Педагогічні науки / 2. Проблеми підготовки фахівців

 

Служинська Л. Б.

Тернопільський національний економічний університет, Україна

Етапи підготовки майбутніх менеджерів-економістів до професійної самореалізації

Для здійснення підготовки майбутніх менеджерів-економістів до професійної самореалізації на засадах акмеологічного підходу нами була розроблена спеціальна програма, що включає три етапи підготовки студентів. Кожен із етапів передбачає поглиблення, узагальнення і систематизацію професійних знань, поступове формування професійних умінь, розвиток та саморозвиток якостей особистості майбутнього менеджера-економіста. Програма будувалася за дидактичними принципами цілеспрямованості, послідовності та систематичності, врахування рівня готовності студента, одночасного впровадження різноманітних форм роботи в аудиторний і позааудиторний час. Кожен етап має свою акме-вершину. Наша мета полягала в тому, щоб на кожному етапі підготовки до професійної діяльності майбутні менеджери-економісти досягали відповідної акме-вершини.

Перший етап підготовки майбутнього менеджера-економіста до професійної самореалізації (1 курс) передбачає володіння базовим рівнем володіння німецької мови. Теми, які вивчаються на першому курсі (тобто на першому етапі підготовки), мають побутовий характер. Вони пов’язані з сім’єю, біографією, зовнішністю, характером людини та іншими побутовими темами. Студенти знайомляться із західним стилем життя, його особливостями. Метою викладання дисципліни є формування необхідної комунікативної спроможності у сферах професійно орієнтованого спілкування в усній та писемній формах, подачі загальної побутової тематики. Названий курс повинен сприяти формуванню висококваліфікованих фахівців у галузі економіки та підприємництва.

Студенти розпочинають на першому етапі навчання в економічному університеті вивчати країнознавство. Країнознавство – це окрема навчальна дисципліна, в ході якої студенти отримують країнознавчу інформацію не тільки для вирішення загальноосвітніх завдань, скільки для розширення обсягу соціокультурних знань, які забезпечують успішну комунікацію на іноземній мові [2].

Отже, успішне оволодіння знаннями, які передбачені програмою для першого курсу дасть змогу студенту успішно перейти до вивчення курсу «Іноземна мова професійного спрямування», знайомства з особливостями роботи менеджера-економіста.

Другий етап (2-3 курси) полягає у вивченні професійно-зорієнтованої німецької мови «Іноземна мова професійного спілкування», «Менеджменту». Ці дисципліни мають міждисциплінарний характер, що визначають готовність до пізнавальної самостійності в процесі професійної діяльності. Вивчення навчальної дисципліни «Менеджмент» знайомить студентів з основним понятійним апаратом менеджменту, етапами формування теорії управління, розвитком організаційних форм управління в сучасних умовах господарювання в Україні [1, c. 7].

Вважається, що посилене вивчення предмету «Іноземна мова професійного спілкування» відбувається на фоні соціокультурної компетентності. Наявність соціокультурної компетентності є одним із головних умов розуміння людини людиною, як одна із складових «діалогу культур». Програма та тематичний план дисципліни зорієнтовані на повне та ґрунтовне вивчення іноземної мови. Метою викладання дисципліни є формування необхідної комунікативної спроможності у сферах загальноекономічного характеру. Названий курс повинен сприяти формуванню висококваліфікованих фахівців в галузі міжнародної економіки.

Вивчення дисципліни «Іноземна мова професійного спрямування» передбачає наявність систематичних вмінь і знань володіння іноземною мовою, базових вмінь, які були здобуті ще на першому навчальному етапі; навичок роботи над економічною тематикою; цілеспрямовану діяльність над вивченням іноземної мови; активну роботу на практичних та лабораторних заняттях; самостійну роботу.

Отже, на другому етапі навчання, студентам пропонується фахова тематика, тобто іноземна мова за професійним спрямуванням. Студенти 2−3 курсів повинні оволодіти тим навчальним матеріалом, який був поданий на другому етапі підготовки майбутнього менеджера-економіста, для того щоб успішно приступити до наступного навчального етапу.

На третьому етапі (випускні курси) здійснюється завершальна стадія підготовки майбутнього менеджера-економіста до професійної діяльності. Програма та тематичний план дисциплін «Менеджмент» та «Іноземна мова професійного спрямування» орієнтовані на повну та ґрунтовну підготовку майбутнього менеджера-економіста до професійної самореалізації. Метою викладання дисциплін є формування необхідної комунікативної спроможності у сферах професійного та ситуативного спілкування в усній та писемній формах, подачі загальноекономічної тематики, а також формування основ роботи над літературою загальноекономічного характеру. Навчальні дисципліни повинні сприяти формуванню висококваліфікованих фахівців в галузі економіки і підприємництва.

Вивчення дисципліни «Іноземна мова професійного спрямування» передбачає наявність професійно-орієнтованих вмінь та навичок володіння іноземною мовою, цілеспрямовану діяльність над вивченням іноземної мови; активну роботу на практичних та лабораторних заняттях; самостійну роботу. Здобуті знання з іноземної мови під час навчання в економічному університеті закладають основи для подальшого розвитку професійної майстерності майбутнього менеджера-економіста.

Отже, метою навчання і головним завданням є формування вмінь та навичок сприйняття усної іншомовної інформації, формування здатності розуміння діалогічного і монологічного висловлювання носіїв мови, розвитку навичок оглядового, інформативно-пошукового, ознайомлюючого, аналітичного і синтетичного читання. Студент повинен розуміти іноземну мову на слух, сприймаючи мовлення іншої особи при безпосередньому спілкуванні чи прослуховуючи оригінальний запис. Він повинен адекватно реагувати на почуте під час спілкування, брати участь у розмові і вести діалог. Набуті знання повинні допомогти студентові логічно мислити і аргументовано висловлювати власну думку в усній і письмовій формах.

Література:

1.                 Пушкар Р. М. Менеджмент : теорія та практика : підручник / Р. М. Пушкар, Н. П. Тарнавська. Тернопіль : Карт-бланш, 2003. 490 с.

2.                 Тер-Минасова С. Г. Язык и межкультурная коммуникация / С. Г. Тер-Минасова. – М. : Слово, – 2000. – 624 с.