Семенова О.Ю.

Аспірант, Класичний приватний університет, м. Запоріжжя

Оцінка застосування міжбюджетних трансфертів

 

         Оцінка ефективності перерозподілу державних фінансових ресур­сів між бюджетами різних рівнів повинна розглядатись як одна з вива­жених складових у питаннях вдосконалення міжбюджетних відносин. Це обумовлено тим, що така оцінка завершує процес перерозподілу ресурсів, даючи відповіді на ключові питання не лише визначення ефективності, а й подальшої спрямованості у розвитку міжбюджетних відносин. Інакше кажучи, оцінка є важелем зворотного зв’язку між виді­леними коштами та результатами. Тож оцінка виконання показників ре­зультативності застосування міжбюджетних трансфертів має на меті в кінцевому підсумку вдосконалення надання послуг, передбачених Конс­титуцією України та законами України. Проте вибір певних підходів, які дозволяють оцінити результати надання та застосування міжбюджетних трансфертів,– дуже складне завдання. Це обумовлено тим, що вирішення такої задачі пов’язано з необхідністю розташування відповідного критерію оцінки навколо кількох полюсів: внутрішньої координації бюджетів різних рівнів; стимулювання місцевого самоврядування; системи інформації; структури прийняття відповідних рішень.

Тож таку оцінку загалом можна розглядати для аналізу ефектив­ності міжбюджетних відносин, перерозподілу фінансових ресурсів.

Водночас така оцінка може виступати могутнім важелем розвитку міжбюджетних відносин у напрямку їх прозорості, якщо дотримуються уніфіковані принципи економічного обґрунтування методів, що застосо­вуються для її визначення (оцінки), а саме: врахування фактора часу при визначенні результатів; застосування системного, комплексного й інших наукових підходів; забезпечення порівнянності різних варіантів оцінки.

Разом з тим слід також враховувати, що така оцінка не може бути самоціллю. Дослідження такого роду повинні вести до: уточнення цілей і задач досліджуваної галузі, а саме вдоскона­лення механізму міжбюджетних відносин загалом і надання міжбюджет­них трансфертів; визначення сукупності заходів і ресурсів, необхідних для досяг­нення цілей, що визначаються сутністю міжбюджетних відносин; встановлення реальних термінів досягнення накреслених цілей і задач, виходячи з наявних ресурсів і можливостей бюджетів різних рів­нів; визначення чинників, які вплинули на результати виконання бюд­жетів різних рівнів; виявлення тенденцій та закономірності розвитку міжбюджетних відносин; пошуку засобів і методів для діючого контролю за реалізацією на­креслених цілей і задач на всіх рівнях бюджетів [1].

Таким чином, у цілому напрямок оцінки результативності застосу­вання міжбюджетних трансфертів можна визначити у такий спосіб. Спочатку досліджуються вимоги входу системи оцінки, тобто оціню­ється ефективність бюджетного процесу загалом. Далі варто оцінити впливи бюджетного процесу на ефективність розвитку міжбюджетних відносин. Потім оцінюється дієвість міжбюджетних відносин, зокрема результативність застосування міжбюджетних трансфертів. Як наслідок такої системи оцінок – вживаються заходи вдосконалення ефективності функціонування існуючих міжбюджетних відносин та корегування відпо­відної системи трансфертів. При цьому саме така множина оцінки, на нашу думку, дає змогу виявити слабкі місця в системі міжбюджетних відносин, у механізмі розрахунку міжбюджетних трансфертів, інших на­прямках розподілу державних фінансових ресурсів.

         В той же час підґрунтям обрахування оцінки результативності засто­сування міжбюджетних трансфертів, визначення ефективності дії існуючих міжбюджетних відносин є моніторинг виконання бюджетів. Ба­зою такого моніторингу є інформація, яка повинна бути [1]:

об’єктивною, тобто відображувати об’єктивні процеси, що відбу­ваються у бюджетній сфері, взаємозв’язках між бюджетами різних рів­нів, перерозподілі фінансових ресурсів;

повною та відображувати різні аспекти міжбюджетних відносин щодо розрахунку та надання, наприклад, міжбюджетних трансфертів;

достовірною, що в подальшому значною мірою впливає на точ­ність оцінки та ефективність її застосування;

аналітичною, тобто бажано як якісні, так і кількісні методи оцінок відображати або графічно, або у вигляді таблиць, що дозволяє прово­дити порівняння між різними рівнями бюджетів;

дієвою, інакше кажучи, отримана інформація провинна сприяти визначенню шляхів вдосконалення міжбюджетних відносин, механізму обчислення міжбюджетних трансфертів, перерозподілу фінансових ре­сурсів;

систематичною, що передбачає врахування та аналіз даних в їх історичному розвитку.

         Разом з тим варто також враховувати, що на якість оцінки вплива­ють об’єктивні процеси формування бюджетних та міжбюджетних від­носин. Наприклад, очікувані надходження до бюджетів можуть не на­дійти згідно з планом через недосконалість управління готівкою, про­блеми з обробкою документів або відмінності в графіках асигнувань. При фінансуванні певних програм з різних бюджетів також може вияви­тись помилка в оцінці внаслідок можливого рознесення по часу терміну надання коштів під означені програми. При цьому на місцевому рівні через проблеми із строками може скластися враження, що місцеві ві­домства погано управляють своїми ресурсами.

Список використаної літератури:

1.   Буряченко А. Є., Чугунов І. Я. Актуальні проблеми розподілу бюджетних трансфертів // Економіст. – 2001. – № 6. – С. 58 – 60.

2.    Василишен М. М. Формування місцевих бюджетів та обґрунтування міжбюджетних відносин // Фінанси України. – 2001. – № 7. – С. 125 – 128.