Кушим І.В.

Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Г.Сковороди

 

 

ПІДГОТОВКА МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ ДО ЕКОНОМІЧНОГО ВИХОВАННЯ УЧНІВ ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ ШКІЛ

 

У Національній доктрині розвитку освіти наголошено, що система освіти має забезпечувати формування трудової і матеріальної життєтворчої мотивації, активної громадянської та професійної позицій; навчання основних принципів побудови професійної карєри і навичок поведінки в сімї, колективі і суспільстві, системі соціальних відносин і, особливо, на ринку праці.

Державна програма “Вчитель” визначила, що освіта є пріоритетною сферою в соціально-економічному, духовному і культурному розвитку Української держави. Ключова роль у системі освіти належить учителю. Саме через діяльність педагога реалізується державна політика, спрямована на зміцнення інтелектуального і духовного потенціалу нації, розвиток вітчизняної науки і техніки, збереження і примноження культурної спадщини.

На сучасному етапі розбудови України, формування її економіки на ринкових засадах, вдосконалення суспільних відносин і виховання національно свідомих громадян особливо актуальною стає проблема економічного виховання населення взагалі, підростаючого покоління зокрема.

Перехід до ринкових відносин вимагає вміння практично застосовувати економічні знання, використовувати їх у процесі будь-якого способу організації виробництва від державного підприємства до приватного бізнесу. Практичні знання з економіки лежать в основі підприємництва, дозволяють самостійно приймати рішення, дають змогу відкрити свою справу.

В економічному житті суспільства беруть участь усі його члени, в тому числі й учні, хоча вони ще безпосередньо не вступають у виробничі відносини. Свідома й активна участь сучасної учнівської молоді в економічному житті та діяльності в майбутньому вимагає вже на рівні шкільного навчання послідовного здійснення її економічного виховання в загальній системі виховної роботи школи, забезпечення формування в неї економічної культури як результату діяльності людей у сфері економічного життя, нагромадження суспільством економічного досвіду і економічних знань.

З огляду на це Державна національна програма “Освіта” (“Україна ХХІ століття”), розглядаючи шляхи реформування змісту загальноосвітньої підготовки школярів, передбачила ознайомлення їх з основами ринкової економіки, різними формами господарської діяльності, формування в них техніко-технологічних і економічних знань, вироблення практичних умінь та навичок, необхідних для залучення їх до продуктивної діяльності та оволодіння певною професією.

Концепцією 12-річної загальної середньої освіти визначено, що старша школа є профільною. Вивчення основ економіки в профільній старшій школі може здійснюватися за різними рівнями складності (за змістом і обсягом навчального матеріалу). Економічна освіта є невідємною складовою освіти громадянина і необхідною умовою розбудови економічно міцної держави.

На основі економічного виховання формуються такі особистісні якості школяра, як бережливість, заощадливість, господарність, необхідні не лише у виробничо-економічній діяльності, а й у стосунках поза сферою матеріального виробництва, у щоденному житті. Тому така підготовка молоді є важливою умовою підвищення продуктивності праці, забезпечення наукового рівня господарювання, активності громадян в управлінні виробництвом.

Значні потенційні можливості в плані економічного виховання школярів притаманні практично всім навчальним предметам. Але особлива роль у цьому відношенні відводиться трудовому навчанню і повязаній з ним суспільно корисній, продуктивній праці, профорієнтації та позакласній виховній роботі трудового спрямування.

У реалізації можливостей трудового навчання в економічному вихованні учнів важливе місце належить учителю трудового навчання. Учителів за цією спеціальністю в Україні готують у 15 вищих навчальних закладах (ВНЗ) ІІІ-ІV рівнів акредитації. Назви факультетів у них різні. Так, у Переяслав-Хмельницькому державному педагогічному університеті імені Г.С Сковороди та у Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова факультети називаються “педагогічно-індустріальними”, у Тернопільському та Херсонському державних педагогічних університетах назва така: “інженерно-педагогічний”, в інших зустрічаються назви “індустріально-педагогічний”, “технолого-педагогічний” тощо. В подальшому ми використовуємо назву “педагогічно-індустріальний” факультет. Від економічної обізнаності майбутнього вчителя, його методичної підготовленості залежить, наскільки йому вдасться реалізувати ці потенційні можливості. Тому до економічного виховання учнів майбутнього вчителя трудового навчання слід готувати вже під час навчання у вищому навчальному закладі.

Теоретичні проблеми професійної підготовки і формування особистості вчителя розглянуто в працях О.А. Абдуліної, О.А. Дубасенюк, І.А. Зязюна, М.П. Лещенко, І.Ф. Прокопенка, С.О. Сисоєвої, В.О. Сластьоніна, О.С. Солодухіної; зміст і методи навчання у вищих навчальних закладах у публікаціях І.М. Богданової, П.М. Воловика, А.С. Линди, В.О. Онищука, М.М. Фіцули та ін. Окремі питання педагогічної технології вищої школи досліджені українськими вченими (А.М. Алексюк, В.Ю. Биков, В.І. Бондар, С.У. Гончаренко, Р.С. Гуревич, В.А. Козаков, О.Г. Мороз та ін.).

Дослідженням проблеми економічного виховання молоді опікуються представники різних галузей знань: філософи вивчають гносеологічний аспект економічного виховання (В.П. Андрущенко, В.В. Куценко, В.І. Шинкарук та ін.); економісти розглядають виховання як істотний фактор формування сучасного економічного мислення особистості (Л.О. Пономарьов, В.Л. Попов, В.П. Чичканов та ін.); психологи розглядають проблеми економічної психології (Л.І. Божович, Г.С. Костюк, К.К. Платонов та ін.); педагоги досліджують зміст і методику економічної освіти й  виховання учнів (А.Ф. Аменд, Р.М. Мачулка, А.С. Нісімчук, І.М. Носаченко, В.М. Мадзігон, О.С. Падалка, В.К.Розов, І.А. Сасова, Б.П. Шемякін, П.П. Шемякін, О.Т. Шпак та ін.).

На жаль надто мало наукових публікацій, які б розкривали систему підготовки майбутніх учителів трудового навчання до економічного виховання учнів у процесі вивчення предметів цього циклу та у позакласній роботі з трудового виховання (М.М. Вільотник, В.О. Дідух, С.Д. Лукаш, Л.П. Тимчишин, Д.О. Тхоржевський). Недостатнє вивчення цього питання педагогічною наукою дозволяє констатувати, що сучасна професійна підготовка студентів за спеціальністю “Трудове навчання” не задовольняє  належною мірою потреби, повязані з підготовкою учнів до життя і діяльності в складних економічних умовах сьогодення. Майбутній учитель трудового навчання нерідко змушений самотужки заповнювати прогалини в своїй економічній підготовці, щоб реалізувати завдання економічного виховання школярів у процесі навчально-виховної діяльності.

Актуальність підготовки майбутнього вчителя трудового навчання до економічного виховання учнів зумовлюється також необхідністю усунення певних суперечностей:

·   між новими економічними умовами життєдіяльності підростаючого покоління і низьким рівнем підготовленості учителів середніх загальноосвітніх шкіл до забезпечення підготовки випускників школи до цих змін;

·   між рівнем теоретичної підготовки студентів педагогічно-індустріальних факультетів і їхньої практичної підготовленості;

·   між потенційними можливостями навчальних предметів, які вивчаються студентами, в їхній підготовці до економічного виховання учнів і низьким рівнем використання цих можливостей.

На підставі вивчення теорії і практики розвитку економічної освіти в Україні, аналізу процесу формування підготовленості студентів педагогічно-індустріальних факультетів до економічного виховання учнів, ми дійшли висновку про необхідність пошуку ефективних шляхів підготовки майбутніх учителів трудового навчання до вирішення завдань економічного виховання школярів.

Зміст підготовки вчителя будь-якого навчального предмета до економічного виховання школярів залежить від теоретичної розробленості загальних основ економічного виховання учнів і здійснення цієї роботи в школі. На думку В.К. Розова, Б.Т. Шемякіна, П.Т. Шемякіна та інших дослідників, формування в учнів готовності до економічної діяльності створить потенційні можливості для активної участі в економічному житті. У працях А.С. Нісімчука, О.Т. Шпака розкриваються критерії оцінки рівня економічної вихованості (розвинуте економічне мислення, економічна свідомість, почуття власника, вміння прогнозувати наслідки своєї діяльності та інші).

Для досягнення мети економічного виховання школярів учитель має вирішити конкретні завдання. Їхній зміст розкривається в працях В.О. Дідуха, Л.А. Епштейна, А.С.Нісімчука, І.М. Носаченко, О.Т. Шпака. Серед них: формування основ економічних знань; вироблення економічних умінь та навичок; формування основ економічного мислення та ін.

Для досягнення мети і реалізації завдань економічного виховання у педагогічній літературі розглядається зміст економічної підготовки школярів, який визначається моделлю економічної діяльності громадянина сучасного суспільства: а) професійна діяльність особистості; б) особиста сфера діяльності особистості, зумовлена її побутом, культурним зростанням; в) суспільна діяльність особистості (Ю.К. Васильєв).

Як свідчить аналіз психологічної, педагогічної і методичної літератури, лише окремі статті присвячені питанням підготовки майбутнього вчителя трудового навчання до економічного виховання школярів. Однак їхній зміст не дає уявлення про зміст і методику навчально-виховної діяльності педагогічно-індустріального факультету, яка забезпечила б таку фахову підготовку студентів.


Список використаної літератури:

 

1.Коберник О. Розробка творчих проектів на уроках технічної праці // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2002. - №1. – С.41-45.

2. Петрук В.В. Про економічну культуру вчителя початкових класів // Збірник матеріалів республіканської науково-практичної конференції (19-20 квітня 1999 р.): Формування професійної культури майбутнього вчителя початкових класів. – Вінниця, 1999. – Т.1. – С.59-64.

3. Свіржевський М.П. Економічне виховання учнів як педагогічна проблема // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді: Матеріали науково-практичної конференції педагогічно-індустріального факультету. – Вінниця: ВДПУ. – 1999. Вип. 4. – С.8-11. - 0,2 авт.арк.

4. Свіржевський М.П. До проблеми економічного виховання учнів // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2002. - № 1. – С. 15-17. - 0,40 авт.арк.