Г.М.Половінкіна, студентка гр.ОА-05-Г        

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

О.О.Якубовська

Донецький національний університет економіки та торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

ПРОБЛЕМАТИКА ДОВГОСТРОКОВОГО КРЕДИТУВАННЯ

 

 

         Довгостроковий кредит — це послуга з надання коштів, на ціну якої постійно впливає комплекс різних чинників: політичних, економічних, соціальних, психологічних.

         Згідно з вимогами Націо­нального банку довгостроковим вва­жається кредит, наданий на термін понад один рік.

         За допомогою довгострокового кредитування можна вирішити багато  економічних і соціальних проблем нашої країни. Наприклад, питання придбання влас­ного житла постає з кожним роком все гостріше для кожної української сім'ї. У великих містах зростає потреба в житлі (за гострої нестачі джерел фінансування будівництва) внаслідок припливу населення з сільської місцевості України та близького й далекого зарубіжжя. За таких умов об'єктивно  виникає потреба в довгострокових кредитах на житлове будівництво, на які мінімально впливає інфляція і які максимально забезпечені своєчасним поверненням. Довгострокове  іпотечне кредитування на купівлю (будівництво) житла - дієвий інструмент цього процесу. Без задоволення цієї потреби годі говорити про соціальні пріорите­ти суспільства. Реалізація консти­туційних прав громадян на гідне житло є важливою соціально-політичною та економічною проблемою.

         Прибутковість, забезпеченість і ресурсозалежність довгострокового кредитування потребує більш глибокого вивчення, теоретичних і практичних досліджень і аналізу. Метою таких досліджень мають стати як розвиток теоретичних засад і розробка методики формування й впровадження моделей довгострокового кредитування, так і аналіз ціноутворення, моделей фондування активів пасивами, способів забезпечення  забов'язань при довгостроковому кредитуванні.

         Основною проблемою кредитування на тривалі терміни (понад 10 років) для банків та інших фінансових організацій є недостатність пасивів відповідної строковості. Зараз в Україні стандартні терміни для депозитів — 1, 3, 6, 9 і 12 місяців. За можливості залучення пасивів на 1 рік і менше, видача кредитів у значних обсягах при термінах кредитування 10 і більше років — вочевидь пов'язана з підвищеними ризиками, оскільки не га­рантує повернення залучених депо­зитів у договірні терміни (ризик ліквідності). На перший погляд, про­блему взагалі навряд чи можна розв'язати, не забезпечивши рефінан­сування активних операцій україн­ських фінансових установ на міжна­родних ринках капіталу, де є мож­ливість рефінансування на терміни понад п'ять років (саме цим шляхом пішли деякі українські банки — АКБ "Надра", ВАТ "Укрексімбанк" та інші) [3, с.35]. Проте доступ до таких ресурсів відкрито далеко не всім; до того ж от­римання задовільного кредитного рейтингу на міжнародних ринках ко­штує недешево.

         Частина операторів ринку креди­тування бореться за ринок довгостро­кових вкладень, нарощуючи капітал, основне джерело якого вбачають у міжнародних фінансових органі­заціях. Таким шляхом пішли АКБ "Укрсоцбанк", ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" та інші вітчизняні бан­ки. Проте цей варіант поряд із пози­тивними має ряд негативних чин­ників, таких як втрата самостійності, робота в жорстких рамках методо­логічної бази інвестора тощо.

         Одним із найгостріших є питання повернення довгострокових кредитів. Ця проблема зараз вирішується в ос­новному в кредитних проектах, за­безпечених іпотекою. Іпотека — вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні та користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право у разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання задовольнити свої вимоги за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника.

         Також гостро встає проблема ціноутворення довгострокових кредитів. Процеси у сфері ціноутворення банківських послуг розвивалися в Україні послідовно: від інфляційного до витратного, а останнім часом комерційного ціноутворення, в основі якого — врахування цінності послуги та витрат фінансової організації на її здійснення. Однак українські фінансові установи практично не використовують науково обгрунтованих механізмів ціноутворення, що базуються на теоретичних дослідженнях. Практично ціноутворення у фінансових організаціях — це хаотичний процес встановлення цін на окремі види фінансових послуг (у тому числі й кредитування).

         Аналізуючи структуру доходів банківсь­кої системи України за 1998—2005р. бачимо такі основні тенденції в її динаміці:

— процентні доходи (на рівні від 54 до 70 відсотків) традиційно є доміну­ючою складовою у структурі банків­ських доходів. Це пояснюється тим, що кредитування в різних його фор­мах було і залишається основним на­прямом банківської діяльності;

  комісійні доходи (19—37%) — друге за значущістю джерело банків­ського прибутку. Його значення по­ступово зростає за рахунок розши­рення переліку операцій, впровад­ження нових банківських технологій, збільшення кількості клієнтів і споживачів банківських послуг;

— частка інших видів банківських доходів (передусім від торгових і валю-тообмінних операцій) поступово змен­шується і перебуває останнім часом на рівні 9%, що відбувається насамперед внаслідок зменшення курсової маржі.    Важливо те, що за рахунок широ­кого спектра комісійних банк може збільшити прибутковість від операцій з клієнтами мінімум на кілька про­центних пунктів за рік. Окрім того, клієнт, який обслуговується в банку 10—20 років, обов'язково буде заці­кавлений і в інших операціях — опла­ті комунальних послуг, користуванні пластиковими картками банку, здій­сненні переказів, обміні валюти, орен­ді сейфів тощо. Обсяг цих операцій і їх прибутковість також сприятимуть зміцненню банку.

         Щоб виявити практично діючі ко­ефіцієнти прибутковості довгостроко­вих вкладень, необхідно провести ряд досліджень, виокремивши цільові гру­пи позичальників, що відповідають ряду групових ознак, для чого слід уп­родовж 3—5 років здійснювати моніто­ринг їх діяльності, фінансового стану та повноти виконання ними зо­бов'язань перед банками-кредиторами. Збір фактичної інформації дасть змогу сформувати чітке розуміння при­бутковості, ризиковості і ресурсозалежності довгострокових укладень в Україні й саме в нинішньому еко­номічному та політичному середовищі. Співвідношення фактичної прибутко­вості і строку повернення кредитних ресурсів може бути виражено ко­ефіцієнтом (мультиплікатором), який застосовуватиметься у практичному плануванні прибутковості кредитних вкладень за умови постійної акту­алізації такого коефіцієнта (муль­типлікатора).        

         Дослідження реального рівня і фактичного співвідношення часток різних доходів при довгостроковому кредитуванні може дати ключ до ро­зуміння пов'язаних із ним процесів ціноутворення. Аналіз термінів повер­нення кредитних вкладень сприятиме впровадженню моделей більш довго­строкового кредитування з лояльнішими процентними ставками та умовами надання коштів. Урахування міжнарод­ного досвіду державної підтримки дов­гострокового кредитування (наприклад, у житловому будівництві) сприятиме вирішенню вітчизняних соціальних і економічних проблем (таких як стиму­лювання зростання народжуваності, рівня життя, загальнодержавних еко­номічних показників тощо). Все це, в свою чергу, призведе до зниження вартості довгострокових кредитів в Ук­раїні, а можливо, й приведення їх рівня у відповідність із загальносвітовим. Крім того, банки та інші кредитні установи, які першими скористаються результата­ми даного дослідження, зможуть раніше від інших вийти на ринок довгостро­кового кредитування й опанувати знач­ну його частку.        

 

        

 

Список літератури :

1. Закон України "Про іпотеку" від 05.06.2003 р. № 898-ІV із змінами і доповненнями, внесеними законами України від 15.12.2005 р. № 3201-ІV, від 22.12.2005 р. № 3273-ІV, від 23.02.2006р. № 3480-ІV.

2. Положення про порядок форму­вання та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кре­дитними операціями банків, затверд­жене постановою Правління Національ­ного банку України від 6 липня 2000р. № 279.

3. Борецький М. Проблематика довгострокового кредитування // Вісник НБУ.-2007.-№5.-С.32-38.