів в іншомовну форму (переклад), відбір мовного матеріалу з метою вдосконалення методики викладання мов та мовного тестування, уніфікація та стандартизація науково-технічної термінології, лексикографія, оброблення різних типів текстів (наукових, технічних, ділових, усних та письмових).

Так як потреба у фахівцях прикладної лінгвістики існує в таких сферах діяльності, як комп’ютеризація навчання, комп’ютеризований переклад та словники, автоматичні методи оброблення текстової інформації, лінгвістичне забезпечення інформаційних технологій, автоматизація інформаційних робіт, створення систем інформаційного пошуку, автоматичне розпізнавання та синтез мовлення, то університет відповідно пропонує професійно орієнтовані дисципліни цього рівня: комп’ютерна лінгвістика, розробка банків даних для вирішення задач прикладної лінгвістики, лінгвістичне забезпечення інформаційних мереж, лінгвістичне забезпечення консолідованих інформаційних ресурсів, аналіз дискурсу, третя іноземна мова, культура мовленнєвого спілкування [1].

Так, ми бачимо, що кожний з вищеописаних університетів пропонує власні моделі підготовки бакалаврів гуманітарних наук з прикладної лінгвістики, та є в них єдине – всі вони налаштовані на отримання в результаті висококваліфікованого фахівця у своїй галузі. Розробка вдосконалених моделей підготовки бакалаврів гуманітарних наук з прикладної лінгвістики все ж таки продовжує існувати дотепер і потребує подальшого вивчення.

 

Література:

1. Інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій // національний університет “Львівська політехніка”. – Режим доступу: http://www.lp.edu.ua/index.php?id=1531

2. Про спеціальність Прикладна лінгвістика // Донецький лінгвістичний портал. – Режим доступу: http://mova.dn.ua/content/view/1/1/

3. Спеціальність 7.030505 “Прикладна лінгвістика” // Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького. – Режим доступу: http://www.cdu.edu.ua/?show=4&kid=35