Міркун Наталія Василівна

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

м. Вінниця

 

ОСОБЛИВОСТІ ЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМИ РЕСУРСИМИ СУЧАСНИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

Ефективність діяльності сучасних підприємств значною мірою залежить від ресурсного потенціалу їх розвитку. Зважаючи на це, важливо глибоко розбиратися у способах формування та раціонального використання ресурсів на підприємстві, створювати умови для досягнення високих кінцевих фінансових результатів. Мова у нашому дослідженні піде про необхідність забезпечення на  підприємстві ефективного фінансування його економічних ресурсів, що дозволить, в сучасних умовах господарювання, досягти стійкого фінансового положення. Зрозуміло, управління фінансовими ресурсами на сучасних підприємствах мають бути направлені на досягнення якнайвищого ефекту, а пріоритетність тієї або іншої мети обирається підприємством у залежності від його положення на даному сегменті ринку ( й від багато чого іншого). Вдале просування підприємства до обраної мети, його розвиток, багато в чому залежить від досконалості управління ресурсним потенціалом, яке має бути адекватним ринковим умовам.

Зважаючи на вищевикладене, а також обмеженість в фінансових ресурсах в нинішніх умовах господарювання для більшості українських підприємств, пропонуємо звернути на пошук підходів до фінансування економічних ресурсів підприємства. Суть підходів полягає у здійсненні фінансування змінної частини оборотних активів за рахунок короткострокового позикового капіталу, фінансування постійної частини оборотних активів та необоротних активів за рахунок довгострокового капіталу та власного капіталу підприємства. Слід враховувати і вплив факторів на фінансову структуру капіталу підприємства, до яких відносяться: стабільність виробництва та реалізації продукції, темпи розвитку підприємства, рівень оподаткування прибутку, структура активів підприємства, відношення позикодавців до підприємства, а також фінансовий менталітет його власників та керівників. І, саме зараз є необхідність у прирості капіталу, що використовується та який буде забезпечений з різних джерел і є необхідний для подальшого економічного розвитку підприємства.

Суттєве значення має застосування методики  прогнозного аналізу фінансових ресурсів підприємства, що базується на результатах ретроспективного аналізу. Для прогнозування прибутку підприємства та його майбутнього фінансового стану слід використовувати предикативні моделі, які дають можливість встановити залежність між темпом приросту економічного потенціалу, що виражається в нарощуванні обсягу виробництва та реалізації продукції, та основними факторами, які його визначають. Ці фактори дадуть змогу зробити узагальнену та комплексну оцінку різних сторін фінансово-господарської діяльності підприємства: виробничо-комерційну (ресурсовіддача), фінансову (структура  джерел  засобів),  взаємовідносин  власників  та управлінського персоналу (дивідендна політика), становище підприємства на ринку (рентабельність реалізації продукції).

Необхідно постійно здійснювати пошук найкращих варіантів ефективного розвитку потенціалу підприємства, які дозволять підвищити його економічну рентабельність, що значною мірою відображає сутність гнучкості діяльності підприємства та визначити параметри факторів, що вплинули на кінцевий результат. У цьому напрямку значну увагу потрібно приділяти формуванню ефективної амортизаційної політики, яку слід проводити із врахуванням певної послідовності:

- здійснювати облік основних факторів, які визначають передумови формування амортизаційної політики, тобто враховувати такі основні фактори, як: обсяг використовуваних основних фондів і нематеріальних активів; методи оцінки використовуваних основних фондів і нематеріальних активів; реальний термін використання активів; дозволені законодавством методи амортизації; склад і структуру використовуваних основних фондів; темпи інфляції; інвестиційну активність підприємства;

- здійснювати вибір методів амортизації, беручи до уваги рівень поточної потреби в інвестиційних ресурсах, готовність підприємства до реалізації окремих інвестиційних проектів;

- забезпечення цільового використання коштів амортизаційного фонду, що формується за рахунок амортизаційних відрахувань, які накопичуються на такі основні цілі, як: здійснення капітального ремонту основних фондів; придбання нових видів основних фондів замість основних фондів, що вибули; придбання нових видів нематеріальних активів; 

- оцінка ефективності амортизаційної політики, яка в умовах обмеженого використання можливих методів амортизації має проводитись на підприємстві на зрівнянні двох альтернатив -  сформованого грошового потоку по амортизаційних відрахуваннях та сформованого грошового потоку по прибутку.

Таким чином, наукове обґрунтування системи управління фінансуванням економічних ресурсів підприємства призведе до його удосконалення та впровадження ефективних організаційних заходів. І, на нашу думку, для забезпечення стійкого економічного зростання треба розвивати ділову активність підприємства, адже саме це мінімізує ри­зик неуспіху в умовах економічної нестабільності ринкового сере­довища та конкуренції.