Горбенко А. І.

аспірант Хмельницького національного університету, Україна

Вебінар, як інноваційна форма розвитку професійної мотивації офіцерів органів охорони державного кордону

Інновації є необхідними на даному етапі розвитку системи освіти і ця необхідність дає нам підставу звернутися до аналізу та оцінки інноваційних форм та методів розвитку професійної мотивації офіцерів органів охорони державного кордону до оперативно-службової діяльності. Однією з інноваційних форм, що дозволяє значно підвищити ефективність і дієвість навчального процесу, в тому числі таку його форму проведення, як консультація, що сприяє підвищенню якості підготовки фахівців. З розвитком інноваційних технологій чільне місце у проведенні групових консультацій відіграє вебінар.

Вебінар означає особливий тип веб-конференцій, який проводиться так: викладач, знаходячись перед своїм комп’ютером, веде заняття з аудиторією за допомогою веб-камери, мікрофона і навушників (динаміків), спілкуючись в аудіо-відеоформаті й чаті. Мультимедійні засоби на вебінарі дозволяють демонструвати слайди, графіки, схеми і відеозаписи, завантажувати документи в різних форматах, використати «дошку для малювання», проводити опитування. За правильної організації і грамотної методики проведення вебінари сприяють глибокому зануренню в процес, досягненню ефективних результатів [2].

Вебінар дозволяє крім безпосереднього спілкування через Інтернет в режимі реального часу, передбачає проведення он-лайн-презентацій. Під час проведення вебінару кожен з учасників знаходиться біля свого комп’ютера, а зв’язок між ними підтримується через глобальну мережу за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. У своїй практиці використовуємо можливості безкоштовного сервісу Onwebinar. Можливості даного порталу передбачають: можливість вбудовуватись у будь-який сайт, сторінку блогу, соціальну мережу; економить ресурси – використовуючи технологію P2P; містить все необхідне не тільки для спілкування, але й для навчання, організації спільної роботи; має хороший інтерфейс; користування безкоштовне, кількість учасників не лімітована [1].

Перед проведенням вебінару спочатку робимо оголошення для офіцерів органів охорони державного кордону вказавши дату і час, тему вебінару, щоб бажаючі зареєструвались. Учасники вебінару в призначений час реагують на надіслане організаторами посилання і підключаються до відповідного сайту.

Переваги вебінара перед іншими формами навчання для офіцерів органів охорони державного кордону ми вбачаємо у наступному:

-              можливість освоювати нові знання й уміння і спілкуватися з викладачем, знаходячись географічно у будь-якому місці;

-              у офіцерів органів охорони державного кордону немає психологічних бар’єрів, пов’язаних з публічністю процесу навчання. На вебінарі кожен учасник може поставити запитання або висловити свою думку без бар’єрів, пов’язаних із комунікабельністю, недосвідченістю і швидкістю реакції. Слухачі легко можуть ставити запитання, не соромлячись і не боячись реакції аудиторії;

-              ефективне навчання. Формат вебінара сприяє глибокому зануренню в процес, досягненню ефективних результатів. Окрім спілкування з викладачем й інтерактивною групою, технічні засоби дозволяють демонструвати на екрані супроводжуючі слайди, текстову і графічну інформацію, схеми, таблиці. Потрібну інформацію слухачі можуть зберегти на свої комп'ютери.

-              корпоративне навчання. ДПСУ має розгалужену структуру, стикається з проблемою професійного вдосконалення персоналу на місцях, оперативного роз’яснення нововведень служби. Он-лайнові тренінги дозволяють успішно розв’язати ці завдання, не відриваючи людей від основної роботи;

-              запис вебінара. Вебінари не прив’язують слухачів до певних часових рамок. Для тих, хто не може бути присутнім на занятті у момент його проведення, доступний запис, який можна переглянути у будь-який слушний час.

Отже, така інноваційна форма,як вебінар дає змогу забезпечувати ефективне проведення консультацій, під час яких відбувається здобуття знань, формується позитивна професійна мотивація офіцерів органів охорони державного кордону до оперативно-службової діяльності, активне їхнє функціонування інтелектуальних і вольових сфер.

 

Література:

 

1.        Бойцун О. Вебінар, як форма проведення консультацій із дисципліни «Чисельні методи» / О. Бойцун // Нові технології навчання. Наук.-метод. зб. /Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Академія міжнародного співробітництва з креативної педагогіки: В 2-х ч. – Київ-Вінниця, 2011. Вип.69. Частина ІІ. – 292с.

2.        Коневщинська О. Е. Організація процесу електронного навчання з використанням технології вебінару [Електронний ресурс] / О. Е. Коневщинська // Інформаційні технології і засоби навчання. 2011. – №5 (25). – Режим доступу до журналу: http://www.journal.iitta.gov.ua