Педагогічні науки/5. Сучасні методи викладання

Шевченко Ю.П.

Академія пожежної безпеки ім.Героїв Чорнобиля МНС України, м.Черкаси

Реалізація творчого потенціалу курсантів

при вивченні англійської мови

 

Швидкі темпи розвитку суспільства, характерні для останніх років, зумовлюють докорінні зміни у системі освіти України. Виховання творчої особистості стає питанням номер один, адже лише творча особистість спроможна створювати, управляти, пропонувати нові теорії, технології, напрямки розвитку, знаходити шляхи виходу зі складних нестандартних ситуацій.

У творчій діяльності розкриваються природні потреби курсантів, творча діяльність дає змогу виступати в нових соціальних амплуа, задовольняти особистністні потреби в самоперевірці, самооцінюванні власного “Я”, займати ролі, які відрізняються від ролі звичайного курсанта.

Потенціал навчального закладу полягає у забезпеченні можливості практичного здійснення розвитку творчих інтересів і здібностей, самореалізації, здобутті додаткових знань, умінь та навичок; наявності технологій виховання всебічно розвиненої гармонійної особистості, створенні такого типу відносин, за якими сама особистість прагне максимальної реалізації сил і здібностей.

Таким чином, творчі здібності курсантів розглядаємо як сукупність властивостей і якостей особистості, які дозволяють здійснювати пошук, використовуючи при цьому нестандартні способи розв'язувати інтелектуальні проблеми з установкою на відкриття нового, невідомого для себе. До того ж, здібність до творчості – універсальна здібність особистості. Універсальність її полягає в тому, що сформовані її компоненти в будь-якому виді творчості можуть проявлятися й здобувати свій подальший розвиток в інших видах діяльності.

Ефективність роботи щодо розвитку творчих здібностей курсантів залежить від дотримання викладачем ряду умов. Передусім завдання, які пропонуються на заняттях, повинні бути спрямовані не лише на відпрацювання правила, а містити компоненти, що вимагають здогадки, нестандартного підходу, творчого мислення тощо. З цією метою бажано запропонувати завдання, котрі мають декілька рівноцінних і загальноприйнятих вирішень. Виконуючи такі завдання, курсанти мають можливість переконатися, що їх розв'язання може мати кілька варіантів. Отже, виконання такого роду завдань дозволить розвити творчий підхід, самостійно приймати рішеня в використанні того або іншого прийому чи засобу тощо. Тобто у курсантів поступово виробляється творчий стиль діяльності, здійснюється розвиток уяви, здатність втілювати свої задуми в реальність.

Навчальний процес слід насичувати такою діяльністю, яка б сприяла повному задоволенню і розвитку пізнавальних можливостей курсантів, надавала їм максимальну свободу для творчості. Переживання успіху, в той же час, викликає позитивне ставлення до творчої діяльності, сприяє набуттю певного життєвого досвіду, навичок самостійної діяльності і поведінки, більш чіткого усвідомлення загальної і часткової цілі. Внаслідок цього з'являється свідоме прагення до самоосвіти, самовдосконаленя, самоаналізу, набуття відповідних вмінь та навичок щодо творчого розв'язання проблем, не зупинятися на півдорозі, тобто поступово здійснюється становлення тих властивостей і якостей, які є складовими творчих здібностей особистості.

Для більш раціонального здійснення роботи щодо розвитку творчого потенціалу особистості у навчальних закладах, слід спиратися на досягнення сучасної психологічної науки. Як зазначає академік В. Маляко, саме розвиток творчої особистості можливий лише за умови, коли буде забезпеченапсихолізація” всього навчально-виховного процесу, тобто коли будуть створені умови для реалізації творчого потенціалу кожної особистості. Важливо допомогти курсантові пізнати себе, свої здібності, нахили. І саме впровадження ідей гуманізації в практичну діяльність навчальних закладів з орієнтацією на творчу обдарованістьосновний шлях вирішення цього питання.

Ефективність роботи щодо розвитку творчої особистості значно підвищується при дотриманні таких психологи-педагогічних умов: коли створюється емоційна, доброзичлива атмосфера у процесі виконання будь-яких творчих завдань; коли організація діяльності курсантів здійснюється з опорою на їхні інтереси, потреби, потенційні можливості, здібності тощо; коли вирішення творчих завдань пробуджує дослідницьку активність, поглиблює інтерес до творчої діяльності, спонукає до успішних дій та досягнення поставленої мети.

Важливим показником, який свідчить про те, що курсант виявляє творче ставлення до виконання завдань, є наявність усвідомленого спонукання до творчості, потяг суб'єкта до оволодіння знаннями, вміннями а навичками, які сприяють ефективному здійсненню творчого пошуку.

Наступним показником того, що особистості притаманне творче ставлення до виконання завдання, є її спрямованість, бо вона, як доведено в ряді досліджень, детермінує поведінку курсантів, є мотиваційним ядром особистості. Тому, саме даний показник дозволить виявити, наскільки глибинною є ступінь спрямованості.

Про сутність розвитку творчості свідчить яскраво виражене бажання займатися творчістю (активно-вольові дії, спрямовані на досягнення мети: творчий пошук прийомів і засобів неординарного вирішення проблемних ситуацій, які виникають у процесі діяльності).

І нарешті, ще один показник – емоційна забарвленість процесу творчого пошук при розв'язанні різних творчих проблем, наявність позитивних емоцій при досягненні кінцевої мети, відчуття впевненості в собі, у своїх можливостях і здатність знайти вихід з проблемних ситуацій.

Головними факторами, які визначають цілеспрямоване керування процесом розвитку творчої особистості, є наявність інтересу саме до творчості. Тому дуже важливо мати уявлення щодо спрямованості інтересів курсантів, ступеня їх стійкості.

Таким чином, при підготовці курсантів до творчої діяльності, значну увагу слід зосередити на розвитку усвідомленого спонукання їх помислів та дій, бажань оволодіти вміннями та знаннями, котрі визначають творчий пошук, нестандартне мислення, оригінальність тощо.

 

Література:

1. Анджейчак А. Психолого-педагогічні умови формування творчої особистості дитини в освітньо-виховних закладах // Обдарована дитина. - 2000. - №5. - С.8-13.

2. Балл Г.О. Про визначальні характеристики здібностей і принципи їх врахування у навчально-виховній роботі // Психологія. - К.: Дніпро, 1992. - Вип.32.

3. Барко В., Панок В., Лазаревський С. Психолого-педагогічна діагностика творчого потенціалу особистості учня в навально-виховному процесі: Методичні рекомендації. - Тернопіль, 2000. - 85 с.

4. Вільга І. Врахування сталих індивідуальних рис особистості як аспект гуманізації

5. Кремень В. Освіта в Україні: стан і перспективи розвитку /Неперевна професійна

6. Моляко В.А. Творческая одарённость и воспитание творческой личности. – К.: Знание, 1991