Н.Г. Шпакова

Запорізький національний університет

 

ЗНАЧЕННЯ МОТИВАЦІЇ ПРИ ВИВЧЕННІ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ СТУДЕНТАМИ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

 

Сперечатися про те, потрібне чи непотрібне сьогодні знання іноземної мови просто недоцільно, оскільки у сучасному світі це візитка представника будь-якого фаху – медика, викладача, юриста, програміста і, насамперед, керівника. Якщо ви хочете розвиватися як особистість та здійснювати кар’єрний ріст, без іноземної мови вам не обійтись.

Соціально-економічні та культурні тенденції розвитку сучасного суспільства викликають необхідність навчання учнів іноземної мови як важливого засобу міжкультурного спілкування. Іноземна мова представляє собою сьогодні не просто «ще один предмет програми»  освіти, це нова система мислення, новий образ світу, тому що мова - не набір знаків, засіб сприйняття; говорити й розуміти мову - це не питання перекладу, це питання бачення світу. Без серйозного стимулу таку задачу не вирішити.

Мотивація є найбільш безперечним і  вивченим фактором успішності вивчення в цілому  і вивченні іноземної мови зокрема. Вона є пусковим механізмом будь-якої діяльності, чи то праця, спілкування чи пізнання. Існує зовнішня  та декілька видів  внутрішньої мотивації. Зовнішня мотивація, як правило, націлює учнів на досягнення кінцевого результату  вивчення. Внутрішня мотивація має сильний стимулюючий вплив  на процес вивчення.  А для цього необхідно будувати процес вивчення таким чином, щоб ті хто вивчають мову на кожному етапі відчували  просування до наміченої цілі. Крім широко відомої зовнішньої та внутрішньої мотивації, в зарубіжній психології розрізняють глобальну, ситуаційну та інструментальну мотивацію.  Дослідження показали, що усі види мотивації необхідні при вивченні іноземної мови.

Психологи виділяють шість основних мотивацій, які спонукають людей до вивчення іноземної мови:

1. Кар’єрний ріст.

Навіть будучи висококласним спеціалістом свого фаху, але без знання мови, ви не отримаєте роботу у проектах з іноземними партнерами. Її довірять менш досвідченим вашим колегам тільки тому, що вони володіють іноземною мовою.  На ринку праці України кожна третя компанія сьогодні вимагає від своїх кандидатів знання іноземної мови.

2. Навчання та стажування за кордоном.

За останні п’ятнадцять років стало престижним та перспективним отримувати освіту за кордоном. Для цього, по-перше, потрібно зібрати велику кількість документів, починаючи з CV і закінчуючи виписками із всіх ваших документів іноземною мовою. По-друге, пройти співбесіду іноземною мовою, яка, як правило, триває більше години. Якщо роботу з документацією можна довірити другій особі, то співбесіду доведеться проходити особисто. Отже, слід пам'ятати про те, що без базових знань іноземної мови підготуватися до співбесіди буде майже неможливо.

3. Закордонний відпочинок.

Той, хто хоча б раз відпочивав за кордоном, має досвід, які незручності створює незнання іноземної мови. Поважаюча себе людина не дозволить собі спілкуватися лише за допомогою міміки та жестів, як мавпа. Адже, "людина розумна" цілком здібна задати елементарні запитання та дати чіткі стислі відповіді на запитання партнера по спілкуванню.

4. Робота з іноземними партнерами.

Співпраця з іноземними компаніями та відкриття в Україні представництв іноземних компаній стають дедалі більш актуальними. Тільки у Києві зареєстровано 144 представництва іноземних фірм та міжнародних організацій. Чи є потреба говорити про те, що претендентами на роботу в цих організаціях можуть бути лише ті спеціалісти, які вільно володіють іноземною мовою?

5. Участь в міжнародних конференціях та тренінгах.

Володіння іноземною мовою дозволяє отримати доступ до іншомовної інформації у Інтернет-просторі або друкованих виданнях, що сприяє професійному та особистісному розвитку. З часом ви звикаєте читати, писати та думати іноземною. Це прямий вихід на міжнародні конференції та тренінги, які проводять носії мови.

6. Закордонні відрядження.

Закордонні відрядження – це нові можливості для розвитку  бізнесу, зустрічі з цікавими людьми та можливість більш глибоко та детально познайомитись з іномовною культурою та менталітетом. Треба зазначити, що 80% ділового мовного простору в Україні займає англійська мова. Ось чому більшість людей починає саме з неї.

У сучасних умовах стрімкого розвитку науки і техніки, швидкого накопичення та оновлення інформації неможливо навчити людину на все життя. Але завданням викладача, педагога є пробудити зацікавленість, закласти паростки бажання навчатися мові, накопичувати знання, самостійно діяти, оскільки оволодіння іноземною мовою надає додаткові можливості для самореалізації особистості в сучасних умовах.