Мостова Анастасія Дмитрівна

Дніпропетровський державний аграрний університет

Метод календарного планування в управлінні матеріальними потоками рослинницьких сільськогосподарських підприємств    

Рослинництво є найбільш перспективною галуззю сільського господарства в Україні. За даними Держкомстату України, протягом 1990-2008 років посівні площі зернових культур збільшились з 14522,2 до 15380,7, соняшнику – з 1626,3 до 4279,5 тис. га. При цьому валовий збір зернових культур зріс з 51009,0 до 53290,1, соняшнику – з 2570,8 до 6526,2 тис. тонн.

Сучасні умови господарювання сільськогосподарських підприємств рослинницького напряму спеціалізації характеризуються стрімким зростанням цін на матеріально-технічні ресурси та високими процентними ставками по кредитним та лізинговим операціям. Зважаючи на це, виникає потреба пошуку шляхів підвищення ефективності виробництва продукції рослинництва засобами управління матеріальними потоками, пов’язаними з вирощуванням зернових і технічних культур.  

До ресурсів рослинницьких сільськогосподарських підприємств належать земельні угіддя, техніка і обладнання, паливно-мастильні матеріали, насіння, мінеральні добрива та засоби захисту рослин. Матеріальні потоки, пов’язані з технікою та паливом, супроводжують весь процес виробництва продукції рослинництва і потребують детальнішої уваги.

Технологічні операції по вирощуванню зернових і технічних культур можна згрупувати за періодами виробничого циклу, а саме: основного обробітку ґрунту і внесення добрив; передпосівного обробітку ґрунту і сівби; догляду за посівами; збирання врожаю.

Календарні строки виконання польових робіт протягом кожного із зазначених періодів виробничого циклу передбачені технологією вирощування зернових і технічних культур. Зокрема, строки проведення основного обробітку ґрунту залежать від ґрунтово-кліматичних умов, біологічних особливостей культури, попередника, ступеня і характеру забур’яненості полів тощо. Між передпосівним обробітком ґрунту і сівбою має бути мінімальний розрив у часі (до години). Для озимих зернових культур (жито, пшениця, ячмінь) оптимальні та допустимі строки сівби коливаються від 25 серпня до 10 жовтня. Ранні ярі культури (овес, ячмінь, пшениця) висівають протягом 10 днів після достигання ґрунту і прогрівання його до потрібної температури, цукровий буряк – протягом наступних 10 днів після закінчення сівби ранніх ярих культур. Сівба соняшника із застосуванням гербіцидів припадає на наступні 4 дні після завершення висіву ранніх ярих культур, без гербіцидів – протягом щонайменше двох днів починаючи з 10-го після закінчення сівби ранніх ярих культур. Для середніх (кукурудза, гречка) та пізніх (соя, сорго) ярих культур оптимальні строки сівби знаходяться в межах від 1 до 20 травня. Зібрати врожай найкраще в оптимальні строки: озимої, ярої пшениці протягом 10-12, вівса – 8-12, озимого жита, ярого ячменю – 7-8, озимого ячменю – 3-4, соняшнику – 5-6 днів після настання повної стиглості зерна.

В процесі виробництва зернових і технічних культур дуже важливе дотримання оптимальних та допустимих строків проведення польових робіт, що можливо за рахунок забезпечення достатньою кількістю сучасної високопродуктивної техніки.

Технічні засоби підприємства з виробництва продукції рослинництва включають трактори та комбайни. Трактори необхідні для проведення сільськогосподарських робіт на етапах основного, передпосівного обробітків ґрунту, сівби та догляду за посівами, комбайни – під час збирання врожаю.

Розглянемо показники технічної оснащеності сільськогосподарських підприємств Протягом останнього двадцятиріччя кількість тракторів та зернозбиральних комбайнів зменшилась в 1,5-2 рази. Забезпеченість 1000 га сільськогосподарських угідь тракторами зменшилась майже на 30%, зернозбиральними комбайнами – вдвічі, кукурудзозбиральними комбайнами – втричі. При цьому близько 60-90% технічних засобів уже відпрацювали один-два амортизаційних строки і відповідно фізично зношені та морально застарілі.

В умовах недостатнього рівня технічного забезпечення сільгосппідприємств та нестачі грошових коштів актуальним постає завдання раціонального використання технічних засобів під час вирощування зернових і технічних культур.

Для ефективного розподілу техніки у виробництві продукції рослинництва доцільне застосування методу календарного планування, що передбачає побудову оптимального плану виконання сільськогосподарських робіт із забезпечення вирощування зернових і технічних культур, при якому затрати палива будуть найменшими. Обмеженнями при цьому можуть бути наявні у сільськогосподарського підприємства технічні засоби та рівень їх продуктивності.

Всі сільськогосподарські угіддя під заплановані роботи доцільно розділити на поля відповідно до господарських планів підприємства. Виконання технологічних операцій зумовлене оптимальними та допустимими строками проведення відповідних польових робіт. Так як технічні засоби підприємств є обмеженими, можливо використання для обробки одного чи кількох полів визначеної кількості тракторів або комбайнів протягом кожного дня.

Обробка земельних угідь, розділених на окремі поля, передбачає затрати палива протягом кожного календарного дня сільськогосподарських робіт. Відповідно до технологічних карт на вирощування зернових і технічних культур, відомо, що найбільших затрат палива потребують роботи з оранки, боронування ґрунту, культивації, сівби та збирання врожаю. Враховуючи рівень споживання зазначеного ресурсу кожним технічним засобом, доцільно здійснити розподіл техніки при заданих обмеженнях таким чином, щоб загальні затрати палива були якомога меншими. За вказаних вище умов можливе зростання рівня рентабельності виробництва за рахунок зниження собівартості продукції рослинництва.

Для реалізації математичного апарату методу календарного планування доцільно використати програмний модуль «Пошук рішення», вбудований в середовище Microsoft Office Excel.