Экономические науки/ 9. Экономика промышленности

Колодійчук А.В., аспірант

Інститут регіональних досліджень НАН України, м. Львів, Україна

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЧИННИК ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА

 

Ключову роль в активізуванні інноваційного розвитку національного господарства у розвинутих країнах світу відіграло формування інформаційного суспільства та інформаційної інфраструктури.

Розвитку концепції інформаційного суспільства та дослідженню проблем активізування інноваційного розвитку економіки присвячені праці таких вчених, як: Дж. Белл, Дж. Гелбрейт, П. Друкер, Г. Канн, Р. Кроуфорд, Т. Сакайя, Й. Шумпетер та ін. Проте дані питання потребують подальших досліджень.

Вплив інформаційного чинника на національне господарство проявляється наступним чином: відбувається формування нових видів економічної діяльності й нових ринків; зростає ефективність економічної діяльності завдяки покращенню доступу до ділової, науково-технічної та спеціалізованої інформації; зменшення вартості доступу до інформаційних послуг та продуктів збільшує кількість економічних суб’єктів на ринку.

На шляху до побудови інформаційного суспільства чи не найважливішою віхою стало формування глобальної мережі Інтернет. Швидке поширення Інтернету призвело до наступних змін: створення єдиного інформаційного простору; проникнення інформаційно-комунікаційних технологій в усі сфери людської діяльності; дуже швидке накопичення інформації, що веде за собою інформаційну кризу, яка полягає у наявності величезної кількості непотрібної користувачам інформації, що знижує якість надання інформаційних послуг.

Для активізування інноваційного розвитку промисловості запорукою є ефективний обмін інформацією. Інформаційний чинник у повній мірі проявляє себе через створення інформаційного суспільства. У розвинутих країнах починаючи з 1970-х рр. це зрозуміли і розпочали у себе його формування.

Вже досить тривалий період часу у світі розвивається інформаційне суспільство. Так, у Японії було прийнято План створення інформаційного суспільства – національна мета до 2000 року ще у 1972 році; у США в 1993 році видано документ, який визначав стратегію адміністрації країни у галузі інформатизації – Національна інформаційна інфраструктура: план дій; у Європейському Союзі в 1994 р. Комісією Європейського співтовариства була прийнята програма “Європейський шлях в інформаційне суспільство” [2].

В Україні лише у 2007 році прийнятий Закон “Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки”. Основним завданням розвитку інформаційного суспільства в Україні є сприяння кожній людині на засадах широкого використання можливостей інформаційно-комунікаційних технологій створювати інформацію і знання, користуватися та обмінюватися ними, виробляти товари та надавати послуги, повною мірою реалізовуючи свій потенціал, підвищуючи якість свого життя і сприяючи сталому розвитку країни [1].

Починаючи з початку 21 століття формується глобальне інформаційне суспільство. Перехід від національних ініціатив до вироблення спільного підходу до формування глобального інформаційного суспільства пов'язаний з тим, що інформаційна діяльність спочатку розвивалася як міжнародна і на сектор інформаційно-комунікаційних технологій більшою мірою впливають міжнародні чинники, ніж національні, а завданням кожної країни є забезпечення необхідних економічних та технологічних умов для реалізації принципів інформаційного суспільства.

Так, аналіз першого плану реалізації заходів щодо формування інформаційного суспільства в Європейському Союзі демонструє, що на початковому етапі було поставлено наступні завдання: забезпечити доступ до Інтернету, інвестувати в розвиток навичок і стимулювати використання мережі Інтернет в освіті, державних послугах та інших сферах [3].

Таким чином, можна підсумувати, що метою переходу до інформаційного суспільства є створення нових можливостей для громадян, бізнесу та держави на основі використання інформаційно-комунікаційних технологій, а також здійснення технологічного прориву у використанні інформації в усіх сферах життя. Основними напрямками реалізації цих завдань є: зростання рівня якості життя населення; покращення умов розвитку підприємництва; “електронний уряд” і підвищення за рахунок впровадження інформаційно-комунікаційних технологій ефективності державного управління; створення базової інфраструктури інформаційного суспільства; розвиток ринку інформаційно-комунікаційних технологій; забезпечення інформаційної безпеки; розвиток цифрового контенту; збереження культурної спадщини.

Група інформаційних чинників інноваційного розвитку національного господарства формує інформаційну основу активізування інноваційного поступу національної економіки, яка містить інформацію про інноваційні розробки та інвестиційно-інноваційні альтернативи. Інформаційні ресурси є джерелом інноваційного розвитку. Створення єдиного інформаційного простору та розвинута система вищої освіти у країні разом складають інтелектуальний потенціал національного господарства. Розвинена інформаційна інфраструктура у свою чергу повинна забезпечити реалізацію цього потенціалу через інноваційний розвиток економіки.

 

Література:

1.        Закон України “Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки” від 09.01.2007 р. [Електронний ресурс]. – Доступний з http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/537-16.

2.        Мельник Л.Г. Предпосылки формирования информационного общества / Л.Г. Мельник. В кн.: Социально-экономические проблемы информационного общества.Сумы: “Университетская книга”, 2005. – 430 с.

3.        eEurope+ Action Plan. – [Електронний ресурс]. – Доступний з http://ec.europa.eu.