Управлінський аналіз в картоплярстві.

Скосир Юрій Миколайович

Бухгалтер ЗАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

 

Картоплярська галузь являє собою динамічну систему, яка знаходиться в постійному процесі розвитку. З посиленням управлінської орієнтації обліку наукові методи обліку витрат виробництва та виходу продукції повинні ґрунтуватися на безперервному забезпеченні апарату управління необхідними відомостями про хід виробництва.

Дослідженням різних аспектів управлінського обліку  та аналізуприсвячені роботи вітчизняних та зарубіжних вчених Ф.Ф.Бутинця, Е.Гарке, С.С.Сабатуліна, П.Т.Саблука, М.Г.Чумаченка та багатьох інших.

Як зазначає академік УААН П.Т. Саблук : «…в господарському управлінні більшості підприємств не усвідомлюється провідна роль планування та економічного аналізу в управлінні виробництвом…» Підприємницька діяльність в ринкових умовах вимагає посиленої уваги до прогнозування, планування, оперативного контролю, економічного стимулювання в різних галузях , а особливо в картоплярстві – найбільш затратній та трудоємкій галузі сільськогосподарського виробництва.

Одержання продукції картоплярства залежить від складу і якості ґрунту, температурного режиму, кількості опадів, технології та засобів праці. Якщо ці фактори в комплексі сприятливі, то можна при мінімумі витрат отримати максимум продукції. Тому технологія управлінського обліку й аналізу повинна ставити перед собою завдання мінімізації витрат з врахуванням особливостей сільського господарства, прогнозувати одержання максимальної кількості продукції високої якості, низької собівартості, конкурентноздатності на внутрішньому та зовнішньому ринках.

В економічній літературі багато дискусій іде навколо класифікації витрат залежно від впливу на обсяг виробництва. Витрати поділяють на постійні та змінні. Особливого значення ці терміни набувають при бюджетуванні, розрахунку точки беззбитковості.

В.Моссаковський  пропонує для сільськогосподарських виробників витрати поділяти на змінні, умовно-змінні та постійні. Для розрахунку точки беззбитковості та складання бюджетів у картоплевиробників ця методика більш прийнятна.

Розглядаючи зв’язок між витратами та виходом картоплі припускають, що всі витрати діляться на постійні, змінні та умовно-змінні. До змінних витрат належать витрати, які змінюються при незмінній площі, а умовно-змінні змінюються в залежності від площі посадки. Наприклад: витрати на підготовку ґрунту під картоплю, на внесення мінеральних добрив, на обробіток картопляних посівів від хвороб та шкідників не змінюються при незмінній площі – це умовно-змінні витрати. Витрати на копання картоплі, перевезення її до сховища, роботи по сортуванню залежать від обсягу викопаної картоплі – це змінні витрати.

Розглянемо поділ статей витрат на три групи.

Таблиця 1

Групування статей витрат в картоплярстві

Стаття витрат

Чинники, які потрібно враховувати при віднесенні до групи постійних чи змінних витрат

Класифікація витрат залежно від обсягу виробництва продукції

Насіння та посадковий матеріал

У картоплярстві витрати на насіння не завжди визначаються площею посадки. При застосуванні елітного насіння збільшується частка цієї статті і збільшується вихід продукції.

Змінні або умовно-змінні

Витрати на оплату праці

У картоплярстві оплату праці нараховують залежно від обсягу виробленої продукції або виконаних робіт, при збільшенні врожайності ці витрати змінюються

Змінні

Відрахування на соціальні заходи

Відрахування на соціальні заходи змінюються залежно від зміни витрат на оплату праці

Змінні

Добрива мінеральні

У картоплярстві кількість мінеральних добрив впливає на обсяг виробництва продукції

Змінні або умовно- змінні

Добрива органічні

Органічні добрива є невід’ємною частиною технології виробництва картоплі і залежать від площі посадки.

Змінні або умовно- змінні

Засоби захисту рослин

Засоби захисту рослин залежать не від кількості продукції, а від площі посадки

Умовно-змінні

Роботи і послуги

Такі витрати відносять на окремі об’єкти планування й обліку виходячи із обсягу виконаних робіт регулярним перевезенням вантажів

Умовно-змінні

Паливо і мастильні матеріали

Кількість пального для виконання певного обсягу робіт є величина постійна, але при зміні виходу продукції при однаковій площі ці витрати змінюються

Змінні

Амортизація

Загальна сума витрат прямо не залежить від обсягу виробництва продукції

Постійні

Витрати на ремонт необоротних активів

Ці витрати спрямовані на підтримання у робочому стані основних засобів і прямо не залежать від валового збору картоплі

Постійні

Загальновиробничі витрати

Ці  витрати не залежать від обсягу виробництва продукції.

Постійні

 

 

Більшість із наведених статей належать до однієї з класифікаційних підгруп. Але не можна однозначно стверджувати, що певні статті витрат належать саме до цієї групи. Кількісний показник витрат насіння картоплі на 1 га незмінний, тому і статтю насіння та посадковий матеріал можна віднести до умовно-змінних витрат. Але вартісний показник може змінюватися та впливати на кількість зібраної картоплі, наприклад при заміні насіння масової репродукції на еліту. Тобто ця стаття може належати і до змінних витрат.

При проведенні аналізу впливу витрат підприємства на його фінансовий результат в насінницьких господарствах розподіл витрат на змінні, умовно-змінні та постійні вести недоцільно. Збільшення виробництва насіння не може здійснюватися за рахунок збільшення врожайності, так як кожен сорт картоплі має свою середню кількість картоплин в кущі, і при збільшенні врожайності відбувається збільшення маси кожної картоплі, що призводить до втрати її насінницьких якостей. Маса насіннєвої картоплі повинна бути в межах 30- 50 грам. Тому збільшення виробництва насіннєвої картоплі досягається за рахунок збільшення площ.

 

 

Таблиця 2

Вплив розподілу витрат підприємства на його фінансовий результат  по даним ЗАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

 

з/п

Назва показника

Методика розрахунку

Показник при поділі витрат на змінні та постійні

Показник при поділі витрат на змінні, умовно-змінні та постійні

1.

Маржинальний дохід, (МД)

 

44.34

75,41

2.

Фактор операційного важеля, (ФОВ)

1,66

2,82

3.

Коефіцієнт маржинального доходу, (Кмд )

0,423

0,719

4.

Точка беззбитковості, (ТБ), грн..

5399,29

8795,41

5.

Точка беззбитковості, ц

51,5

83,8

6.

Запас фінансової міцності (грн.), ЗФМ

53,4

21.1

7

Коефіцієнт безпеки, (КБ), %

51,0

20,1

 

Висновки: Проведені в дослідженні уточнення класифікацій витрат, надані приклади застосування різних класифікацій витрат допоможуть вдосконалити управлінський облік та аналіз в картоплярстві.