Історія/ 1. Вітчизняна історія

 

к.іст.н. проф. Кунченко-Харченко В.І., Рискаль М.О.

Черкаський державний технологічний університет, Україна

 

Щодо питання охорони пам’яток України

 у 20-х-роках двадцятого століття.

 

Період 20-х років двадцятого століття був важким та багатозначним для українського народу. Це період великих історико-політичних змін. Події цих років – зміни влади та політичних орієнтирів, репресії та війни – не могли не впливати на стан історико-культурних пам’яток  та на пам’яткоохоронну робо-ту, яка мала свої підйоми та падіння. Деякі історико-культурні пам’ятки були втрачені назавжди, інші через ідеологічні міркування занепадали, окремі збе-рігалися зусиллями ентузіастів, були й такі пам’ятки, що зберігалися  завдяки відповідним законам та постановам влади та діяльності пам’яткоохоронних структур та організацій.

В перші роки радянської влади в республіці була створена спеціалізована при­родоохоронна установа – Комісія по охороні при­роди  сільськогосподарсь-кого нау­кового Комітету Наркомзему УСРР. Працівниками цієї комісії було виявлено та зареєстровано багато пам’яток природи і садової архітектури. Ко-місія в своїй діяльності тісно співпрацювала з краєзнавчими і науковими това-риствами.

Саме у двадцяті роки двадцятого століття зaвершується цикл законодав-чих актів - декретів про збереження і використання культурних цінностей, які заклали основи радянської системи охорони пам’яток. Показовим є прийнятий 16 вересня 1921 р. декрет Ради Народних Комісарів (далі РНК) РСФРР «Про охорону памяток природи, садів і пар­ків» [4, с.27].

Зriдно з даним декретом, ділянки природи та окремі її витвори (фауна і флора, гірські породи тощо), які ста­новили наукову або історико-культурну цінність і по­требyвали охорони, могли оголошуватися Наркома­сам РСФРР недоторканими пам'ятками. Великі ландшафтні площі,  відомі своїми пам'ятками, оголо­шувалися зaповідниками і націонaльними парками. Сади і парки історико-художнього значення, зразки художньо-паркового мистецтва або композиційно повязані з архітектурними спорудами, визнавалися недоторканими памятками садово-паркової культу­ри музейно-академічного значення. На території заповідників і національних парків заборонялося без дозволу Наркомосу РСФРР обробляти грунт або вести розробку природних багатств.

Цей законодавчий акт став правовою основою організації в країні природоохоронних закладів, реєстрації памяток природи і садово-паркової архі­тектури.

Серед законодавчих актів, що мали юридичну силу на території тогочасної України,  окремо слід відзначити ті, якi породжували практичні заходи по націо­налізації і обліку рухомих (музейних) пам’яток, розпочаті в умовах громадянської війни. Так, 11 березня 1921 р. РНК УСРР прийняла декрет «Про купівлю для державних музеїв у при­ватних осіб музейних цінностей» [4, с.125.]. За цим декретом усі значні збірки памяток мистецтва та старовини, а також різ­них речей, що становили цінність для музеїв республіки, ого­лошувалися всенародною власністю і переходили до відання Всеукраїнського комітету охорони памятників старовини і мистецтва ( ВУКОПСМ) і його органів на місцях губернських і повітових комітетів. Це положення не поширювалося на колекції чи збірки, які складалися з витворів творчої або наукової праці самого власника і потрібних йому для його подальшої робо­ти. Лише у виняткових випадках, коли збірки чи колекції визнавалися необхідними для наукових і мистецьких уста­нов держави, дозволялось їх відчуження, але з обовязковою виплатою власникові винагороди. Окремі речі, які становили цінність для музеїв, збиралися ВУКОПСМ  та його місцеви­ми органами. У такому випадку експонат розглядала комі­сія, до складу якої входили представники Комітету охорони памяток та Робітничо-селянської інспекції під головуванням представника Губнаросвіти. Комісія за згодою власника вста­новлювала вартість експоната, яка йому виплачувалася. Коли ж про ціну предмета виняткового художнього чи наукового значення згоди не досягалося, комісії надавалося право секвеструвати його до вирішення питання колегією ВУКОПСМ, якій дозволялося приймати рішення про приму­сове відчуження памятки з виплатою власникові винаго­роди.

Положення вище описаного декрету отримали продовження  у наступній постанові РНК УСРР «Пpo музейні коштовності» від 26 грудня 1922.р.[4, с.141].  В ній оголошувалася обов'язкова реєстрація всіх пам’яток мистецтва і старовини, а також цінних для музеїв республіки речей. Наркомосу дозволялося також розпродувати з держав­них установ та інших сховищ предмети, що не мали музей­ного значення, на пiдcтаві окремої постанови. Одержані суми можна було повер­тати на потpeби музеїв у межах відкритих для них кредитів. Гострою залишалася проблема незаконного прода­жу на «чорному» ринку або вивезення за кордон творів живо­пису, ювелірних предметів, історичних реліквій.

Період 20-х років відмічався і  рядом  негативних явищ, пов'язаних з загальним важким економічним станом: занепад пам’яток архітектури у багатьох населених пунктах, особливо невеликих за розміром, поширення  незаконного обігу цінних в історичному плані речей. Відомим є факт незаконного вивезення історико-культурних цінностей  з ялтинських палаців і приватних будинків, відведених під санаторії Наркомздоров’я. Необхідно було встановити державні запобіжні заходи щодо  збереження пам’яток мистецтва і старовини, непри­пустимості їх пошкодження, розкрадання та вивезення за кордон. Тому  тодішнє керівництво у 1921 році вимагало вживати рішучих заходів для справжньої охорони художніх цінностей, картин, фарфору, бронзи, марму­ру і т.ін..

Слідом за РНК РСФРР уряд Радянської України прий­няв постанову від 24 жовтня 1922 р. «Про заборону вивозу за кордон речей музейного значення» [3, с.37].  Цим законо­давчим актом зумовлена організація Центральної міжвідомчої комісії експертизи художніх та  культурних цінностей у складі представника наркому Зовнішторгу, Наркомосу та Наркомфіну. Вивезення або  продаж будь-яких творів мистецтва і предметів старовини за кордон (незалежно від часу їх придбання) дозволялося після проведення попередньої експертизи Міжвідомчої комісії. Це стосувалося всіх пам’яток художнього, історичного та етнографічного зна­чення.

Пам’ятки, що не пiдлягали вивезенню за кордон, переходили до Му­зейного фонду Наркомосу, який виплачував власникові їх собівартість. Для оцінки предметів мистецтва і старовини, які вивозилися за кордон, запрошувалися спеціалісти-експерти, роботу яких оплачували власники пам’яток.

Державним митницям, згідно з Цивільним кодексом Української РСР 1922 р., надавалося право конфіскації пред­метів старовини і мистецтва, що вивозилися за кордон без дозволу Наркомосу (ст. 69 і 70) [2, с.17].

2 грудня 1922 р. була  прийнята постанова  «Про допов­нення Kapнoгo кодексу статтею 102 про відповідальність за порушення правил про охорону архівів» [2, с.23], за якою вста­новлювалася юридична відповідальність за самовільне вико­ристання і знищення архівів, їх неохайне збереження, вивіз за межі УСРР. Передбачалися також санкції за ухилення від обов’язкової реєстрації архівів установ, організацій та приват­них осіб. Стаття 102 Кримінального кодексу відразу знайшла практичне застосувaння, оскільки, за відомостями головного apxiву управління Наркомосу УСРР,  майже 90 % архівних матеріалів не були науково описані і зберiга­лися незадовільно. Нарком юстиції і прокурор УСРР М. О. Скрипник направив розпорядження всім губернським прокурорам «Про вжиття заходів щодо охорони архівів», у якому підкреслювалося: «Усвідомлюючи важливість збе­реження архівного фонду республіки, що включає в себе цінні матеріали як з історії України, так і, зокрема, з історії революційного руху на Укpаїні, керівництво республіки пропонує звернути особливу увагу на проведення слідcтв щодо злочинів, передбачених ст.102  Кримінального кодексу  і надати губернсь­ким архівним управлінням всіляку допомогу у їх боротьбі з незаконним продажем та знищенням архівних матеріа­лів» [6, с.47].

Були проведені перевірки роботи міських архівів, виявлені численні порушення правил і пoрядку збеpiгання архівних документів,  винні в цьому особи понесли кримінальне покарання.

Крім згаданих Цивільного і Кримiнальноrо кодексів, широ­ко здійснювалася  кодифікація і в інших галузях радянського права. Потреба її визначалася передусім накопиченням вели­кої кількості нормативних актів, які не були систематизовані і тому викликали складнощі при користуванні. Памяткоохоронна діяльність була одним з напрямів культурного будівництва, нові форми якого закріплювалися у законах. Так, 22 листопада 1922 р. Bсеросійський центральний виконавчий комітет (далі – ВЦВК) постановою затвердив Кодекс законів про Hapодну освiтy УСРР. Україна єдина із радянських реcпублік, де було створено такий кодекс. Він зaпровадив нову систему органів і  практику охорони й вико­ристання памяток культури у складі Наркомосу.

Затвердженню Кодексу передувала  доповідна записка ВУАН Наркомосу УСРР від 8 листо­пада 1922 р. щодо організації роботи по охороні пам’яток в Ук­раїні, відзначалися труднощі з фінансування та організації справи охорони історико-культурних пам’яток,  мережа місцевих організацій оцінювалася як не налагоджена в потрібному обсязі, реєстрація пам'яток та дослідницька робота з ними визнавалися несистематичними, непослідовними і недостатніми [5, с.84].

Наркомос, діяльність якого вже не відповідала новим ви­могам, було поділено на Головмузей і Головархів (управлін­ня Наркомосу УСРР), а потім взагалі ліквідовано.  В УРСР охорона пaм’ятoк культури здійснювалася ра­зом з екскурсійною справою і покладалася на Головполіт­освіту (управління Наркомосу УРСР), яка відала організацією і керівництвом усієї державної агітаційної, пропагандистської та політосвітньої роботи.

Особливим завданням Головполітосвіти в екскурсійно-вис­тавочно-музейній справі було обстеження, реєстрація, охоро­на та вивчення позамузейних культурних цінностей. Планувалось провадити: екскурсійне обстеження та вивчення всіх памяток революції, історії, мистецтва, природи, монумента­лістики, не включених до музеїв; збирати та включати до них як окремі експонати, так і колекції розпорощених або нена­лежно використовуваних рухомих культурних цінностей; контролювати вивіз за межі республіки предметів мистецтва, історичних памяток. Крім того, Головполітосвіта повинна була вживати заходів щодо дійсної охорони нерухомих поза­музейних памяток та забезпечувати їх збереження від роз­грабування, псування та руйнування [1, с.39].

Керівництво країни закріплювало також і необхідність охорони територій, що мають історико-археологічну цінність. Так, 5 січня 1924 р. НКВС УСРР видав циркуляр про охорону курганів як історичних памяток. У документі вказувалося, що на місцях приватні особи ведуть самочинні розкопки,  археологічні знахідки яких не передаються  до музеїв. Для охорони історичних цінностей пропонувалося всім місцевим відділам внутрішніх справ і народної освіти видати  постанову, яка забороняє розкопку курганів без відповідного дозволу [5, с.117].

Розрізнена культурно-просвітницька робота потребувала вдосконалення адміністративного управління справою охорони і ви­користання памяток в республіці та відповідного за­конодавчого оформлення. В Росії у цей час вже була розроблена система законів і інструкцій про охорону памяток культypи й природи, де Головнаука мала усталену мережу заповідників на республіканському і місце­вому бюджетах, де при Головнауці був досить міцний централізований aпapaт для керування цією  охороною. Приклад Радянської Росії показував шлях до нормального розв’язання поставленої перед Укрголовнаукою пpoблеми негайної та найдоцільнішої організації справи охорони пам’я­ток культури" [1, с.61]. Тому 16 червня 1926 р. РНК УСРР затвердив «Поло­ження про памятки культури й природи», яке стало важ­ливим етапом у становленні і розвитку законодавства Радянської України про охорону і використання історико-культурних цінностей. У цьому правовому акті широко відо­бражені ідеї декретів BЦВK і реформ РНК від 8 березня 1923 «Про облік і реєстрацію предметів мистецтва і старовини» і від 7 січня 1924 р. «Про облік і охорону пам’яток мистецтва, старовини і природи»[4, с.159].

«Поло­ження про памятки культури й природи» від 1926р. – це перший в республіці законодaвчий акт загальнонормативного значення, в якому кодифіковано всі попередні чинні декрети і постанови, використано набутий досвід державних і громадських органів у цій галузі, а також розроблено нові правила і порядок охорони, утримання, облі­ку, дослідження і пропаганди музейних і позамузейних (не­рухомих) памяток.

Згідно з Положенням всі памятки культури і природи, що мали наукове, істoричне або миcтeцьке значення, перебува­ли у загальному віданні Управління науковими установами Наркомосу УСРР і його місцевих органів [1, с.94].

У першому розділі Положення визначалися і закріплю­валися повноваження державних і громадських органів охо­рони памяток. Зокрема, на Наркомос УСРР покладaлося завдання розробляти відповідні законопроекти про пам'ятки культури і природи і подавати їх на затвердження законодав­чим органам, вживати заходів щодо зосередження культур­них і природних цінностей на території УСРР, організовувати експедиції для обстеження памяток й науково-археологіч­них розкопок, а також видавати дозволи на проведення останніх, розглядати справи про реквізиції памяток, подава­ти відповідні проекти на затвердження до Української Еко­номічної Наради; стежити, як утримують пам’ятки державні установи, громадські організації та приватні особи, а у випад­ках недодержання ними вcтановлених правил зберігання памяток вживати належних заходів щодо усунення виявле­них порушень. До компетенції Наркомосу УСРР належали також реєстра­ція і класифікація памяток за категоріями, їх ремонт і ре­ставрація, складання планів наукового обстеження і вивчен­ня та ознайомлення з ними широких версв населення.

Основним юридичним документoм, який регламентував діяльність комплексів історико-культурного значення, було Положення про державний історико-культурний заповідник (по кожному окремо), яке затверджував Наркомос УСРР у погодженні з Наркомфіном УСРР. Після його прийняття розпочалася справжня робота по охороні, використaнню й науковому дослідженню ком­плексу памяток, визначався порядок управління, комплек­тування штатів, а також виділялися відповідні бюджеті асигнування.

Наприклад,  відповідно до Постанови Ради Народних Комісарів УСРР від 31.05.1926 р. на базі комплексу пам’яток - залишків відомого античного міста-держави Ольвії  було  створено історико-археологічний заповідник «Ольвія», завданнями якого було названо збереження, охорона та всебічне вивчення і реставрування культурно-історичного та архітектурного  комплексу пам’яток    [ 5, с.278].

Таким чином, період реконструкції народного господарства, який почався в країні з середини 20-х років ХХ століття, поставив нові завдання в галузі культурного будівництва. Це безпосередньо стосува­лося і такої важливої патріотичної справи, як охорона і використання памяток культypи і природи.

У 20-х рр. в Україні визначилася державна політика ставлення до історичної спадщини, був набутий пев­ний досвіт організації охорони і використання памя­ток культури, прийнято ряд нормативних актів у цій галузі. Завдяки практичним заходам ВУКОПСМ, губернських, округових і районних виконкомів та місцевих органів народної освіти під державний наг­ляд було взято визначні пам’ятки мистецтва, старо­вини і природи, почали на державному рівні створюватися історико-заповідні комплекси. Cyттєвy допомогу  надали музеї, які в межах своєї території досліджували нерухомі памятки, брали їх на облік і вживали дійових кроків щодо їх збереження. Усі ці заходи не могли б бути реалізовані без відповідних юридичних документів, що стали підвалинами для системної багаторічної пам’яткоохоронної роботи на території України.

 

Література

 

1. Акуленко В.І. Охорона пам’яток культури в Україні 1917 – 1990 рр. – К.: Вища школа,1991. – 273с.

2. Акуленко В.І., Анджиєвський В.С. Правова охорона пам’яток історії та культури в УРСР. – К.: Тов-во «Знання» УРСР, 1981. –  48с.

3. Буланый И.Г., Явтушенко И.Г. Народные сокровищницы: О деятельности народных музеев УССР. К.: Мистецтво,1984. 184с.

4. Законодавство про пам’ятки історії та культури.(Зб. нормативних актів). – К.: Політвидав, 1970. – 464с.

5. Історико-культурна спадщина України (19 – поч. 20 ст.): Зб. Докум. і матеріалів . – К.: Рідний край, 1995. – 327с.

6. Мітюков О.Г. Радянське архівне будівництво на Україні.1917–1973. – К., 1975. – 380с.

7. Музей,1980: З досвіду роботи кращих музеїв УРСР. // Зб. статей // Упор. С.М.Чайковський, М.І. Шиян. – К.:Мистецтво,1980.  –136с. 

8. Праці центру пам’яткознавства: Вип.2 – К.: Б.и. 1993. – 286с.

9.Тронько П.Т. Українське краєзнавство в ХХ ст. (до 75-річчя Всеукраїнської спілки краєзнавців) / НАН України, Ін-т історії України. – К., 2002. – 85с.

10. Хваліна Ю.В. Ставлення тоталітарного режиму до проблем охорони пам’яток історії та культури (за матеріалами наукових видань сер.30-х – поч.50-х рр.) // VII Всеукраїнська наукова конференція «Історичне краєзнавство в Україні: традиції і сучасність»,Ч.2. – К.: Рідний край, 1995. – С. 336 – 338.