Экономические науки/3.Финансовые отношения

 

Пацерук Р.Р.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Вплив оподаткування на показники та напрямки банківської діяльності

 

Становлення та розвиток банківської справи відбувається в нових умовах, за яких банки стають вагомою ланкою ринкової системи, відчуваючи постійний вплив цієї системи, що, вимагає передбачення змін в зовнішньому середовищі та адаптації до них.

Серед представників української економічної думки, що вивчали проблеми банківської справи, слід назвати А.М. Мороза, М.І. Савлука, І.В. Сала, А.М. Герасимовича та інших.

Наукові розробки щодо підвищення ефективності банківської діяльності, хоча і досить значні, але деякі аспекти цієї проблеми залишаються недостатньо розвиненими. Зокрема, визначення ефективності та впливу на діяльність банків  зовнішніх і внутрішніх факторів.

Вплив оподаткування на результати функціонування банку визнається більшістю вчених. Зокрема, існує думка, що оподаткування відноситься до прямих зовнішніх факторів, які безпосередньо впливають на напрямок, масштаби та інструменти банківської діяльності. Значення податків і податкової системи як фактора банківської діяльності, зумовлене функціями, які вони виконують.

Зі збільшенням ролі регулюючої функції держави збільшилася сума податку, а саме для забезпечення гармонізації інтересів усіх учасників податкових відносин. Ця функція здійснюється через вплив податків на різні види діяльності суб'єктів. Таким чином, як відзначає А.І. Крисоватий, регулюючу функцію, в залежності від впливу податків на діяльність господарюючих суб'єктів, можна розглядати як стимул, якщо деякі параметри заохочують платника покращувати результати своєї діяльності

Наприклад, при високих податках банки направлені ​​на зниження норми прибутку, створюючи штучні витрати. Надання ж переваг, таких, як оподаткування державних цінних паперів і доходів за кредитами для підприємств у пріоритетних секторах і т.д., спрямоване на зміцнення банківської діяльності в цих областях.

З іншого боку, оподаткування інших економічних агентів впливає на діяльність банків в інших секторах економіки, безпосередньо не пов'язаних з банківським. Наприклад, на думку Н.І. Версаль, збільшення податкового тягаря не тільки на банківські установи, а й для інших компаній і приватних осіб змушує їх згорнути свою діяльність, зменшити розмір свого бізнесу. У свою чергу, обмеження господарської діяльності веде до збільшення безробіття, а це означає, що буде зниження депозитів фізичних осіб.

Як правило, застосування регулюючої функції оподаткування забезпечується застосуванням прямих податків, що стягуються при здійсненні виробничого процесу (прибутковий податок, податок на прибуток і т.д.), у той час як непрямі податки (ПДВ, податок з продажу продукції, акциз) виконують переважно фіскальну функцію.

Оподаткування має значний вплив на окремих операцій банку і його діяльності в цілому. Ми вважаємо, що оподаткування як фактор в банківському секторі слід розглядати як з точки зору його можливого впливу (прямо чи опосередковано) на діяльність банку, так і в плані можливостей для оптимізації цього впливу.

Характерною рисою податкової системи в розвинених країнах є використання одного податку - загального для банків і підприємств. Є можливість використання податку на загальних принципах для розрахунку податку на прибуток компаній і банків. Перш за все, це відноситься до класифікації витрат для зменшення об'єкта оподаткування для розрахунку податкової бази. Основними вирахуваннями з податку на прибуток є: вартість ремонту, безнадійні борги, оренда, податки (регіональні і місцеві), відсотки по кредитах, амортизація, витрати на рекламу, внески в пенсійні фонди, збитки від стихійних лих, благодійні внески і т.д.. З них найбільш важливими є:

- амортизація;

- витрати на створення резервів і фондів;

- витрати на покриття збитків (рис.1).

 

 

 

 


- низька питома вага податків, що сплачуються корпораціями (у т.ч. банками), у загальній сумі податкових надходжень до бюджету;

 

- широке застосування податкових вирахувань на суму амортизаційних відрахувань, для створення резервних фондів, для покриття збитків;

- застосування єдиної ставки податку на прибуток для підприємств і банків;

 

- звільнення від оподаткування непрямими податками операцій, пов’язаних з банківською діяльністю.

 

Рис.1. Характерні особливості сучасної практики оподаткування банків у розвинених країнах світу.

 

Таким чином, як прямій фактор податкова система впливає на показники банків, такі як фінансові показники, собівартість та ціну продукції та послуг. Витрати на сплату податків впливають і на ліквідності банку в зв'язку з тим, що вони покриваються, за допомогою коштів банку.