"Роль закладів культури Біловодського району

Луганської області у формуванні молодої особистості"

 

Про користь книжки і здобутки бібліотек для розвитку молодої особистості сказано і написано так багато, що для професійних бібліотечних працівників, інтелектуальної еліти нашого суспільства це стало головним критерієм у повсякденному житті.

Молодь сьогодення і майбутнє України. Від стану її підготовленості до життя, соціального самопочуття залежить якого буде Українська держава завтра.

Найбільш прикметною ознакою культурного життя нашого суспільства в умовах сьогодення стало звільнення його від ідеологічних штампів минулого і відкриття вільного доступу до широких пластів національної спадщини, надбань світової культури. Конструктивну роль у національно – культурному розвитку покоління завжди відігравали бібліотеки. Своїми формами роботи вони покликані забезпечити реальну свободу творчості , дати підтримку справжнім талантом, ерудитам, творцям культурної духовності.

Культурно – освітні заклади сьогодні залишаються єдиними молодіжними установами, які обслуговують своїх відвідувачів безкоштовно. А потреба в різноманітній інформації через зміни в учбових програмах шкіл, гімназій, вищих навчальних закладів значно зростає. Тому вони стали справжніми інформаційними центрами, тими осередками культури, що сприяють вихованню і освіті молодого покоління, все часті ще використовують у своїх роботі нетрадиційні підходи і методи обслуговування користувачів.

Біловодська ЦБС відіграє особливо значну роль у культурному житті нашого району і вихованні юнацтва. Наші юні читачі, а це та категорія відвідувачів, яка потребує постійної уваги в її вихованні, формуванні світогляду нової формації мають змогу брати участь у літературних читаннях, конференціях, тематичних вечорах, вікторинах, брей – рингах, бібліотечних – шоу, вечорах – портретах, літературних подорожах. Наша ЦБС підтримує

 

2

партнерські стосунки з педагогічними колективами району, відділом у справах сім'ї та молоді, районним управлінням юстиції.

Результатом цієї співпраці є утворені на базі районної бібліотеки правознавчого клубу "Закон". Всі заходи в клубі плануються та проходять в рамках Національної програми правової культури та правової освіти молоді, надання їй безкоштовної правової допомоги. Засідання клубу проходить один раз на місяць. При їх проведенні перевага надається активним дискусійним формам роботи, живому спілкуванню з запрошеними юристами.

Тільки на початку учбового року цікаво та пізнавально пройшли такі засідання клубу:

-         Брей – ринг "Права молоді".

-         Ділова гра "Шляхами права".

-         Юридичний аукціон "Школа юних правознавців".

-         Урок державності "Молодь і правова культура".

Одним із пріоритетних напрямків ЦРБ у правовому вихованні юних читачів є виїзні засідання клубу у сільських філіях. Такі засідання клубу пройшли у  Бараниківській, Кононівській, Городищенській, Євсугській сільських бібліотеках.

З метою допомоги бібліотекам у становленні їх як сучасних інформаційних, дозвіллєвих та освітніх центрів для молоді, обласною бібліотекою для юнацтва було започатковано регіональну комплексну програму підтримки культури молоді села "Живи Луганская глубинка". У рамках цієї програми в Біловодській ЦРБ створено інформаційно – освітній центр "Ін форм Лідер". Для підвищення професійного рівня завідуючих сільських бібліотек – філій, працівники обласної юнацької бібліотеки провели творчу лабораторію "Системний підхід до роботи бібліотек у питаннях екологічної освіти та вихованні молоді".

На допомогу самоосвіті учнів шкіл району цікаво пройшло огляд VеБ – ресурсів "Інформаційна корзина школяра у Інтернеті".

3

Дуже сподобалась школярам інтерактивна гра арт – аукціон "Культура та мистецтво України", тематичний концерт "Душа народу бринить у слові та піснях".

Слід зазначити, що стараннями працівників обласної бібліотеки для юнацтва ці заходи пройшли на дуже організаційному рівні. З яким захопленням сільські діти приймали участь в конкурсах та вікторинах за що тут же нагороджувалися подарунками. Тепер ці заходи працівники ЦРБ проводять уже самі. Працівників культури району завжди цікавить які проблеми хвилюють зараз нашу молодь. Тому у їх повсякденній роботі використовуються як традиційні так і нетрадиційні форми роботи. Це дискусії, літературні ярмарки, уроки духовності, літературно – художні подорожі. Враховуючи це в рай бібліотеці і було створено літературний клуб "Натхнення". Його засідання – це зустрічі незвичних доль, пошук поріднених душ, це звучання поезії, музики. Молоді в клубі все до вподоби. Запам’яталися зустрічі з поетами земляками В.Старуном, В.Зав'яловим, В.Борзило, О.Федоровим. В рамках роботи клубу "Натхнення" була проведена зустріч з доцентом, кандидатом педагогічних наук Луганського національного пед. університету ім.. Шевченко – членом національної спілки письменників України Олексієм Івановичем Неживим.    До речі він частий гість у нашому районі.

Вже стало традицією у нас в районі у вересні місяці проводити Біловодські читання присвячені пам'яті нашому земляку Петру Шевченку.  

      У Біловодських читаннях завжди приймають участь – лауреат премії ім.. братів Лепких, член національної спілки письменників України Іван Данилович Низовий, кандидат педагогічних наук, декан педагогічного університету ім.. Шевченко Іван Михайлович Корнієнко, член національної спілки письменників України Григорій Григорович Половинко, директор обласної бібліотеки ім.. Горького заслужений працівник культури України Їна Павлівна Рибінцева яка завжди вручає переможцям сувеніри та нові видання книг.

4

Колектив бібліотекарів ЦРБ робить все можливе щоб кожне нове засідання клубу "Натхнення" ставало святом для усих його членів. Коли ми говоримо за роботу бібліотек серед юнацтва та молоді то треба також зосередити увагу на зростаючий інтерес молодого читача до літератури з питань культури, поведінки, етики та естетики. Для популяризації такої літератури, та задоволення навчальних потреб юних читачів була створена школа – клуб "Гарних манер". Тут регулярно проходять зустрічі з цікавими людьми. Остання зустріч була з народними артистами України квартетом "Гетьман". Бесіди на етичні теми завжди цікаві для слухачів. Юнаки та дівчата приймають участь у ділових іграх, вирішують ситуаційні та пізнавальні завдання. Робота клубу здобула авторитет і стала популярною серед юних читачів бібліотек.

Шановні учасники наукової конференції. Це тільки деякі аспекти, окремі епізоди роботи бібліотек нашого району з юними читачами для яких бібліотека стала другою домівкою. Тут вони завжди бажані і тут їх завжди чекають.

Хотілося б і торкнуться теми пріоритетів діяльності наших бібліотек по роботі з молоддю і це перш за все партнерська робота з клубами, Будинками культури, музеями суспільними організаціями. Тому що робота з молоддю завжди була одним із пріоритетних напрямків роботи закладів культури.

Згідно плану роботи районного відділу культури і туризму спільно з відділом у справах сім'ї, молоді та спорту, центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді передбачені заходи, які стали уже традиційними. Це і фестиваль естрадної пісні "Молодь, музика, мир" і рок фестиваль "Рок проти наркотиків та СНІДу", щорічний огляд – конкурс молодіжних дискотек закладів культури району, це і вечорі вшанування молодих переможців у номінації "Людина року.

А заходи , які проводять заклади культури району з патріотичного виховання молоді дають змогу переконатися що тільки клуби, бібліотеки, музеї своїми формами та методами роботи здатні творчо, доступно і так суттєво

5

впливати на формування у них світоглядів красивого та прекрасного. Разом з тим у закладах культури району через брак фінансування не вдалося забезпечити їх стабільну роботу.

У зв’язку з реформуванням агропромислового комплексу сталися значні втрати у культурному обслуговуванні жителів села. Гострою лишається проблема матеріально – технічної бази закладів культури.

Тож реальність сьогодення така, що самих зусиль та старань бібліотечних працівників недостатню для розв’язання проблем якісного надання інформаційних послуг користувачам. Відсутність коштів на придбання документів та інформатизацію сільських бібліотек не дає їм змогу забезпечити достатній рівень обслуговування сільських читачів.

Визиває  занепокоєння що в сільських бібліотеках зменшується репертуар передплати періодичних видань через їх постійне подорожчання.

І хоча ми намагаємося заробити якісь кошти самостійно надаючи платні послуги це не може задовольнити усі наші потреби.

 А їх дуже багато це і

- укомплектування фондів бібліотек галузевою, сучасною,

   енциклопедичною, довідковою літературою,

- поповнення репертуару періодичними виданнями молодіжної

    тематики,

-         обладнання сільських бібліотек комп'ютерною технікою.    

Ми розуміємо що сьогодні заклади культури фактично не можуть повноцінно та якісно виконувати свої функції. Процеси що відбуваються в суспільстві складні суперечливі, неоднозначні. Відживають одні явища та цінності, народжуються інші. Але цінність бібліотечних надбань лишається і будуть  лишатися головним пріоритетом у виховній роботі молодого покоління.

 

 

Начальник відділу культури і туризму

Біловодської райдержадміністрації                                             ВЕРЕСКУН Г.Я.