Экономические науки/3.Финансовые отношения

Руда Г.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Сутність податкового регулювання діяльності юридичних осіб

 

Державне регулювання економіки через податки здійснюється за допомогою податкового регулювання, яке є одним з інструментів, способів досягнення державою своїх цілей.

Податкове регулювання розглядається фахівцями як цілеспрямований вплив держави на всі стадії процесу розширеного відтворення в цілях активізації (в окремих випадках заборони) підприємницької, інвестиційної і трудової активності, прискореного накопичення капіталу в найпривабливіших галузях економіки, розвитку прикладної науки, техніки і соціальної сфери. На нашу думку, під податковим регулюванням діяльності субєктів господарювання слід розуміти сукупність організаційних, економічних і правових заходів держави, що використовує податки для дії на економічні інтереси платників податків з метою регулювання їх діяльності відповідно до прийнятої державної концепції розвитку країни за допомогою різних юридичних засобів.

Ефективне податкове регулювання може стати важелем формування в Україні розвиненої ринкової економіки. Мета податкового регулювання - сприяти через податки досягненню економічного розвитку країни, забезпеченню економічного зростання. Зараз для нашої країни найбільш важливо ліквідовувати наслідки світової фінансової кризи, тому створення сприятливого інвестиційного клімату, стимулювання капітальних вкладень і підвищення їх ефективності стають першочерговим завданням для України.

Області застосування податків в державному регулюванні обширні. Податок явно або незримо присутній в кожній економічній операції. І це відкриває широкі можливості для податкового регулювання (рис.1).

 

 

 

 


- виробництво, стимулюючи розвиток окремих галузей або обмежуючи або стримуючи економічні процеси;

- розвиток конкуренції, шляхом підтримки малого підприємництва за допомогою спеціальних податкових режимів;

- споживання, зокрема за допомогою непрямих податків, впливаючи на попит і купівельну спроможність населення;

- доходи населення і організацій застосуванням диференційованих ставок, наданням пільг певним категоріям осіб і т.д.;

- демографічні процеси, молодіжну політику, інші соціальні явища;

- міжнародні інтеграційні процеси шляхом уніфікації норм податків;

- охорону навколишнього середовища від шкідливих промислових відходів, запобігання її забрудненню, загибелі природи;

- регіональний рівень розвитку країни шляхом часткового або повного звільнення від податків організацій, що знаходяться в економічно слаборозвинених районах;

 

Рис.1.1. Регулюючий потенціал оподаткування субєктів господарювання.

Таким чином, податкове регулювання – це інструмент податкової політики, спосіб держави в досягненні своєї мети. Для регулювання економічних і соціальних процесів в країні держава використовує не тільки податки, але і інші інструменти: державний кредит, банківські ставки, митні збори, державне регулювання цін, курси валют, ліцензування і т.д. Проте податки є найбільш універсальним  засобом регулювання.

Як бачимо, податкове регулювання проникає у всі сфери життєдіяльності суспільства. У зв'язку з цим можна виділити декілька видів податкового регулювання і запропонувати їх класифікацію залежно від цілей і об'єктів регулювання. Оскільки економіка країни підрозділяється на два сектори - зовнішню і внутрішню, то і регулювання розвитку економіки через податки проходитиме в двох напрямах - зовнішнє і внутрішнє податкове регулювання. Метою зовнішнього податкового регулювання може бути захист економіки країни від несприятливих дій товаровиробників зарубіжних країн, а також сприяння розвитку інтеграційних процесів. Внутрішнє податкове регулювання направлене, перш за все, на забезпечення економічного зростання в країні і на захист вітчизняних товаровиробників.

Слід розрізняти також податкове регулювання на макро- і мікрорівнях (рис.2).

 

 

 

 

 

 

 


Рис.2. Податкове регулювання на макро- і мікрорівнях.

 

Метою податкового регулювання на макрорівні є регулювання загальних економічних процесів в країні відповідно до етапів економічного розвитку. На макроекономічному рівні податкове регулювання служить інструментом управління попитом і використовується для стабілізації цін і об'ємів промислового виробництва. На мікроекономічному рівні податкове регулювання може бути направлено на стимулювання окремих секторів і галузей економіки, що мають пріоритетне значення на даному етапі розвитку, наприклад, на розширення експортного виробництва, прискорений розвиток галузей з використанням нових технологій.