Філологічні науки: методика викладання мови і літератури

Завідуюча кафедрою іноземних мов Ф.А. Моісєєва

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган –Барановського, Україна

Асистент кафедри іноземних мов С.Л. Филипенко

 Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган –Барановського, Україна

Оптимальна організація викладання іноземної мови в економічному вузі

 

Орієнтація вузівського курсу на формування у студентів економічних спеціальностей умінь спілкування з використанням іноземної мови вимагає вирішення цілого ряду питань, що стосуються оптимальної організації процесу навчання згідно сучасних вимог та реальних умов викладання.

Визначаючи тенденції в курсі викладання іноземної мови, сьогодні називають передусім реалізацію комунікативного підходу. Комунікація розуміється як процес усного/письмового спілкування, суть якого полягає в обміні інформацією та її оцінюванні. Комунікативно-орієнтоване навчання передбачає формування у студентів комунікативної компетенції, яка вважається сформованою, якщо майбутній фахівець використовує іноземну мову, щоб самостійно отримувати й розширювати свої знання і досвід.

Максимально стислий курс іноземної мови у технічному вузі вносить свої корективи у програму, висува­ючи як найактуальнішу проблему інтенсифікації навчання.

При безсумнівній важливості таких видів мовленнєвої діяльності як аудіювання та говоріння - насамперед у соціально-культурному аспекті - мінімальна кількість годин і низький «стартовий рівень» студентів диктують необхідність зосередити зусилля на головному завданні дворічного основного курсу - навчити студентів читанню іноземної літератури. Подальше факультативне навчання передбачає не тільки рецептивне, але й репродуктивне оволодіння мовою.

Професійне читання відіграє виключну роль у житті та діяльності фахівця. Читання іноземною мовою є для нього засобом задоволення як комунікативних, так і пізнавальних потреб, оскільки дозволяє користуватися усіма засобами інформації - журналом, патентом, монографією, а з широким використанням мережі  Internet, добре володіння читанням іноземною мовою стало пріоритетним.

В умовах економічного  вузу йдеться про інтенсивне, прискорене оволодіння читанням, що передбачає перехід від інформативних до активних, творчих, розвиваючих, інтенсивних форм пізнавальної та навчальної діяльності студентів. Ефективність прийомів навчання читання необхідно, на наш погляд, оцінювати з урахуванням таких факторів, як: економія навчального часу, збільшення обсягу матеріалу, який засвоюється, прискорене формування необхідних знань та вмінь, стійка мотивація навчальної діяльності. Проблема інтенсивного навчання читання іноземною мовою має різні аспекти: психологічний, методичний, дидактичний, мотиваційний. Усі вони нерозривно пов'язані один з одним, і врахування кожного з них забезпечує успішне досягнення кінцевої мети. Розглянемо окремі компоненти, які сприяють оптимізації процесу інтенсивного навчання читання. Вважаючи комунікативну компетенцію метою і результатом навчання, не слід забувати, що її досягнення можливе лише за умови сформованості лінгвістичної компетенції, як одного із специфічних аспектів навчання іноземної мови.

Ефективним способом у роботі з граматичним матеріалом, що виправдав себе на практиці, є використання опорних граматичних сигналів.

Опорний сигнал (ОС) - це наочна модель (схема, зразок) граматичної структури, в якій поданий мінімум ознак, що є необхідними і достатніми для її розпізнавання та запам'ятовування. Він повинен містити в собі основні моменти, які повідомляються; вони відокремлюються за допомогою спеціальних засобів. Щоб виконати свою основну функцію - полегшити закріплення в пам'яті нового матеріалу і його відтворення - ОС з іноземної мови має відповідати наступним вимогам: компактність, наочність (використання словесних образів, спеціальних маркерів, візуальних знаків та інших опорних віх для пам'яті), виділення взаємопов'язаних ланок інформації, легкість сприйняття та відтворення. Завдяки цим ха­рактеристикам ОС можуть утворювати стійкі асоціативні зв'язки у пам'яті студентів. Опора на зорову наочність та асоціації надійно забезпечують запам'ятовування навчального матеріалу. Використання ОС допомагає встановленню змістових і функціональних зв'язків між окремими ланками інформації.

Застосування ОС у навчальному процесі базується на психологічних особливостях віку студентів: важливою є установка на осмислено-логічне запам'ятовування. Надзвичайно важливим є також підвищення рівня мотивації, інтересу до навчання.

Формуючи навички смислової переробки інформації, робота з ОС розвиває у студентів загальну культуру мислення, уміння навчатися. У зв'язку з цим необхідно зазначити, що використання усіх видів та прийомів роботи, які стимулюють мисленнєву активність студентів, є необхідним і важливим. Активізація мисленнєвої діяльності значно підвищує результативність навчального процесу.

Складним і специфічним завданням є укладання проблемних завдань з іноземної мови. Необхідно виконати велику підготовчу роботу, пов'язану, по-перше, з аналізом навчального матеріалу і відокремленням у ньому тих моментів, які можуть і повинні бути подані у вигляді проблемних завдань. Ця робота, як показує практика, доволі кропітка і трудомістка, але надалі витрачені зусилля цілком компенсуються.

Саме серії проблемних завдань розвивають уміння читання літератури за фахом, як базового компонента інформаційної діяльності, відкривають можливості використання іноземної мови для вирішення професійних завдань. Вони забезпечують формування відповідних видів мовленнєвої діяльності, допомагаючи реалізувати основну функцію вивчення іноземної мови в економічному вузі - формування у студентів професійної комунікативної компетенції. Враховуючи особливості професійного мислення, творчі завдання дають можливість моделювати реальні ситуації професійної діяльності майбутнього фахівця:  у проблемній ситуації студенти вирішують завдання мовного і професійного характеру. Слід надавати перевагу тому, щоб формулювання завдань для розвитку вмінь читання були не стереотипними, подавали проблему під несподіваним кутом зору.

Розвиваючи інтелект, увагу, пам'ять, описані технології комунікативно орієнтованого навчання іноземних мов в економічному вузі впливають також і на емоційно-спонукальну сферу особистості студента, мотивуючи не тільки його комунікативну і мовленнєво - мисленнєву діяльність, але й пізнавальну, творчу. Вони мають най­вищі мотиваційні характеристики: новизну, творчий характер, вирішення мисленнєвих завдань на цікавому, пізнавальному, інформативному матеріалі, тісний зв'язок навчальних та професійних засад - усе це забезпечує позитивну установку аудиторії. Розвинені інтелектуальні вміння, загальна культура мислення мають самоцінність у плані самоосвіти, що є важливим для  випускників економічного вузу.

Викладачі кафедри іноземних мов ДонНУЕТ плідно працюють над тим, щоб якість навчання майбутніх фахівців з економіки та торгівлі довести до міжнародних (європейських) стандартів, використовуючи індивідуально-орієнтований підхід до викладання.

За нашим досвідом, для економічного вузу найбільш перспективними є методики навчання в співробітництві. Враховуючи специфіку предмета "іноземна мова", ці технології можуть забезпечити необхідні умови для активізування пізнавальної та мовної діяльності студентів групи, надаючи кожному з них можливість усвідомити новий мовний матеріал, одержати достатню усну практику для формування необхідних навичок та вмінь.

Основна ідея цієї технології - створювати умови для активної спільної учбової діяльності студентів в різних модельних ситуаціях. Застосування даних технологій дозволяє перетворити практичні заняття з іноземної мови в дискусійний дослідницький клуб, в якому вирішуються дійсно цікаві, практично значущі та доступні студентам проблеми.

Це завдання виконує семінар-практикум "Talk Club", основною метою якого є розвиток комунікативних, а також науково-дослідницьких навичок з того чи іншого напрямку лінгвістики, а також економіки і торгівлі, в умовах штучно створеного мовного середовища та сформованої потреби у використанні іноземної мови як засобу реального спілкування в процесі професійної взаємодії. Тематика засідань актуальна, різноманітна, змістовна та спрямована на поширення світогляду студентів.

У контексті індивідуально-орієнтованого підходу до навчання іноземним мовам у теорії та практиці викладання виділяються також технології автономного навчання, що дозволяє студентам взяти на себе управління своєю навчальною діяльністю з оволодіння мовою. При цьому студент виступає для самого себе одночасно як об'єкт та суб'єкт управління, завдяки чому, в процесі вивчення іноземної мови виникають завдання розвитку особистості та здатності самостійно/автономно управляти даною діяльністю, як в конкретній учбовій ситуації, так і в контексті подальшого безперервного навчання.

Технології Інтернет - освіти дозволяють одержати необхідну інформацію англійською мовою, та, в реальному часі, ввести її до дидактичного матеріалу, над яким працює група. Такі технології широко застосовуються на заняттях з іноземної мови для студентів усіх спеціалізацій спеціальності "економіка".

На кафедрі іноземних мов ДонНУЕТ використовуються комп'ютерні програми "Grammar skills", "English tutor" та інші, які були розробленими за держбюджетною темою НДР. Вони дозволяють удосконалити знання з граматики, лексики, а також навички обговорення професійних питань.

Колектив кафедри іноземних мов ДонНУЕТ активно підтримує ініціативу, яка йде від студента, цілеспрямовано працює над тим, щоб сформувати таку школу вивчення іноземних мов, яка розвіє страх та створить умови радості та впевненості в тому, що іноземна мова доступна кожному, впроваджуючи в педагогічних технологіях ідею пізнання, а не викладання. Кафедра  іноземних мов, яку очолює Ф.А. Моісєєва, є невід'ємною частиною університету, що робить значний внесок в підготовку висококваліфікованих фахівців. Навчальна та виховна робота здійснюється викладачами кафедри в рамках прийнятої концепції розвитку освітньої діяльності відповідно до вимог університету та сучасного суспільства за умов ринкової економіки. Розроблена концепція передбачає подальше вдосконалення методичної роботи кафедри.

Колектив викладачів вже започаткував впровадження нових активних методів навчання. Створюється методична база розвитку програм практичних навичок студентів та підвищення педагогічної майстерності викладачів. Підвищення об'єктивності оцінки знань студентів здійснюється на основі застосування сучасних стандартів і критеріїв оцінки. Беручи участь в експерименті по впровадженню болонських ініціатив та європейської системи освіти, кафедра має на меті вдосконалити якість навчання та довести його до міжнародних стандартів. Кафедра активно сприяє створенню умов для впровадження англомовних програм на факультетах та інститутах університету. Яскравим прикладом цього є робота груп викладачів (Зубрілової Ю.В., Романенко Т.Л., Воробйової Л.П., Власової І.А.) на курсах з підготовки студентів спеціальності "Технологія харчування" для проходження стажування у Греції. Результати роботи виявились в розвитку мовленнєвих навичок в сфері професійної діяльності, а також у підвищенні свідомості щодо необхідність вивчення іноземних мов.

Кафедра іноземних мов надає широкі можливості вивчення мов всім бажаючим. Так, разом з інститутом післядипломної освіти викладачі кафедри організують роботу інтенсивних курсів з іноземних мов. Відвідувачі курсів можуть обрати будь-які рівні вивчення мов: початковий, середній, ускладнений, а також курс з ділової англійської мови. Викладання на курсах здійснюється з використанням сучасних підручників в поєднанні з автентичними відео - та аудіо-матеріалами. По закінчення курсів слухачі отримують сертифікат державного зразка, що засвідчує певний рівень володіння мовою.

На високому рівні організується наукова робота викладачів та допомога в підготовці дослідних проектів студентів. Викладачі кафедри приймають активну участь в конференціях різного рівня, готують студентів до участі в олімпіадах та інших змаганнях з іноземних мов. Вони постійно підвищують свій професіональний рівень, підтримують можливість одержання досвіду практичної роботи, беруть участь в роботі Британської ради в Донецьку, відвідують семінари із залученням до їх роботи провідних фахівців, проходять навчання інтенсивним методикам викладання іноземної мови, мови ділового спілкування. Набуті знання та навички втілюються в практику на відкритих заняттях з демонстрацією придбаного досвіду та активно обговорюються на методичних семінарах кафедри.

Колектив кафедри інтенсивно працює над оновленням методичної бази з усіх спеціальностей. Викладачами видаються посібники, які базуються на понятійно-функціональному тематичному підході та враховують сучасні українські чинники та потреби.

Література:

1. Бородіна Г.І. та ін. Англійська мова. – Київ: Вища школа, 1995. – 205с.; G.I. Borodina, A.M. Spevak. English. – Kharkiv, 2004. – 108c.

2. Мусницкая Е.В. Новые цели, содержание и технологии обучения иностранному языку будущего специалиста.//Сб.научн.трудов МГЛУ. – Вып. 449, М., 2000. – С.14.

3.      Калмыкова Е.Н. Реализация взаимодействия лингвистической и коммуникативной компетенции. // Сб.научн.трудов МГНЛУ. – Вып. 431. – М., 1999. – С.65.