Інноваційні пропозиції щодо річкових вантажоперевезень України.

Постановка проблеми.

Україна має історичні та географічні важелі використання річкового транспорту під час перевезень Є великий потенціал у пароплавстві по Дунаю, річкове перевезення по якому може бути засобом торгівлі для експортерів-імпортерів продукції та джерелом надходжень від надання транспортних послуг. [2,4,5]

Зв'язок з публікаціями.

Питання міжнародних перевезень розглядали у своїх працях Багрова І.В., Вахненко Т., Гордон М., Козак Ю.Г., Назаренко В.М., Фолькер Р.

Постановка завдання.

Ціллю даної роботи є аналіз європейської практиці застосування барж для перевезення товарів річкою та постановка пропозицій щодо активного використання барж для перевезення контейнерів з товарами українських виробників по Дунаю в країни Європи. [13,5,6,8]

Актуальність проблеми.

Реальна перспектива вступу України у ВТО, розширення торгово-економічних зв'язки нашої держави із Європою, позитивний потенціал розвитку вітчизняної промисловості й геополітичні передумови вимагають радикальних інновацій в структурі існуючих транспортних систем України. [2,5]

Виклад основного матеріалу.

Ми пропонуємо активно використати баржі для перевезення контейнерів по Дунаю в країни Європи. Через свої технічні особливості баржі завжди підходили для транспортування не більших партій товару. По мимо можливості перевезення не більших партій товару по річці, баржі також відмінно підходять для транспортування контейнерів. Зручність полягає в тім, що контейнера сьогодні є уніфікованими не тільки для всього морського транспорту, але для інших видів транспорту. Потрібно відзначити, що в Європі на сьогоднішній день транспортування вантажів, у тому числі й контейнерів, по ріках дуже розвинена. Перевезення вантажів лише по одному Рейну, наприклад, становить близько 1 млн. тонн у рік.  [4,8]

При використанні барж для транспортування вантажу по Дунаю з України в Європу нам доведеться зштовхнутися із проблемою розташування контейнера на самій баржі. Так як у Європі використають спеціальні «зі змінною основою» контейнера, які небагато відрізняються від стандартних, використовуваних уже для міжнародного перевезення. Це робиться для того, що б процес перевезення контейнерів був більше мобільний, і його можна було використати в комбінованій системі транспортування – «баржа – автомобіль – залізниця».  Ця динамічна система транспортування зручно підходить для того, що б не допускати завантаженість окремих видів транспорту. Особливо це стосується автомобільного транспорту. [5,8]

Для того, що б можна було скласти повну картину по використанню контейнерів зі змінною основою на баржі, нам необхідно розглянути розходження між цими контейнерами й стандартними.

Розвиток використання контейнерів змінною основою почалося в Європі ще в 60-і роки. Одним з перших їхніх переваг стала можливість завантажувати товар, різних асортиментів. При цьому треба відзначити, що умови перевезення в таких контейнерах більше надійні, у порівнянні зі звичайними. Таким чином, у багатьох областях господарювання такі контейнера можна використати як  склад, тому що більшість вантажів у них можна зберігати поза приміщенням у будь-яку погоду. [6]

Економічно доцільно використати річкові порти як  вузлові центри при використанні комбінованої системи транспортування. У цьому випадку європейські контейнера також підходять, тому що саме вони є для такої системи універсальними. Потрібно при цьому враховувати, що використання річкових портів вигідно саме для країн Європи й України. Т.к. мова йде про не більші відстані, як прикладу під час перевезення з Європи в країни Америки або Азії. [4,5]

Необхідно відзначити, що європейськими вченими підраховані наступні показники. У середньому, для перевезення невеликих партій товарів з України в Європу й по самій Європі необхідно для автомобільного транспорту, як найбільш підходящого для невеликих партій товару, не більше 72 годин з урахуванням простою на границі. При використанні ж комбінованої системи й річкового транспорту зокрема   цей показник можна скоротити до 48 годин, а в деяких випадках і до 24. Але є й невеликі технічні проблеми. До приклади європейські контейнера не можна складати один на іншій, як у випадку зі звичайними контейнерами. І вони трохи більше стандартних контейнерів для міжнародного використання стандарту ІSO-1.  [8]

Результати дослідження.

1.   В цілому зараз використають у Європі в основному моделі «C 715» і «C 745». Тому ефективніше використати в нашому випадку баржі, які б змогли перевозити контейнера саме такої конфігурації.

2.   Використання річкових портів як центрів при використанні комбінованої системи транспортування  є  економічно доцільним.

3.   Баржі підходять для транспортування різноманітних товарів. Через свої технічні особливості біржі можливо також застосовувати для транспортування контейнерів.

Виводи.

Ми пропонуємо використовувати під час проведення торгівельних операцій із закордонними партнерами із Європи перевезення вантажу контейнерами європейського стандарту за допомогою барж по Дунаю.

 

Використані джерела:

1. Багрова І.В. Міжнародна економічна діяльність України: Навч. посіб. – К.: Центр навч. літератури, 2004. – 382 с.

2. Вахненко Т. Товарний експорт України у системі світогосподарських зв’язків // Економіка України. – 2007. – №. – С. 73 – 84.

3. Гордон М., Карнаухов Р. Логистика товародвижения: Учебн. пособие. – М.: Центр економики и маркетинга. – 2001. – 208 с.

4. Зовнішньоекономічна діяльність підприємств: Навч. посібник / За ред. Козака Ю.Г., Логвінової І.С. – К.: Центр навч. літ.-ри, 2006. – 792 с.

5. Зовнішньоекономічні операції і контракти: Навч. посібник / Козака Ю.Г., Панкової Л.А. – К.: Центр навч. літ.-ри, 2004. – 608 с.

6. Назаренко В.М., Назаренко Л.С. Транспортное обеспечение внешнеэкономической деятельности. – М.: Центр экономики и маркетинга, 2002. – 508 с.

7. Транспортная логистика и интермодальные перевозки / Ламиндритос Г., Христодулу-Воротси. – О.: Астропринт, 2004. – 164 с.

8. Фолькер Р. Транспортування за допомогою річкових барж // Інтернаціональні засоби транспортування товарів. – 2003. – № 1,2. – С. 20 – 25. (на нім. мові).