Жінкевич І.І, Сорохан М.М.

Наук. кер. - Петруняк Т.С.

Буковинська державна фінансова академія

 

ОБЛІК ТА АНАЛІЗ ЛІЗИНГОВИХ ОПЕРАЦІЙ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ

 

 

Для підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва необхідно вирішити ряд задач, таких як підвищення якості і конкурентоспроможності продукції, зниження матеріало-, трудо- та енергомісткості виробництва та інші задачі, які неможливо здійснити без оновлення основних виробничих засобів. Останні, в свою чергу, вимагають значних капіталовкладень, економічна ефективність яких оцінюється в рамках відповідних інвестиційних проектів. Зважаючи на сучасний економічний стан в Україні, що характеризується дефіцитом інвестиційних ресурсів, особливого значення набуває облік лізингових процесів і оцінка ефективності лізингу – чи не єдиного джерела фінансового забезпечення інвестиційних потреб сільськогосподарських товаровиробників.

Становлення ринкових відносин в Україні визначає нові напрямки реформування бухгалтерського обліку і системи аналітичного забезпечення, яке покликане сприяти підвищенню обґрунтованості управлінських рішень щодо розвитку сільськогосподарських підприємств і пошуку можливостей нарощування  інвестування їх діяльності, зокрема за рахунок лізингу. Це підсилює увагу до вибору методик обліку і аналізу лізингових операцій, які з одного боку повинні ґрунтуватися на принципах апробованих міжнародною практикою, а з другого, враховувати сучасний стан національної економіки, специфіку і особливості фінансування вітчизняних підприємств.

Значний внесок у дослідження лізингових операцій та організації обліково-аналітичного процесу їх реалізації зробили  вітчизняні вчені та практики: Колеснікова О.М. та Свердлов І.В.

Однак багато питань залишаються недостатньо розкритими, зокрема, несформовані єдині організаційні принципи побудови системи обліку лізингових операцій та порядок їх документального оформлення; відсутня обґрунтована методика аналізу економічної ефективності власне лізингових операцій як реальних інвестицій, здійснюваних лізингоодержувачем; удосконалення потребує  програмне забезпечення обліку і аналізу лізингової діяльності.

Метою даної роботи є розробка шляхів вдосконалення обліку та аналізу лізингових операцій для підвищення обґрунтованості управлінських рішень, спрямованих на ліквідацію кризового стану і нарощування темпів технічного оновлення сільського господарства.

Лізинг в Україні використовується як модель оновлення засобів виробництва на відміну від розвинутих країн, де він перетворився на сталий вид бізнесу. Лізинговий ринок в Україні знаходиться на другій стадії еволюції із шести можливих. Проте поштовхом для прискореного розвитку цього ринку стало реформування законодавчої бази, розпочате в 2003 р. із внесення змін до податкових законів, прийняття нової редакції Закону України «Про лізинг», Цивільного та Господарського кодексів. Дане реформування пов`язане не лише з усуненням недоліків, що стримували розвиток лізингової діяльності, а й з введенням нових перспективних норм з її регулювання, які практикуються у світі.

В ході аналізу правової бази лізингу виявлено деякі неузгоджені моменти: потребує коректування Господарський кодекс в частині регламентації сублізингу, який відтепер законодавчо визнаний; існує необхідність включення до Закону України «Про лізинг» статті, яка визначає форми лізингу, оскільки дане питання не відображено належним чином в жодному нормативно-законодавчому акті, в той час як для потреб бухгалтерського обліку окремі форми лізингу визначають відповідні особливості. Зокрема, особливість обліку пайового лізингу полягає в відповідному порядку обліку на рахунках контрагентів, а міжнародний лізинг передбачає операції із нерезидентами, і відповідно особливий порядок бухгалтерського та податкових розрахунків.

Аналіз основних етапів здійснення лізингової угоди показав, що порядок юридичного і документального оформлення кожного етапу здійснення лізингової угоди, що пов`язаний із системою заходів кожного із учасників даної угоди, є основою здійснення лізингового процесу. Проте даний порядок потребує певного вдосконалення, що підвищило б якість облікового процесу та сприяло б своєчасному прийняттю оптимальних управлінських рішень.

       Враховуючи те, що згідно Закону України «Про фінансовий лізинг» та Цивільного кодексу України, предметом лізингу завжди виступає об`єкт основних засобів, більш доцільним є оформлення передачі предмета лізингу актом приймання-передачі основних засобів, а не актом приймання-передачі виконаних робіт чи актом приймання майна в експлуатацію,  оскільки дана передача не завжди передбачає введення предмета лізингу в експлуатацію. Саме реквізити акту приймання-передачі основних засобів відображатимуть всі необхідні відомості про предмет лізингу як об`єкт основних засобів. Проте, враховуючи особливості основного засобу як предмета лізингу та певні норми П(С)БО 7 “Основні засоби” та 14 “Оренда” потрібно внести додаткові показники до ф.ОЗ-1, яка використовуватиметься для оформлення приймання-передачі предмета лізингу. Ними  можуть бути:  дата, номер, строк початку та закінчення договору лізингу; дата і номер договору купівлі-продажу; строк корисної експлуатації об`єкту, ліквідаційна вартість, метод нарахування амортизації, сума дооцінки (уцінки) об’єкту і т.д. Це надасть можливість оперативно знаходити потрібну інформацію щодо тих основних засобів, які прийняті в лізинг.

Лізинговий договір являється основним документом, який регламентує процес здійснення лізингової операції. Таким чином, передбачені новою редакцією Закону України “Про фінансовий лізинг” чотири пункти істотних умов лізингового договору порівняно із 14-ма попередніми є відчутним пом`якшенням. Така свобода сприятиме захисту прав та інтересів добросовісних контрагентів. Проте з метою запобігання непорозумінь на практиці, третю істотну умову договору лізингу, яка визначає розмір лізингових платежів, варто доповнити порядком сплати лізингових платежів, їх складом та формою. Крім того, важливо в договорі лізингу визначити метод, за яким буде амортизуватися вартість лізингового майна.

       Серед  існуючих методів розрахунку лізингових платежів варто надати перевагу методу фінансових рент, який є найзручнішим для подальшого відображення даних платежів в обліку у розрізі таких основних складових, як фінансові витрати лізингоодержувача та відшкодування вартості предмета лізингу. Крім того, врахування даним методом ставки дисконту сприятиме ефективному його використанню в аналізі ефективності лізингового проекту.

З метою розмежування в аналітичному обліку власних основних засобів та тих, що взяті у лізинг, необхідно передбачити в робочому плані рахунків суб`єктів лізингової діяльності субрахунки 156 – «Придбання предмета лізингу», 135 – «Знос предмета лізингу», 104/1 – «Машини та обладнання, прийняті в лізинг» і т.п. Аналітичний облік розрахунків з лізингоодержувачами потрібно вести у відповідному реєстрі за укладеними договорами та контрагентами, в якому повинна міститися інформація про заборгованість на початок та кінець звітного періоду, отримані протягом звітного періоду лізингові платежі номера та дати платіжних документів, суми платежу та його складових.

Однією з найбільших перешкод на шляху розвитку лізингової діяльності в Україні є система оподаткування, наслідком якої стало надмірне оподаткування податком на прибуток лізингодавця та подвійна сплата ПДВ лізингоодержувачем. Проте, незважаючи на цілий комплекс перешкод податкового та правового характеру, лізинг в Україні розвивається, накопичує досвід, і робить свій внесок економічний розвиток країни.

 

Список використаних джерел

  1. Цивільний кодекс України вiд 16.01.2003 № 435-IV [http://law.autoua. net/gk.htm]
  2. Закон України „Про лізинг” від 16.12.1997 р.  723/97-ВР [http://www.sta. gov.ua/documents/newdocs/723-97.htm]
  3. Колеснікова О.М. Методика складання графіка сплати лізингових платежів та їх облік за новими правилами // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії. Т.2. Економічний факультет. – Кам`янець-Подільський: ПДАТА, 2006. – Вип.12. – С.214-217.
  4. Колеснікова О.М., Свердлов І.В. Оподаткування лізингових операцій // Економіка АПК.– 2006. – № 6. – С.80-86.