Современные информационные технологии/Программное обеспечение

Янчук Т.В., Гандзюк Н. П.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського  національного торговельно-економічного університету

ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРЕВАГИ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ НА ПІДПРИЄМСТВАХ  У ЗВЯЗКУ З ПРОВЕДЕННЯМ АВТОМАТИЗАЦІЇ ОБЛІКУ

 

Сьогодні неможливо представити підприємство, що не мають компютерів. В наш час автоматизувати облік стало не тільки модним, але й необхідним для підвищення діяльності підприємства в цілому.

При впровадженні комп'ютерних інформаційних облікових систем на підприємствах, що базуються на сучасних інформаційних технологіях,  працівники стикаються як з великою кількістю переваг так й з проблемами  зв’язаними з цим. Проблема створення або впровадження цих систем на підприємстві залишається однією з найскладніших, не лише в Україні, а й у світі.

Основними перевагами, які можуть отримати підприємства від упровадження комп'ютерних облікових інформаційних систем відрізняються за характером і обсягом залежно від завдань проекту автоматизації. Вони можуть бути такі:

·                   автоматизація діяльності підприємства в цілому (найчастіше передбачає впровадження систем автоматизації управління підприємствами класу ЕКР);

·                   автоматизація винятково бухгалтерії (фінансового та податкового обліку);

·                   автоматизація бухгалтерського обліку, але з метою отримати також інформаційний інструмент, який би давав змогу вирішувати поточні управлінські завдання.

 

Як показала практика, впровадження на українських підприємствах, віддачу від інвестицій в автоматизовану систему управління отримують за рахунок:

·                   своєчасного оперативно-виробничого планування й обліку виробництва, що дає можливість на 20-30% знизити втрати, безпосередньо в цехах;

·                   уникнення не облікованих недостач;

·                   зниження дебіторської заборгованості за рахунок її всебічного, персоніфікованого контролю.

Під час автоматизації підприємства часто виникають проблеми, пов'язані з працівниками інформаційних технологій в управлінні, обліку та контролю-це складові однієї великої проблеми впровадження.

Чинником, який свідчить про те, що підприємство має проблеми із упровадженням програмного забезпечення, є ситуація коли:

1.                 кошти на автоматизацію втрачені;

2.                 на визначену дату програмне забезпечення не виконує тих функцій, які, як планувалось, мали бути реалізовані.

Звичайно, всі ці проблеми взаємопов'язані. Спроба вирішення однієї, спрощує, вирішення інших.

Адже, керівники підприємств персонально мало відчувають користь від автоматизованої облікованої системи, тому що традиційна фінансова бухгалтерія і бухгалтери не зорієнтовані на подання необхідної керівництву інформації. Тому у 95% випадків автоматизація виводить бізнес-процеси на якісно новий рівень, в 5% - може з успіхом розвалити підприємство.

Але в цілому, незважаючи на наведені проблеми вважаю, що альтернативи інформаційним обліковим технологіям в середньостроковій перспективі, як у бухгалтерів так і у керівників немає.

Отже, автоматизація підприємства допоможе не тільки швидко працювати, але й заробляти, розвиватися и бути впевненим в завтрашньому дні.  Залишається питання тільки в тому, який варіант автоматизації обрати, як і ким його здійснити і скільки це коштуватиме. Так як, ІТ - це питання гігієни підприємства, а не розкоші, або стратегічної конкурентної переваги.

 

Використана література:

 

1.                 Гагарина Л.Г.  Разработка и єксплуатация автоматизированных информационных систем: Учеб. пособие/ Л.Г.Гагарина, Д.В.Киселев, Е.Л.Федотова; Под ред. Л.Г. Гагариной.- М: ИНФРА-М, 2007.- 384с.: ил.- (Профессиональное образование)

2.                 Івахненко С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку. Наукове видання – 416с.

3.                 О’Лірі Деніел. ERP – системи. Сучасне планування і управління ресурсами підприємства. М.: 2003, 272с.

4.                 Тапскотт Д. Електронно-цифрове суспільство. К.:2005, 432с.