Курган О.Г.

аспірантка Інституту економіки промисловості НАНУ

Організаційне забезпечення управління інноваційно-інвестиційною діяльністю підприємств

Розробка організаційного забезпечення управління інноваційно-інвестиційною діяльністю промислового підприємства повинна включати послідовність таких етапів (рис. 1): аналіз організаційної структури підприємства, дослідження посадових інструкцій персоналу, пов'язаного з реальними інноваційно-інвестиційними проектами, виділення нових функцій і обґрунтування необхідності створення додаткових посад з контролю, а також регламентація їх взаємодії.

Рис. 1 Послідовність етапів розробки організаційного забезпечення управління ІІД промислового підприємства

 

Перевагами даного підходу до розробки організаційного забезпечення управління інноваційно-інвестиційною діяльністю промислового підприємства є його комплексність і можливість врахування не лише зміни функціональних обов'язків персоналу, але і особливостей його взаємодії.

При управлінні інноваційно-інвестиційною діяльністю підприємства має вірогідність зіткнення з недоліком, нечіткістю або суперечністю інформації, це може вносити деяку невизначеність, в умовах якої взаємодія між персоналом різних структурних підрозділів підприємства може мати неузгоджений характер. Від якості використовуваної інформації залежить ефективність системи, що управляє. Отже інформаційна система управління інноваційно-інвестиційною діяльністю є процесом безперервного цілеспрямованого підбору відповідних інформаційних показників для внутрішніх і зовнішніх користувачів підприємства для здійснення аналізу, планування контролю і підготовки ефективних управлінських рішень по всіх аспектах інноваційно-інвестиційної діяльності (рис. 2).

Конкретні показники системи інформаційного забезпечення формуються як за рахунок зовнішніх, так і внутрішніх джерел інформації. Блок зовнішніх джерел інформації включає чотири групи показників:

1. Показники, що характеризують загальноекономічний розвиток країни ґрунтуються на публікованих даних державної статистики, і включає:

а) показники макроекономічного розвитку, зокрема темп зростання внутрішнього валового продукту і національного доходу; розподіл національного доходу на споживання і заощадження; обсяг інвестицій; введення в дію основних засобів; індекс інфляції; облікова ставка НБУ та інші;

б) показники галузевого розвитку, такі як обсяг і динаміка реалізованої продукції капітальних вкладень; загальна вартість активів підприємства, зокрема позазворотних, їх вік; сума власного капіталу підприємства; сума балансового прибутку і ставку оподаткування прибутку по основній і інвестиційній діяльності; індекс цін на продукцію галузі та інші.

2. Показники, що характеризують кон'юнктуру інноваційно-інвестиційного ринку, ґрунтуються на публікаціях періодичних комерційних видань, фондової і валютної біржі, а також на відповідних електронних джерелах інформації і включають:

а) показники кон'юнктури ринку нововведень (новацій) - це науково-дослідні розробки; науково-технічні розробки; експериментальні дослідно-конструкторські розробки і інші наукові і науково-технічні результати в світовій практиці;


 

Рис.2 Інформаційна система управління ІІД підприємства


б) показники кон'юнктури ринку капітальних товарів і послуг, зокрема основні види капітальних товарів, їх котирувані ціни попиту і пропозиції; обсяги і середні ціни операцій на відповідні види капітальних товарів і будівельно-монтажних робіт, що надаються підприємствами;

в) показники, що характеризують кон'юнктуру ринку грошових інструментів інвестування - це кредитна і депозитна ставки окремих комерційних банків; офіційний курс іноземної валюти в процесі здійснення підприємством зовнішньоекономічної діяльності; курс покупки-продажу іноземної валюти, встановлений комерційними банками;

г) показники, що характеризують кон'юнктуру ринку фондових інструментів, включають види: котирувані ціни пропозиції і попиту; обсяги і ціни операцій основних фондових інструментів (наприклад акції; облігації; зведений індекс динаміки цін на фондовому ринку).

3. Показники, що характеризують діяльність контрагентів і конкурентів ґрунтуються на звітних матеріалах окремих підприємств, які обов'язково публікуються в пресі, включають показники інвестиційних компаній і фондів; інвестиційних підрядчиків; банків; страхових компаній; постачальників реальних капітальних товарів; продавців нематеріальних активів, конкурентів.

4. Нормативно-регулюючі показники, джерелом формування яких є нормативно-правові акти органів державного управління. Система даних показників включає:

а) нормативно-регулюючі показники по різних аспектах інвестиційної діяльності підприємства;

б) показники з питань функціонування окремих сегментів інвестиційного ринку. Нормативно-регулюючі показники враховуються при підготовці інвестиційних рішень, пов'язаних з особливостями державного регулювання інвестиційної діяльності підприємства.

Блок внутрішніх джерел інформації включає три групи показників:

1.Показники, що характеризують рівень інноваційно-інвестиційного розвитку базуються на загальноприйнятих стандартизованих принципах обліку, таких як уніфікованість, регулярність, надійність, системність, комплексність.

2. Показники, що характеризують фінансові результати інноваційно-інвестиційної діяльності окремих проектів, структурних підрозділів підприємства. Вони ґрунтуються на даних організовуваного, на підприємстві управлінського обліку, який істотно доповнює фінансовий облік і володіє рядом переваг.

3. Нормативно-планові показники, пов'язані з інноваційно-інвестиційною діяльністю підприємства. Вони формуються і використовуються в процесі поточного і оперативного контролю за ходом здійснення інноваційно-інвестиційною діяльністю і включають:

а) систему внутрішніх нормативів, що реалізовують інноваційно-інвестиційну діяльність підприємства: нормативи питомих витрат, зокрема на основні матеріали; нормативи окремих видів активів підприємства; нормативи співвідношення окремих видів активів і структури капіталу і ін.;

б) систему планових  показників інноваційно-інвестиційної діяльності: обсяг продажів, обсяг виробництва, виручка, прибуток до податку, прибуток чистий, чисте дисконтоване надходження реальних грошей, чистий дисконтований дохід, індекс рентабельності, термін окупності, внутрішня норма прибутковості і ін.

Отже ефективність організаційного забезпечення управління інноваційно-інвестиційною діяльністю промислового підприємства багато в чому визначається узгодженістю і скоординованістю взаємодії всіх його підрозділів, яку гарантує інформаційна система управління, що направлена на ухвалення як стратегічних, так і тактичних інноваційно-інвестиційних рішень, а також на ефективне управління підприємством в цілому.