Економічні науки / 6 .    Маркетинг і менеджмент    

 

                        К.с.-г.н.   Боліла С.Ю., Сергєєва Ю.А.

Херсонський державний аграрний університет

ШЛЯХИ ДОСЯГНЕННЯ КОНКУРЕТНИХ ПЕРЕВАГ ПІДПРИЄМСТВА  ПТАХІВНИЧОЇ  ГАЛУЗІ

 

Птахівництво в усьому світі розвивається швидкими темпами і є одним з основних, порівняно недорогих джерел надходження білкових продуктів харчування для населення. Проте український внутрішній ринок тривалий час заповнювався імпортними продуктами птахівництва через те, що власне виробництво (за період економічної кризи) було різко скорочене, особливо у сільськогосподарських підприємствах. Тому проблеми розвитку птахівництва, збільшення конкурентоспроможності галузі, окремих товаровиробників набувають особливої актуальності  і значимості в умовах ринку.

 Питанням  розвитку птахопродуктового комплексу присвячені численні праці  вітчизняних вчених  [1, 2, 3, 4, 5].   І в той же  час, деякі  питання, що стосуються практичних моментів підвищення конкурентоспроможності виробників  продукції птахівництва  залишаються нерозкритими.   

Тому за мету в нашій роботі ми поставили визначити основні шляхи досягнення конкурентних переваг сучасного птахівничого підприємства в умовах здійснення розширеного відтворення.  В якості об’єкта  досліджень виступило сільськогосподарське племінне птахівниче закрите акціонерне товариство „Чорнобаївське» Білозерського району Херсонської області. В процесі дослідження застосовувалися такі методи як: економічно-статистичний, аналітичний, абстрактно-логічний, експертний, графічний тощо.

СПП ЗАТ „Чорнобаївське” відноситься до птахівничої галузі, тому особлива увага придіяляється виробництву яєць  (84,18%) та вирощуванню птиці на м’ ясо (15,82%). Не дивлячись на   темпи зростання виробництва продукції підприємство останнім часом відчуває певні труднощі внаслідок загострення кокуренції і через цілу низку проблем технологічного та економічного характеру (неякісні корма, незбалансовані раціони кормління, зростання собівартості продукції внаслідок подорожчання енергоресурсів та концкормів тощо).

 Продукція підприємства реалізується на ринках Херсонської, Миколаївської, Запорізької областей та Республіки Крим.

За для визначення перспектив розвитку СПП ЗАТ „Чорнобаївське”  ми дослідили його позиції відносно конкурентів - виробників яєчної продукції та мяса птиці а також вивчили уподобання покупців цієї продукції.

В процесі досліджень було встановлено, що найбільшими конкурентами СПП ЗАТ „Чорнобаївське”  на ринку яєць виступають: Миколаївська,  Київська    та Ольгівська птахофабрика (рис.1).

        Рис. 1.  Частки птахофабрик на ринку  яєць м.Херсона

 

 Оцінюючи фактори конкурентоспроможності встановили,  що за обсягами виробництва є лідером Київська птахофабрика (88,93%), але витрати  на виробництво однієї тисячі яєць  є найменшими у СПП ЗАТ „Чорнобаївське”  (185,32 грн),  що ж до цін   на продукцію, то вони  майже однакові на всіх птахофабриках і коливаються в межах 5,50-6,00 грн. Створюючи ціну на свою продукцію СПП ЗАТ „Чорнобаївське” використовує метод собівартості плюс націнки у розмірі 10-15%, також невід’ємною частиною ціноутворення підприємства є система кількісних знижок, тобто зниження ціни за купівлю великих партій товарів у розмірі 20-35%. 

 Найбільшу частку в реалізації займає однорівневий маркетинговий канал (51,48%). Також СПП ЗАТ “Чорнобаївське” регулярно реалізує яйця зі спеціальних машин на ринках.  Комунікаційна підтримка продукції є недостатньою, бо в основному здійснюється на місцях продажу. 

Досліджуючи ринок яєць м. Херсона визначили, що споживачі при купівлі віддають перевагу домашнім яйцям (50,96%). Більшість покупців яєць (82,69%),  що постачають на ринок  птахофабрики, не знайомі з  виробником. Серед споживачів, що все ж таки обізнані з товаровиробниками,   уподобання розподілилися таким чином -   лідером є СПП ЗАТ „Чорнобаївське”  (44, 44 %), далі  однакові позиції (22,22 %)  посідають Київська та Ольгівська птахофабрики (рис.2).

Рис. 2. Уподобання споживачів до  продукції птахофабрик,  представлених на ринку м. Херсона

 За для збереження позитивних тенденцій СПП ЗАТ „Чорнобаївське”   необхідно активізувати  програму просування  продукції з метою  вдалого  її позиціонування  по відношенню до конкурентів.

Можно відзначити, що у споживачів з різними рівнями середньомісячних доходів, соціальними статусами, різними смаками -  різні пріоритети при купівлі яєць, але майже усі вони ставлять на перше місце якість продукції (43,27%), на другому місці  ціна (37,49%), далі слідує  розмір (10,58%) та колір (8,66%).

Результати опитування показали, що більшість споживачів (69,23%) –віддають перевагу яйцям коричневого кольору, бо вони більше за розміром, саме тому   покупці ладні платити на 10-20% більше за великі та середні яйця.  Відносно ж місця здійснення покупки, було з’ясовано, що споживачі  віддають  перевагу купівлі яєць на ринках (54,81%), в спеціалізованих магазинах (14,42%) та в супермаркетах (13,46%) (рис. 3).

Рис. 3.  Місця купівлі яєць

 

За для зміцненя позицій серед виробників  яєць СПП ЗАТ „Чорнобаївське”   слід більше уваги приділяти питанням якості продукції (наприклад пропонувати споживачу яйце,  збагачене на каротиноїди, селен та вітмін Є);  питанням зберігання продукції, фасування та сортування яєць;  відшукувати шляхи  розвитку  ринку і збільшення потенційних споживачів яєчної продукції  (для цього слід розглянути  можливість виробництва яєчного порошку та меланжу),  бо яєчна продукція є не лише високоякісним продуктом харчування, а також  може бути використана в парфумерії та медицині.

      При дослідженні конкурентних позицій СПП ЗАТ „Чорнобаївське”  серед виробників м’яса птиці, було встановлено що основними конкурентами виступають ТМ «Наша Ряба» (АТЗТ «Миронівський хлібопродукт), ТМ «Добра курка» (ВАТ «Київька птахофабрика), ТМ «Добра вечеря» ( м. Миколаїв),  ТМ «Золотоноша» («Панночка», м. Черкаси), ТМ «Дніпровські курчата» (м. Нікополь, ЗАТ «Дніпровський птахокомбінат»), ВАТ «Бершадський птахокомбінат», ТМ  «Пан курчак» (м. Донецьк).  Як показали опитування  лідером серед уподобань споживачів  є  продукція ТМ «Наша ряба» ( 45,6%), що становить найбільшу загрозу для  СПП ЗАТ „Чорнобаївське”. З метою виявлення можливостей  збільшення конкурентоспроможності  м’ясної продукції СПП ЗАТ „Чорнобаївське” ми провели порівняльний аналіз його щодо лідеру ринку.  Відносно цінових характеристик, можна зазначити,  що продукція ТМ «Наша Ряба» є дешевшою,  це ставить перед керівництвом нашого підприємства завдання відшукати можливості зниження собівартості продукції.  

          Продукція обох підприємств є досить якісною, має гарний вигляд, пропоюється покупцям в поліетиленових упаковках (тарілочках). Але слід зазначити, що асортимент ТМ «Наша Ряба» є ширшим та глибшим від асортименту СПП ЗАТ „Чорнобаївське” ,  птиця реалізовується не лише цілими тушками як це робить наше підприємство, а пропонується у розфасованому виді (грудинка, філе, четвертина задня, каркас,  стегно, гомілка, крило, курячі шиї, супові набори, печінка, пупки, серце, курячий жир, шкіра з ший). Ще однією перевагою ТМ «Наша Ряба» є те, що вона пропонує продукцію не в замороженому вигляді, а в охолодженому, що впливає позитивно на швидкість приготування їжі та її смакові властивості.  До того ж  ТМ «Наша Ряба» останнім часом пропонує споживачу широкий асортимент напівфабрикатів.  Показник конкурентоспроможності  свіжого м’яса птиці СПП ЗАТ „Чорнобаївське” щодо конкурента знаходиться на рівні 60, 3% (слабкими сторонами продукції є зовнішній стан,  вигляд шкіри, ступінь зняття пір’я, стан кісткової системи та вища ніж у конкурента ціна за  тушку). В той же час продукцію СПП ЗАТ „Чорнобаївське” експерти та споживачі відзначають як  мясну з достатніми  жировими відкладеннями  з добрими смаковими властивостями.

Що стосується проведення збутової політики обох конкурентів, то можна відзначити, що ТМ «Наша Ряба» має розгалужену представницьку та торгівельну мережу   майже у всіх регіонах України, вона реалізовується через гіпермаркети, супермаркети, гастрономи, продуктові магазини, ларьки на ринках  міст, фірмові магазини.  СПП ЗАТ „Чорнобаївське” з продукцією м’яса птиці працює лише в Херсонській області та Херсоні, має фірмовий магазин та здійснює реалізацію шляхом виїздної  торгівлі (з машин), в ларьках, а  також через посередників (гуртових і роздрібних), де представлена  аналогічна продукція конкурентів, що є не на користь нашого підприємства.

Для просування своєї продукції ТМ «Наша Ряба» має зарєєстровану торгівельну марку, розміщує рекламу на телеканалах національного масштабу, рекламує свою продукцію за допомогою зовнішньої реклами-  щитів, вивісок і т.п.  Реклама ж продукції СПП ЗАТ „Чорнобаївське”  проводиться недостатньо ефективно, зважаючи на агресивну  комунікаційну політику конкурента.

Неможливо проводити аналіз, планування та контроль виробничої, збутової діяльності підприємства  без дослідження попиту покупців, їх потреб та особливостей поведінки. Нами були проведені дослідження  уподобань споживачів на ринку м'яса м. Херсона.

Цільовим сегментом, що споживає м’ясну продукцію птахівництва є населення середнього віку ( 26-35 та 36-45 років)  з середнім та вище від середнього доходом ( 47,2 % та 36, 6%).

Серед опитаних більшість (60%) віддають перевагу  свіжій м’ ясній продукції, 40% покупців віддають перевагу напівфабрикатам та переробленій продукції (консерви, ковбаси…).  Найбільшим попитом у споживачів користуються така  свіжа м’ясна продукція: стегна курячі (28,6%), грудка куряча (24, 3), цілі тушки курей- бройлерів (18, 5 %), супові набори  (8,3 %), курячі серце, печінка, пупки  (5,2%).  Зважаючи на це  підприємству пропонується  впровадити проект нової технології виготовлення м’яса птиці в розібраному вигляді, економічний ефект від якого показує, що  починаючи вже з 2009 року підприємство отримає прибуток (2575,1 грн.), а до 2012 році окупить свої витрати, які вклало в цей проект (172087 грн.).

Більшість споживачів (75 % ) купують м'ясну продукцію відомих їм виробників, зважають на наявність торгової марки. Місця купівлі м’яса птиці  в м. Херсоні найрізноманітніші – від ринків до спеціалізованих магазинів. Споживачі свої переваги до цих місць пояснюють  розташуванням їх до роботи, дому, знайомством, відомістю торгової марки та ін. По результатам дослідження 57, 67  % споживачів  купують мясо  птиці на ринках міста ,  23 % - в супермаркетах , 15 % - в продуктових магазинах.

 Фактори, що впливають на купівлю м’ясної продукції такі: ціна,  якість продукції, зовнішній вигляд, наявність упаковки, зручність розташування торгових точок, відомість торгової марки, країна-виробник і т.п.  

 Проведене дослдіження позицій СПП ЗАТ „Чорнобаївське”   на ринку м. Херсона показало, що реалізацію ефективної політики підвищення конкурентоспроможності  підприємства  слід здійснювати за такими напрямами: підвищення якості результатів маркетингових досліджень (за для чого слід створити маркетинговий відділ ); проведення ефективної цінової політики, зниження витрат на виробництво і реалізацію продукції; оптимізація асортименту продукції  та підвищення її якості; удосконалення економічного стимулювання працюючих.

           Таким чином підвищити кокурентні переваги  СПП ЗАТ «Чорнобаївське» можливо за умов зниження собівартості продукції шляхом використання племінної більш продуктивної птиці, використання ефективного сучасного обладнання для утримання птиці. Необхідно підвищити якість продукції шляхом дотримання усіх технологічних норм, використання збалансованих раціонів годівлі. В конкуренції за  споживача слід придіялити увагу розширенню асортименту, що буде пропонуватися покупцю (птиця в розібраному виді, напівфабрикати,  консервна і перероблена продукція).  Необхідно прикласти зусилля для створення ТМ «Чорнобаївська птиця»; розширити фірмову торговельну мережу; налагоджувати контакти з посередниками, пропонюючи їм гуротові знижки; активізувати рекламу продукції через місцеві ЗМІ  (телеканал «Скіфія», газети «Наддніпрянська правда», «Гривня», радіо « Таврія»), зовнішню рекламу (розміщення рекламних щитів, сіті-лайтів, плакатів в місцях продажу та в межах міста), рекламу на транспорті.  Все вище запропоноване дозволить активізувати просування продукції птахівництва СПП ЗАТ «Чорнобаївське» та зміцнить конкурентні позиції підприємства на ринку м. Херсона.

 

          Література:

1. Мармуль Л.О, Аверчева Н.О. Економічна ефективність в галузі птахівництва //Таврійський науковий вісник.- Випуск 16,- Херсон.- 2000.С. 142-145.

2. Мельник Б., Основні напрями стратегічного зростання підприємств птахопродуктового підкомплексу Миколаївщини //„Економіка України”.- №5. 2005р.  – 72 с.

3. Мельник Б. Стан та резерви збільшення обсягів виробництва продукції птахівництва  //Тваринництво України.- 2002.- №2.- С.10-12.

4. Михайлов С. Маркетинг продукції птахівництва в Україні                               // Пропозиція.- 2002.- №12.- С.106-108.

          5. Ярошенко Ф. Птахівництво в Україні: проблеми становлення                        // Економіка України. № 1.—Київ, 2003.- С.70-74