Четиріна І.М.

Аспірант, Класичний приватний університет, м. Запоріжжя

Методи, що використовуються органами державної податкової служби для попередження порушень чинного податкового законодавства України

 

Зі зростанням ролі податків у формуванні доходної частини державного бюджету виникла необхідність у теоретичному дослідженні основних категорій фінансового права в цілому й податкового права зокрема. Однією з них є податковий контроль, що охоплює своїм впливом суспільні відносини, які виникають у такій пріоритетній для держави на даний час сфері діяльності, як податкова.

По-перше, скрутне становище української економіки загальновідомо. Одним із його проявів є розвиток “тіньового” сектора економіки і як наслідок – надзвичайно поширена неретельність платників податків. Однак правова наука може запропонувати юридичні заходи, використання яких деякою мірою сприяло б належній організації виконання платниками податків своїх податкових обов'язків (економічний аспект).

По-друге, досвід розвитку більшості країн, у тому числі й України, свідчить, що за виробленням політичного рішення про побудову суверенної, незалежної, демократичної, соціальної, правової держави, орієнтованої на забезпечення прав і свобод громадянина, гідних умов його життя, держава ставить перед собою завдання забезпечити безперебійне й постійне поповнення доходної частини державного і місцевих бюджетів у формі податкових платежів, яка становить основу матеріальної бази для його реалізації. На сьогоднішньому етапі розвитку Української держави стан виконання платниками податкових обов'язків залишається на низькому рівні, що в цілому негативно позначається на якості виконання державою своїх завдань і функцій. У зв'язку з цим створення й постійне вдосконалення механізму, спрямованого на попередження і припинення фактів неналежного ставлення платників до сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), а не проста реєстрація їх негативних результатів, має велике значення для нормалізації політичної ситуації в країні (державно-політичний аспект).

Важливість і значення методів податкового контролю, об'єднаних у групу методів, що використовуються для попередження порушень вимог законодавства про оподаткування, полягає в наступному. Якість і своєчасність проведеної податковими органами роботи з обліку платників податків та їх банківських рахунків визначає подальшу ефективність їхньої роботи по здійсненню контролю за надходженням податкових платежів до Державного бюджету в цілому. Реєстрація знов створених суб'єктів господарювання як платників податків в органах державної податкової служби, договорів про розподіл продукції і договорів про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи, при виконанні яких виникають податкові зобов'язання, а також рахунків платників податків, що відкриваються в установах банків, становить собою першооснову процесу здійснення податкового контролю.

Одним із методів податкового контролю, що застосовується податковими органами для попередження порушень вимог законодавства про оподаткування, раніше був позначений облік платників податків в органах державної податкової служби. Його сутність полягає в переведенні конкретних суб'єктів з одного стану в інший шляхом реєстрації як платників податків, перереєстрації, внесення змін до облікових справ, а також зняття з обліку в податковому органі із закріпленням їх на визначений час в одному з таких стабільних станів, із занесенням відповідної інформації у певні реєстри (автоматизовані банки даних) [2].

Наступним методом податкового контролю, що використовується податковими органами для попередження порушень вимог законодавства про оподаткування, є облік у податковому органі рахунків платників податків, що відкриваються й закриваються в  установах банків. Сутність цього методу полягає у встановленні факту наявності й кількості відкритих і закритих платником податків рахунків в установах банків шляхом одержання й реєстрації відповідної інформації з занесенням її у певні реєстри (автоматизовані банки даних) і передачі її установі банку (або платникові податків для передачі до установи банку). Зазначений метод створює передумови для відслідкування в майбутньому фінансово-господарських операцій, що здійснюються платниками податків. За його допомогою податкові органи мають можливість не тільки вчасно одержувати інформацію про зміст цих операцій, а й оперативно реагувати на правопорушення у сфері оподаткування [1].

Аналіз змісту розглянутих методів податкового контролю, що застосовуються податковими органами для попередження порушень вимог законодавства про оподаткування, дозволяє зробити висновок, що їх значення не може бути зведено до простого технічного обліку, що має інформаційний характер. Головне завдання цих методів полягає в тому, щоб засвідчити юридичні факти та їх склади. Так, акт реєстрації певної особи як платника податків у формі довідки є рішенням податкового органу, що вказує на новий юридичний стан конкретного суб'єкта. Або, наприклад, факт реєстрації в податковому органі повідомлення про відкриття платником податків рахунку в установі банку засвідчує достовірність поміщених у ньому даних і служить однією з підстав для початку видаткових операцій по рахунку такого платника податків.

Список використаної літератури:

1.   Алисов Е.А. Финансовое право Украины: Учебное пособие. – Харьков: фирма «Эспада», 2000. – 288с.

2.   Кучерявенко Н.П. Налоговое право: Учебник. – Харьков: Легас, 2001. – 584с.