Панченко Ю.С., Руденок А.Ю. Донбаська Національна Академія будівництва та архітектури

СОЦІАЛЬНІ ФАКТОРИ РОЗВИТКУ ТРУДОВОГО КОЛЕКТИВУ ТА ЇХ ВПЛИВ НА ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА

 

Однією з головних проблем ринкової економіки є проблема удосконалення діяльності в області організації виробництва і соціально-трудової сфери. Однак вже є чисельні дослідження в даному напрямку, але ще недостатньо розроблено питання впливу соціальних факторів розвитку трудового колективу на фінансово-господарську діяльність підприємства.

Метою роботи є виявлення і характеристика факторів, які впливають на трудовий колектив, його працездатність і, як наслідок, впливають на діяльність самого підприємства.

На соціальний розвиток трудового колективу, зокрема трудову активність, впливає безліч факторів: правові, технічні, соціально-економічні, організаційні, демографічні, також багато залежить від самого співробітника (його стать, вік, освіта, кваліфікація, стаж роботи, його особистий досвід, загальна і професійна культура) [1,С.26-28]. Однак, якщо враховувати те, що всі фактори між собою взаємопов'язані, то, на нашу думку, при аналізі соціального розвитку трудового колективу більшу увагу слід приділяти саме соціальним факторам.

На нашу думку, до соціальних факторів відносяться:

1.                організація праці і виробництва;

2.                система підготовки та перепідготовки кадрів;

3.                дієвість систем стимулювання.

Відзначимо, що істотно впливають на працю робітників ті умови, в яких він працює: організація робочого місця (оснащення робочих місць технічними, ергономічними і організаційними допоміжними засобами з урахуванням потреб робітників), отримання задоволення від роботи і більш якісного виконання завдання; психофізіологічний чинник, який включає напруженість і темпи роботи. Важливим також є раціональне використання робочого часу робітників, складання і дотримання оптимального графіка перерви, для відпочинку і зняття психофізіологічної напруги. Недотримання цих умов приводить до нераціонального використання праці робітників, і відповідно до фінансових втрат підприємства.

Система підготовки кадрів на підприємстві повинна бути побудована таким чином, щоб забезпечити безперервну освіту, особливо для таких працівників, які зайняті безпосередньо на виробництві. Підвищення кваліфікації таких працівників стає необхідним, оскільки швидка зміна обладнання і впровадження відповідних йому технологій, робить менш значним механічний досвід, набутий роками. Треба сказати, що на підприємствах треба постійно вдосконалювати системи підготовки та перепідготовки кадрів для підвищення професійних навичок робітників.

Важливе місце приділяється також факторам професійної мобільності, готовності працівників у відповідності з вимогами ринку праці швидко освоїти нову для себе професію і сприйняти ці зміни як нормальний режим сучасного виробництва. Це залежить від віку працівника, задоволеності працею, оцінки працівником ситуації щодо зайнятості на підприємстві з урахуванням ситуації на ринку праці, рівня розвитку соціально-культурної та додаткових заходів із соціального захисту тощо.

Однією з головних задач для підприємств різних форм власності є пошук ефективних способів управління працею, які забезпечують активізацію людського фактора. Вирішальним причинним фактором результативності діяльності людей є їх мотивація. Мотивація праці - найважливіший чинник результативності роботи, і в цій якості вона складає основу трудового потенціалу працівника, тобто  всієї сукупності властивостей, які впливають на виробничу діяльність [2, С.150].

Для збільшення зацікавленості персоналу в результативності функціонування підприємства необхідно розвивати деякі компоненти мотивації(рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Компоненти мотивації

 

Проведене дослідження дало можливість визначити і охарактеризувати соціальні фактори, які впливають на трудовий колектив, його працездатність, впливають на фінансово-господарську діяльність підприємства. Практичне значення має те, що, якщо всі ці чинники враховуватимуть керівники підприємств в ході своєї діяльності, при управлінні трудовим колективом, то їх підприємство зможе успішно працювати на сучасному етапі.

Література

1.                Тельнов А. Розробка структури впливу факторів на якість праці // Економіст.-2007.-№ 3, с.26-28

2. Гущина И. Трудовая мотивация как фактор повышения эффективности труда // Общество и экономика.- 2000.- № 1. - с. 169-174.

3. Рощин С. Ю. Экономика труда: экономическая теория труда: учебное пособие. – М.: ИНФРА-М, 2000. – 400 с.