Псарьов Георгій Юрійович,

докторант Донецького державного університету управління

Шляхи оптимізації кадрового забезпечення стратегії розвитку міста

В сучасних умовах, коли в Україні після проголошення незалежності відбуваються докорінні реформи і трансформації, набуває актуальності проблема нової концепції розвитку міст, які завжди були і є центрами соціально-економічної, політичної та культурної системи держави і одночасно представляють собою сконцентроване виявлення всіх протиріч, проблем економіки та суспільного розвитку в цілому.

Актуальність дослідження визначається також і тим, що проблема управління персоналом та вдосконалення кадрової роботи є важливою і актуальною для всіх сфер діяльності міста. Реалізація комплексного підходу до розвитку міста як єдиного цілого потребує формування підсистеми підготовки кадрів нової генерації, яка дозволить керівництву міста забезпечити одночасну підготовку кандидатів на заміщення вакантних посад і формування команд, які зможуть забезпечити економічний зріст міста на основі попередньо розробленої програми бачення майбутнього регіону.

Масштаби і складнощі нових задач кадрової політики у сфері місцевого самоврядування вимагають прискореного формування і оновлення управлінської еліти, залучення до органів місцевого самоврядування енергійних, компетентних і ініціативних кадрів нової генерації.

Мета роботи - створити відсутній в системі підготовки кадрів механізм формування молодих фахівців нової генерації, що володіють технікою командної роботи і здібних вибирати стратегії розвитку міських комплексів та інших сфер економіки міста, виходячи із попередньо розробленого бажання майбутнього регіону.

Команди з програмами розвитку міста формуються одночасно для 7 головних міських комплексів (економічного, соціального, житлово-комунального, споживчого ринку, інженерної інфраструктури, культури та архітектури, адміністративно-управлінського), що дозволяє залучити до цього процесу широкі маси громадськості: штатних працівників виконавчих органів міської ради, кадровий резерв, молодих фахівців, старшокласників і студентів, як майбутній потенціал, як головних носіїв картини майбутнього міста. Формування бачення майбутнього регіону різно-галузевими командами проводиться за допомогою корпоративних тренінгів.

Підставою для визначення саме цих цільових груп стала впевненість у тому, що саме молодь є на сьогодні носієм головних вимог до майбутнього свого міста і без неї це бачення не розробити. Крім того, ніхто активніше ніж молодь, не буде прагнути втілити його в життя в стислі строки. Однак, бачення майбутнього не створити без розробки бачення реальної моделі життєдіяльності міста за допомогою нині працюючих фахівців. Розумне поєднання активної частини населення двох поколінь дозволить нам мати злагоду у громаді при розробці програм розвитку міста або його галузей.

Масштаби і складнощі нових задач кадрової політики у сфері місцевого самоврядування вимагають прискореного формування і оновлення управлінської еліти, залучення до органів місцевого самоврядування енергійних, компетентних і ініціативних кадрів нової генерації. Це обумовило запровадження проекту Програми удосконалення системи підготовки кадрів для забезпечення економічного росту міста.

         Його актуальність була обумовлена вимогами територіальної громади та потенційними можливостями управлінського персоналу щодо забезпечення економічного зростання у всіх сферах життєдіяльності міста.

Участь у колективній одночасній розробці програм розвитку основних галузевих комплексів міста дає можливість:

-                   по-перше, штатним працівникам виконавчих органів міської ради підвищити свій професійний рівень;

-                   по-друге, кандидатам на зайняття вакантних посад отримати таку уяву про устрій, принципи життєдіяльності міста та корпоративну культуру міськвиконкому, яку самостійно можливо сформувати лише через 3-5 років роботи.

В процесі виконання роботи передбачено ряд заходів:

-                   створення міського проектно-методологічного майданчика для підготовки команд фахівців з програмами підвищення соціально-економічної ефективності галузевих міських комплексів;

-                   підготовка першої генерації багатоцільових команд фахівців з програмами розвитку галузевих комплексів міста;

-                   розширення системи конкурсного відбору претендентів на вакантні посади із складу команд з програмами розвитку міста;

-                   введення проектно-методологічного майданчику в міську систему підготовки кадрів і програм розвитку міста;

-                   розробка системи показників, які орієнтують цільові групи на розробку проектів і формування команд, що забезпечать щорічний 10% приріст показників економічної діяльності міста;

-                   обґрунтування необхідності доповнення системи підготовки кадрів підсистемою саморозвитку у вигляді Центру розвитку міста.

Таким чином, підсумовуючи, слід зазначити, що для оптимізації процесу забезпечення реалізації стратегії розвитку міста у Макіївській міській раді застосовуються різноманітні шляхи кадрового забезпечення, що надає можливість сприяти підвищенню добробуту населення, забезпечуючи сталому розвитку міста.

Література

1.     Алексеев    О.    Б.    Стратегическое    управление   в государственном и муниципальных секторах // Сост. и ред. А. Е. Балобанов,О. И. Генисаретский. - М.: Московский общественный научный фонд, 2000. - С. 12 - 59.

2.     Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ

3.     Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” // Відом. Верховної Ради України. – 1997. – №24. – С. 394–429

4.     Якубовський О.П., Приходченко Л.Л. Кадри, еліти, лідерство в державному управлінні. - Одеса: ОФ УАДУ,Оптімум, 2001.-173 с.