Козенюк І.В., н.к. – доцент Степова С.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНОГО РИНКУ УКРАЇНИ

У наш час зростає потреба дослідження суспільства нового типу, яке протягом останніх десятиліть все частіше характеризують, як інформаційне суспільство. Саме розвиток сучасних інформаційних і комунікаційних технологій та зростання кількості інформації все більше визначають сутність нашого часу. Новітні інформаційно-комунікаційні технології мають величезний вплив на всі сфери сучасного суспільства як у межах України, так і у світі в цілому. Глобальність процесів, що відбуваються, неминуче підвищує інтерес до інформаційного суспільства й вивчення впливу ринку інформаційно-комунікаційних технологій на трансформацію соціально-економічних, політичних і культурних структур.

У розвинених країнах сфера інформаційно-комунікаційних технологій виступає запорукою соціального, економічного і політичного благополуччя. Починаючи з 90-х років ХХ століття розвиток інформаційного ринку є пріоритетним напрямом державної політики в провідних країнах світу.

Теоретичне обґрунтування розвитку інформаційного ринку значно відстає від практичного використання інформаційно-комунікаційних технологій. Таким чином, є доцільним розглянути інформаційний розвиток з позиції соціального, політичного і філософського аналізу. Створення наукової концепції, здатної синтезувати загальні проблеми інформаційного ринку, а також перспективи розвитку інформаційного простору України, складає надзвичайно актуальне теоретичне завдання, вирішення якого дозволить соціальним суб'єктам всіх рівнів усвідомити свою роль і місце в нових умовах, обґрунтувати стратегію інформаційного розвитку нашої країни, з'ясувати особливості інформаційних процесів у транзитивних умовах, а також ефективно вирішувати суто практичні завдання створення і розвитку інформаційного ринку в Україні.

Розробленню теоретичних і практичних питань сучасного стану і перспектив розвитку інформаційного простору України присвячені праці відомих українських і зарубіжних дослідників, таких, як Ю.М.Арського, Ю.В.Мішалкіної, Н.Н.Єрмошенко, Р.С.Гиляревського та інших. Особливу увагу зосереджуємо на працях О.Ю.Чубукової, в яких детально проаналізовано питання сучасних носіїв інформації, їх впливу на структуру інформаційного ринку і її вдосконалення. Автор вказує, що, хоча технічний прогрес і забезпечує все нові й нові можливості для фіксації, збереження й поширення інформації (а це, у свою чергу, розширює арсенал можливостей для оперування нею, поліпшує відповідні якісні показники), цілковитого витіснення новими носіями вже традиційних не відбувається. Отже, на думку О.Ю.Чубукової, у питанні перспектив наповнення системи сучасних інформаційних баз правильним є розгляд усіх основних інформаційних потоків на всіх носіях, що перебувають у сучасному обігу. Це особливо важливо в освітній, науковій і культурологічній сферах, в утвердженні й розвитку духовних цінностей суспільства. Також у своїх працях вона наголошує на тому, що в умовах ринкових перетворень набувають актуальності дослідження, пов’язані з визначенням сучасного адресата для книги як повноправного продукту інформаційного ринку, відповідно – і проблеми організації законотворчої роботи, обстоювання інтересів національного виробника книжкової продукції.

Розвиток інформатизації усіх сфер суспільного життя може спричинити те, що певні суб’єкти внутрішнього інформаційного ринку, маючи корисливу чи якусь іншу мету, здійснюватимуть виробництво, опрацювання, зберігання і поширення інформації, яка завдаватиме шкоди особі, суспільству, державі. Тому становлення українського ринку інформаційних послуг має пов’язуватися з розробленням необхідних заходів, спрямованих на створення інформаційної безпеки нашого суспільства. Це повинно нейтралізувати можливі загрози існуванню і розвитку України, забезпечувати захист її економічного і політичного суверенітету, власної соціокультурної ідентичності. При цьому важливо, розвиваючи демократичні процеси, дотримуватися балансу між відкритістю інформації і суспільно необхідними обмеженнями її поширення.

Забезпеченню загальнодержавної системи інформаційної безпеки має сприяти насамперед відповідна нормативно-правова база, у якій повинен бути  визначеним порядок поширення та використання інформаційної продукції іноземного виробництва на території України, регламентовано питання закупівлі зарубіжних програмно-технічних і телекомунікаційних засобів. При цьому система нормативних актів має передбачити безпечне використання таких засобів у стратегічно важливих галузях, на об’єктах державного і суспільного значення. Обстоювання національних інтересів України потребує також організації постійного моніторингу, прогнозування зовнішніх і внутрішніх загроз її інформаційній безпеці, вироблення наукової стратегії її входження у глобальний простір, інтеграції у міжнародні телекомунікаційні мережі, освоєння міжнародних стандартів інформаційного обміну і захисту інформації.

Стрімке зростання ефективності бібліотечних інформаційних баз може бути досягнуте на основі розвитку кооперативних зв’язків між бібліотеками за допомогою електронних ліній зв’язку. Цим самим досягаються спеціалізація комплектування бібліотечних закладів, доступ до будь-яких масивів інформації, сумірних із загальним обсягом всієї інформації у бібліотечних закладах України, забезпечення глибинного, вузько тематичного інформаційного пошуку.

Актуалізація нових важелів розвитку економіки та посилення ролі інформаційного забезпечення, використання інформаційних продуктів і технологій на базі розвинутого телекомунікаційного зв'язку обумовлюють потребу у розвитку інформаційного ринку як на макро-, так і на мезорівні. Україна повинна прискорити цей процес, для чого необхідна дієва державна підтримка інформаційної сфери, зокрема відповідна податкова політика, нормативно-законодавча база, активізація заходів із боротьби з піратством. Потрібно не тільки визнати розвиток даної сфери одним із пріоритетних напрямів державної політики, а й активніше залучати науковців до дослідження проблем розвитку інформаційного ринку і розробки пропозицій для їх вирішення.

Суспільство повинно усвідомити роль інформації та інформаційного ринку для розвитку країни, зокрема її економіки.

Однак, на сьогоднішній день побудова  інформаційного ринку України не відповідає сучасним вимогам та нормам щодо його формування. В Україні цей процес носить хаотичний характер і не формується у векторі побудови єдиної інтегрованої ринкової інформаційної інфраструктури.

Література:

1.     Чигасова Н.М. Місце інформаційних технологій у розвитку інформаційного суспільства в Україні.// Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. - № 9 – 2010. – С. 110-113.

2.      Чубукова О.Ю. Про формування національного ринку інформаційних продуктів та послуг / О.Ю.Чубукова // Економіка України. – 2011. – №9. – С.86–88.

3.      Шандра В.М. Застосування інформаційних технологій в забезпеченні технологічного оновлення економіки на інноваційній основі.// Актуальні проблеми економіки. - №10 – 2011. – С.220-223.