Мовчан І.В.

Кременчуцький державний університет ім. М.Остроградського

 

ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНИМИ ВИТРАТАМИ

 

У сучасних умовах суспільного виробництва змінилася структура соціально – економічних цінностей суспільства, значення та роль людини і соціальної сфери в динаміці суспільного розвитку. Людина в системі виробництва та економічних відносин стала посідати центральне місце.

Концепція людського розвитку, що сформувалась у світі за останні роки, розглядає розвиток людського фактору (ресурсу) як основну передумову і критерій суспільного прогресу та економічного зростання. Саме людський капітал, а не матеріальні засоби виробництва, стають визначальним чинником конкурентоспроможності, економічного зростання та ефективності. З включення до структури людського капіталу інформованості і мобільності розпочався перехід до нових економічних реалій – до інформаційного суспільства з високою мобільністю всіх його складових.

Продуктивність і якість праці при управлінні багато в чому залежить від належного інформування, тобто своєчасного отримання та опрацювання потрібної інформації. 

Сучасний рівень розвитку суспільства характеризується стрімким зростанням потоків і обсягів інформації, отже відповідно, ускладненням механізмів управління процесами і явищами. Особливе місце займають соціальні, тому що систематичне здійснення соціальної діяльності кожного підприємства призводить до формування його ділової репутації, створення стійкого соціального іміджу, який полягає в позиціонуванні ролі підприємства в економічному, соціальному і культурному житті суспільства. Дотримання етичних норм та охорона навколишнього середовища є одними з основних питань, які постають перед суб’єктами господарювання, які замислюються над майбутнім. Ці цілі та завдання є не менш важливими та актуальними, ніж фінансові показники, оскільки вони здатні так само впливати на вартість бізнесу, як й стандарті показники економічного зростання. Все це призводить до необхідності розробки сучасних науково – практичних підходів для удосконалення інструментів управління соціальною діяльністю господарюючих суб’єктів в цілях розвитку даних суб’єктів як соціально орієнтованих систем.

Кожне управлінське рішення передбачає наявність належної інформаційної бази, яка повинна бути представлена достатньо оперативно та в повному обсязі. Одним з основних джерел інформації для прийняття управлінських рішень є бухгалтерський  облік. Але сучасний бухгалтерський облік та фінансова звітність на підприємствах України не відображає повної інформації про соціальну діяльність підприємства, а без належної інформації не може функціонувати система управління суб’єктами господарювання і саме облік повинен забезпечувати необхідну облікову інформацію для всіх функцій управління. Все це призводить до необхідності побудувати такий облік, засоби якого дозволяли б досягти соціальних цілей, а саме створити таку інформаційну систему, яка дозволяла б управляти соціальною діяльністю підприємства.

Зміна підходу до цілей господарювання призвела до того, що одержання прибутку та постійне прагнення до його збільшення перестало бути єдиною метою господарювання. Ступінь ефективності функціонування кожної організації залежить від стану її соціальних ресурсів (витрат), які існуюча українська та світова практика, та теорія управління визнають, як пріоритетні, стратегічні фактори розвитку організації.

В сучасних умовах господарювання необхідність дослідження проблеми управління соціальними витратами підприємств визначається винятковою значущістю людського фактору в вирішенні проблеми збільшення ефективності господарювання підприємств та української економіки в цілому.  Як відомо, сутність оцінки ефективного використання будь – яких ресурсів, в тому числі і соціальних, полягає в порівнянні результатів від їх використання та понесених витрат. Результат від використання соціальних ресурсів не завжди можна виразити в вигляді числових параметрів, так як результат передбачає якісні показники. А стосовно витрат, то їх можна чітко визначити. Для цього необхідно щоб сучасна інформаційна система передбачала відповідні показники, для їх обчислення. Інформаційне забезпечення здійснюється в межах бухгалтерського обліку. Наразі існують певні проблеми в формуванні інформації про соціальні витрати. В першу чергу – це відсутність чіткого розуміння сутності категорії «соціальні витрати», їхньої класифікації, групуванні в обліку. Зокрема П(С)БО 16 “Витрати” не визначає соціальні витрати як окрему категорію витрат підприємства та не наводить їхньої класифікації, а саме розглядає їх лише в контексті із заробітною платою та відрахуваннями на соціальні заходи. Він характеризує окремі елементи витрат, які можна об‘єднати в категорію “соціальні витрати”: витрати на оплату праці, соціальне забезпечення і страхування, удосконалення умов праці та її охорону, на соціально-побутові, культурні й оздоровчі послуги.

На сьогоднішній день невирішеним залишається питання про визначення економічної категорії «соціальні витрати», а відповідно і їх складу, класифікації та джерел фінансування цих витрат, методики їх обліку та контролю з урахуванням інтересів власника, обґрунтування доцільності та ефективності їх здійснення.

Отже, дослідження пов’язане з управлінням соціальних витрат є досить актуальним, чітке розуміння і вирішення даного питання дозволяє оцінити напрямок розвитку витрат, ступінь задіяності їх в господарському обороті, та доцільність поточних витрат і інвестицій для подальшого поліпшення соціально-трудового потенціалу підприємства.

 

Список використаної літератури:

1. Буц  В.М. Соціальне забезпечення працівників // Економіка АПК. – 2006. - №7. –  С.29-33.

2. Пуцентейло П.Р. Економіка і організація соціально орієнтованого підприємництва Навчальний посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2007. - 344 с.