Єрмоленко С.О., Гордійченко B.B. ЗНТУ

Ми у світі практичної педагогіки (Про педагогічну діяльність кафедри філософії гуманітарного факультету, економіко - гуманітарного інституту ЗНТУ, по матеріалам преси)

"Філософія має особливий запитальний статус, - говорить завідувач кафедри філософії ЗНТУ кандидат соціологічних наук, доцент Бондаренко Ольга Валеріївна. - Вона є джерелом запитань людського духу щодо сенсу життя та смерті, таємниць людської свідомості, розчаклування світу тощо. Відповіді на всі ці запитання дає собі кожна людина протягом свого життя. Але є ще такий нюанс: молода людина у студентські роки навчання має дуже цікаву можливість "погратися" у прийнятті філософських рішень та формування філософських відповідей. І це не може не викликати у студентів зацікавленості. Тому будь-які нетрадиційні форми (наприклад, інтелектуальні ігри тощо) ніколи не проходять поза увагою широкого кола студентської аудиторії".

Тут в пригоді став нині діючий ось уже шостий рік Філософсько-естетичний студентський клуб (ФЕК) при ЗНТУ [11; 50].

На засіданнях ФЕК ЗНТУ розглядалися різноманітні теми буття сучасної молоді та їх проблеми які були висвітлені, наприклад у статті В.Гордійченка "Образотворче мистецтво як найважливіший засіб естетичного виховання сучасної молоді та студентства на прикладі технічного університету" [2; 160].

... Фантастичні видумки про НЛО перемежаються до повної байдужості, що ховаються за фразами теми "Та це все нісенітниця!" Але ніхто не замислюється над цим, яке значення дл*я всього людського може мати наявність позаземних цивілізацій, - так вважають студенти другого курсу групи ФЕУ -111 з ініціативи якої вони взялись провести засідання ФЕК ЗНТУ на тему: "НЛО у системі філософії стародавніх цивілізацій Сходу". А також зачепили питання: "Чи появляються невпізнанні об'єкти у самому Запоріжжі?" В цьому їм допомогли з'ясувати таке питання гості ФЕКу: секретар Запорізького відділення Всеукраїнської Уфологічної асоціації Олена Архипова та співробітник видавництва "Дике Поле", космолог Володимир Киріченко.


В аудиторії студенти почепили стенди з репродукціями, фотографіями та малюнками де розкривається зміст проведення клубу. Викладач кафедри намалював плакат із зображенням знаменитої туманності Андромеди яку виконав ще у колишніх збройних силах радянської армії у 1981 році.

В обговоренні теми активну участь взяли й також викладачі кафедри філософії. Засідання відкрила в.о. зав. кафедри філософії ЗНТУ, доцент Кореневська В.М.

Під час проведення заходу на тему "Позаземні цивілізації. Чи є життя на Марсі?", що проходило з ініціативи завідуючої кафедри філософії доцента Бондаренко О.В. та асистента Гордійченка В.В., були використані комп'ютерні слайди поверхні планети Марс, а також макети знаменитого цирку Кайзер, Марсіанського Сфінкса, "пірамід" тощо, виготовлені студентами та викладачами кафедри. Були представлені малюнки, колекції марок та листівок. Знову ж таки був запрошений до нас запорізький космолог Володимир Киріченко, який так цікаво розповів нам про цю чудову планету з таким філософським підходом, продемонструвавши спец, літературу на цю тему. І хто б міг подумати, що ця планета влітку 2003 року так близько підійшла до Землі. Просто неймовірно!

На тематичному занятті з філософії дівчата групи ФЕУ -111 ЗНТУ продемонстрували знання на тему: "Міфи стародавньої Греції у квітах", виставивши вироби з квітів (екібани), вишивки, гаптування. Були продемонстровані квіти, про яких йшла мова на занятті.

А група інженерно-фізичного факультету (металознавці) продемонстрували свої знання у сузір'ях та назвах по темі "Сузір'я в системі античної міфології" на семінарському занятті з теми "Історичні типи світогляду (Міфологія)" [24; 32].

Нещодавно провели шоу ФЕК на тему: "Татуювання - це мистецтво чи психотерапія?" В лекційній аудиторії кафедри зібралась величезна кількість студентства з різних факультетів та курсів, щоб взяти участь в обговоренні проблеми та побачити виставку малюнків на живому тілі.

Хоча ставилось питання інше - навіщо це? Ініціатором цього збору виступив викладач цієї ж кафедри Володимир Гордійченко [19; 20]. Стіни аудиторії були увішані ілюстраціями тем, які були розглянуті нашими студентами - це:


татуювання, боді-арт, шрамування та пірсинги, навіть і сам викладач філософії став живим прикладом для обговорення теми [19; 20]. Володимир вийшов на подіум перед слухачами напівоголеним, і всі могли наочно розглянути на його тілі: і шрами, і татуїровки, і боді-арт. Насправді, все це було нанесене ручками і маркерами студентами на час проведення теми. Тому що, як з'ясувалося пізніше, сам викладач Гордійченко є противником усіх цих проявів і вважає, що кожна людина може виділитися з натовпу, не наносячи на своє тіло "екстравагантних" малюнків за допомогою голки чи скальпелю.

Студенти активно обговорили цю тему і дійшли до висновку, що "Бог створив людину по образу і подобію своїм, і якщо людина наносить на тіло татуювання, а ще гірше - ріже його або проколює - це означає, що він вважає себе недосконалою людиною". "Пірсінг у ніжних частинах тіла може привести до травм і навіть покалічення"; "Найстрашніше - це наносити на тіло шрами, бо це є знущанням над шкірою, і нічого гарного в цьому нема...", - так виразилися студенти. Інша полярна сторона сказала й таке: "Якщо вже людина хоче якимось чином виділитися, то хай краще зробить татуювання, ніж буде обкрадати чи вбивати". Дискусії перебивалися студентським театром мініатюр, фрагментами з КВК та танцями в стилі "Брейк-Дане" [19;20].

Тож постала проблема і в патріотичному й освітянському вихованні, особливо в символах і постатях України. Хоча б взяти світлу пам'ять Т.Г.Шевченка. Темою цього стає діапазон творчості Кобзаря в образотворчому мистецтві. В цьому плані нам допомогла науковий співробітник обласного

художнього музею Ірина Ласка. Вишивки рукодільниць, альбом репродукцій

t

малюнків Кобзаря та ілюстрації до його творів, старовинні антикварні предмети, що відповідають епосі Шевченка - все це справило незабутнє враження на присутніх [3; 4]. Допоміг в оформленні виставки активний колекціонер антикваріату доцент кафедри Анатолій Горбань.

На честь 60 річчя визволення м. Запоріжжя від німецько-нацистських загарбників на цій же кафедрі відбулася виставка реліквій часів війні 1941-1945 pp.: гільзи від патронів та снарядів, каски, кулі - усі ці речі були знайдені викладачем Гордійченком у селі Юрківка (Оріхівського р-ну) на присадибній


ділянці, де пораються його батьки [4; 7]. Окрім цього були виставлені грошові банкноти, монети, німецько-російські військові словники (1942р, 1943р. видання). Все це давало студентам знати і пам'ятати страшне минуле, не забувати свою історію, вивчати її, берегти мир і спокій своєї держави [17; 2].

Ми не забуваємо, що ми працюємо у технічному вузі і тож маємо потреби студентів у проведенні тих чи інших технічних заходів. Хоча б взяти звичайний собі семінар з філософії, коли наочним посібником стала трьохметрова модель корабля. Таким кораблем був легендарний "Титанік". Тему заняття вибрали таку - "Смерть серед айсбергів, або «Титанік» як соціальний феномен", присвятивши, 90-ліття його загибелі, влаштувавши виставку макетів з паперу та картини написані ацетоновими фарбами.

Справа дійшла до того, що трьохметрову модель "Титаніка" було затоплено у водах Дніпра поблизу судорембудзаводу.

Всі, хто був присутній на цьому заході були шоковані від такого видовища, коли сам викладач філософії, змайструвавши макет власноруч, затопив його [10; 15], прославившись цим на всю Україну. Що стояло за цим? Мабуть містика [1; 98-103]. Між іншим після цих заходів викладача почали за очі називати Титаніком [10; 15] [9; 25].

Кімната гуртожитку, де мешкає пан Гордійченко перетворилася у майстерню по виготовленні тих чи інших наочностей для проведення занять з філософії. В цій же кімнаті (12 м2) з паперу та пакункового картону філософ перейшов на створення доісторичних тварин -динозаврів. За короткий термін (за 1 рік) було виготовлено 10 рептилій у їх натуральну величину і помістити у цій же маленькій кімнаті [12; 3]. Кожен вечір Володимир Гордійченко до свого ліжка добирався з величезними труднощами: спершу пролазив під розмашистими чотирьохметровими крилами літаючого ящера "кетцалькоатля", потім спритно зовсім як ящірка, прошмигував під хвостом двохметрового недоросля абелізавра, прибирав з подушкою хвіст чотирьохметрового іхтіозавра і лише потім казав своїм монстрам "На добраніч". Так смішно про це писала газета "КП" в Україні [9;25]. Викладач таким чином вирішив поєднати технічні дисципліни з природничими і влаштувати на березі Дніпра композицію у своєму роді "Парк


Юрського періоду", де з води винурює міксозавр (один з найбільш примітивних тріасових [225-195 млн. р. тому назад] іхтіозаврів) за здобиччю - за величезним тарганом - палеодиктиоптерою із карбонових лісів (від 345 до 280 млн. р. тому).

Десь із засідки кидається на археоптерикса (мешканця Юрського періоду 195-136 млн. р. тому) абслізавр, що охороняв кладку яєць, де щойно вилупилось динозавреня (крейдяного періоду 136-65 мли. р. тому).

Щоб не попасти і не бути розтерзаним хижаками, у повітря піднімається кецалькоатль -представник птериозаврів, який жив у пізньому кредяному періоді 100 млн. р. тому [7; 3] [22; 25] [24; 32].

Окрім цих рептилій, які жили в Мезозої, були виставлені жителі Палеозою (570-280 млн. р. тому) - це головоногий двохметровий молюск - наутілоїд (445 млн. р. тому), а також панцирна, безщелепна рибоподібна істота Ордовикського періоду (500 млн. років тому) [21; 40] [8; 8].

Це треба тільки бачити! Цей захід було здійснено двома вузами: гуманітарним фвкультетом Запорізького національного технічного університету та біологічним факультетом Запорізького державного університету. Перед початком виставки до гуртожитку ЗНТУ прийшли представники факультетів: декан гуманітарного факультету ЗНТУ доцент Дєдков М.В., заступник декана біофаку ЗДУ доцент Малько М.М. та завідувач кафедрою філософії ЗНІТУ доцент Бондаренко О.В. Вони прийшли до висновку, що ці рептилії варто показати студентам вузів та мешканців м. Запоріжжя - для того, щоб вони отримали неабияку уяву про цих тварин, які населяли колись нашу планету [5; 27].

Причому ідея провести "просто неба" виставку виникла після того, як

т

декілька динозаврів уже "засвітилися" у нас на кафедрі, коли йшло питання про походження птахів на одній з екологічних і культурологічних тем: "Птахи у світі людської культури" [6; 6]. Зараз всі ці істоти знаходяться в музеї біофаку, яким завідує Которя Олександр Миколайович.

Доказати студентам транспортного факультету ЗНТУ закони діалектики та її категорій прийшлося не на пальцях, а на конкретному наочному прикладі не на засіданні ФЕК, а на звичайному семінарському занятті. У цьому послужила 2,5 метрова паперова модель першого у світі трансатлантичного суперлайнера


англійського інженера І пол. XIX ст. І.Брунеля. "Грейт Істерн" ("Великий схід"). Тобто, роз'яснити студентам про те, як проходить процес розвитку, від простого до складного в механізмі. Заняття пройшло на "Ура!" разом з представниками деканату цього факультету [18; 3].

Якщо не буде місця куди подіти цей макет "корабля прокляття" [16;6], то його чекає кінець ще гірший ніж макет "Титаніка" [13; 4]. На вітрила цього корабля прийшлося пошкодувати дві білі сорочки з гардеробу викладача [16; 6] [18; 3]. На цьому кораблі колись плавали з Європи до Америки Жюль Берн та його брат Поль, подружжя Жемчужникових. Про нього писав І.С. Тургенев. Зараз цей пароплав з величезними гребними колесами стоїть на столі у спальні В.Гордійченка, чекає літа, щоб вийти в Дніпро у своє перше плавання.

А поруч з ним стоїть ще один "баркас" - трьохметровий макет біблійного Ноєвого ковчега [25; 2]: також чекає свого першого плавання [15; 7]. Так що весною цього року (у травні місяці 2004 p.) y нас буде дуже насичена програма у проведенні цих заходів ФЕК [14; 2].

Викладач кафедри, доцент Сергій Тарадайко на тематичному занятті з релігієзнавства на базі ФЕК схилив і привів до уваги студентів до історичних джерел. На цьому занятті студенти та викладачі обговорили значення образу старослов'янського бога Перуна в українській історії та культури [23; 9].

На заняттях з релігієзнавства доценти Володій П.В., Бондаренко О.В., Головко Л.В. проводять зі студентами університету екскурсії з відвідин храмів різних конфесій та історичних пам'ятках Запоріжжя, музеї.

Крім філософських дисциплін на кафедрі філософії читаються альтернативні курси з психології і педагогіки викладачами кафедри, як Лук'янова О.І., Арсентьева Г.О., Коренєвська В.М., Горбань А.Г., Гордійченко В.В., які через ігри, вправи, психологічні тести та тренінги прищеплюють студентів до цієї науки, та до самостійного життя та праці.

Кафедра філософії ЗНТУ є активним учасником філософського клубу кафедри філософії у Запорізькій державній інженерній академії, який започаткований колишнім завідуючим кафедрою філософії ЗДІА доцентом Барякіним В.М. (1950-2001). Нині керівники ФК ЗДІА, завідуючий кафедри


філософії доцент Калюжний B.C., та голова ФК, доцент Гайворонська Т.О. Активними учасниками ФК ЗДІА є професор кафедри філософії ЗНТУ Терлецький В.М., доценти Повзло О.М., Бондаренко О.В. та асистент Гордійченко В.В., а також студенти ЗНТУ та ЗДІА.

Нашим студентам нічого сумувати на лекціях чи на семінарських заняттях з філософії. В цьому їм допомагає ініціатива викладачів кафедри. І немає кому бити себе в груди і репетувати - навіщо нам філософія. Ми й самі не знаємо навіщо їм філософія. Студенти самі знають для чого їм це. А якщо не знаєте - то запитай їх. Вони про це з задоволенням розкажуть самі.

Робота філософсько-естетичного клубу наблизилась до свого завершення. За 7 років (1998-2005 p.p.), проведено немало навчально-виховних заходів, які були заплановані кафедрою філософії гуманітарного факультету, економіко-гуманітарного інституту Запорізького національного технічного університету [(3) (4) (5) (7)].

У 2002 році після проведення заходу по затопленню макета "Титаніка" [(6) (3) (4) (19)], навіть було виявлено мешканку Запоріжжя, яка бачила своїми очима цю трагедію [19].

Після того, як було звільнено від обов'язків зав. кафедрою філософії Повзло О.М., у 2002 році ФЕК фактично перестав існувати, але ще існував формально, і тільки у 2004 році всі заходи існували у рамках ФЕКу.

1). 23 квітня 2004 року газета "Україна молода" [10] в момент проведення заходу дала матеріал, що в "Запоріжжі відтворили біблійни потоп". "Минулого

року ми робили заходи, приурочені темі "Титаніка" виготовляли макет, запускали

t

і, відповідно топили", - розповіла "УМ" завідувач кафедрою філософії Ольга Бондаренко [10]. Цього разу судно не пішло на дно, адже, за легендою, воно успішно перенесло світовий потоп.

Триметровий ковчег, як і всі попередні роботи, - справа рук викладача кафедри Володимира Гордійченка. Для втілення біблійної легенди в життя, йому знадобилося кілька десятків картонних коробок, стільки ж банок водостійкої фарби і відро клею ПВА [(10) (11)].

"Оскільки в Біблії не описано, як саме виглядав ковчег, у мене він вийшов


схожий на китайську джонку, - розповів "УМ" пан Володимир.- Я його також прикрасив морськими елементами, зокрема головами риб". Володимир Гордійченко зізнався, що працювати з крихким картонним матеріалом було досить складно, але за два тижні ковчег уже був готовий до семінару: "Ноїв ковчег. Міф та реальність всесвітнього потопу", який проходив на початку цього року [7]. А от опущення на воду приурочили до пасхальних свят. "Ноїв ковчег" ми виготовили разом зі студентами, і вийшов він у нас великий."

"Приємно, що його не треба буде пускати на дно, адже "Титанік", пофарбований водостійким матеріалом, ніяк не хотів тонути", - нападав кораблебудівник [6].

І ось настав момент запуску ковчега на воду, який став ще одним неординарним заходом, який провів для студентів викладач кафедри філософії ЗНТУ Володимир Гордійченко [2]. "Але Ноїв ковчег (довжиною 3 м і шириною 60 см) не потонув, - розповів Володимир Вікторович, - а тримався на воді дуже

спокійно".

Чому він був не потопаючий? Як на ньому треба було розмістити "кожній тварі по парі": 42,5 тисяч видів тварин?

Не замало було для вісьмох людей за ними доглядати? Всі ці питання асистент кафедри філософи обговорював зі своїми студентами на заняттях з релігієзнавства.

"Ноїв ковчег" прилюдно запустили на воду. Він поплив так швидко, що прийшлося самому його творцю, прямо в одязі по пояс зайти у холодну воду, щоб

його спіймати. Але, на жаль, на відміну від справжнього ковчега, картонне

t випробування не витримало: у нього відвалилося дно [11].

Для студентів-другокурсників, які взяли участь у виїзному занятті з курсу релігієзнавства, цей захід був дуже цікавим [25].

Як було вже зазначено, пуск ковчега приурочили до пасхальних святкових днів, він символізував спасіння всього живого, праведного [2].

2). Стало питання від посадових осіб ЗНТУ про припинення будь-яких заходів на таку тематику(?). Але у викладача, в його маленькій кімнаті 707-6 , гуртожитку № 5 ЗНТУ стояв ще один красень і чекав своєї участі. Та й студентам


не терпілось побачити момент запуску іншого, більш елегантного пароплава, ще з вітрилами - "Грейт Істерн".

Але студенти так і не побачили це явище. Бо в липні 2004 року почалися літні канікули, і в університеті зі студентів нікого не було. Нікому було провести цей цікавий захід. На себе цю функцію взяла редакція газети "Мрія". Замовили величезний автофургон, щоб вивезти корабель до Кривої бухти Дніпра і там його запустити на воду і, як правило, затопити.

І так, красень-корабель готовий до того, щоб відправитись в останнє плавання. Щоб макет повторив долю свого прототипу, Володимир "нафаршував" другу димову трубу порохом, а в інші встромив просочені содою, сіллю та рослинною олією папір. Якщо цей папір підпалити, - то він буде диміти, ніби по-справжньому димлять труби, і пароплав, розсікаючи хвилі, пливе по океану.

У назначений день за "смертником" приїхали кореспонденти "Мрії [(21) (22)]. Володимир Гордійченко мешкає на сьомому поверсі гуртожитку, і спершу здалося, що спустити величезне судно вниз буде проблематично. З кімнати винести його було не так просто. А далі його син Валерій Гордійченко та племінник Сергій Єрмоленко по-молодецьки підхопили його за корму і ніс, і через кілька хвилин корабель опинився на вантажівці.

Коли "Грейт Інтерн" стали вивантажувати у Кривій бухті, зразу ж збіглась натовп зівак, які були там на пляжі. "Ти ба, який прикол! Сань, пішли, зараз корабель запускати будуть", - кричали вони.

Після того, як кораблю дали трішки поплавати і звикнути до води, Володимир підпалив фітілі в трубах, щоб йшов дим, а син водив на мотузці цей корабель по воді Кривої бухти Дніпра.

Далі настав момент підпалити трубу, де був порох. Про це почули на пляжі хлопці, які там були і просили не знищувати корабель [(12) (24)].

Але Гордійченко був налаштований більш, чім рішуче: "Як це так, пароплав - і без густого диму з труб?" Прийшлося бігти до машини за соляркою, щоб запалити папір. Але боялися, щоб не зайнялися вітрила. Але вогонь утихомирився і судно мирно пливло хвилями водоймища, ніби розсікаючи океанську рівнину. Хоча пейзаж був, треба зазначити, ще той, ніби по-


справжньому. Метрах в 50-ти, напроти, знаходилась судоремонтна база. Але вибуху не сталося. "Мабуть, порох сирий", - робили припущення зіваки, які були в курсі справи, поки лайнер при повному штилі плив за течією.

І тут несподівано пролунав вибух, і із труби вирвалося величезне полум'я. А через кілька секунд Володимир вже гасив залишки розірваної труби, яка горіла ледве помітним полум'ям. Взагалі, все вийшло так, як колись і проходило насправді [24]. Так що, пляжники врятували пароплав.

Після цього пароплав забрали і відвезли назад в гуртожиток [(3) (4) (21) (22)]. Макет корабля - 2,4 метра в довжину і 0,6 - в ширину, виготовлений з картону і обтяжений дерев'яною конструкцією, яку дав йому його колега - доцент кафедри філософії ЗНТУ Горбань Анатолій Григорович [(3) (4) (8) (12)].

Тепер Володимир Гордійченко робить макет пароплава "Лузітанія", якого під час Першої світової війни затопила німецька субмарина [(3) (4) (12)]. Матеріал брався у фірмовому магазині аудіо-відеотехніки "Юпітер", яким завідують Верозубов Василь та його помічник Кононенко Ігор.

3). На засіданні ФЕК невгамовний викладач ще раз здивував своїх студентів і колег, а також студентів і викладачів кафедри культурології ЗНУ, а мова йшла про проблему війни і миру, 90-ліття початку 1-ї світової війни та загибель пароплава "Лузітанія"...

В якості ілюстрації Володимир Гордійченко представив власноручно виготовлений 5-тиметровий макет "Лузітанії" [(13) (26)], а студент електрофаку виготовив метрову модель німецької субмарини "U - 20", яка відправила в безодню корабель [(13) (18)]. На заняттях були присутні студенти різних курсів, а також завідувач кафедри культурології ЗНУ професор О.І. Савченко [(18) (26)].

І ось настав момент (20 травня 2005 року), коли "Лузітанію" треба було запускати на воду.

Цю функцію на себе взяла кафедра "Машини і технологія ливарного виробництва" інженерно-фізичного факультету ЗНТУ, завідує якою є професор Луньов Валентин Васильович. [29]. А організував і провів цей захід заступник декана інженерно-фізичного факультету доцент Івахненко Євген Іванович. Він зібрав студентів і сам прийшов до гуртожитку № 5. Було розставлено по поверхах


на балконах студентів, щоб перестрахувати момент спуску корабля з балкону сьомого поверху будівлі. На допомогу нам прибули кореспонденти обласних газет Євген Солонина та Олександр Прилепа. Прилепа познімав на фотоплівку сюжети і поїхав собі, а Євген Солонина із газети "Суббота плюс" залишився з нами до закінчення події, за що йому кафедра була дуже вдячна. Настав момент спуску корабля з сьомого поверху вниз. Спочатку корабель пан Гордійченко виніс на балкон частинами, там його склеїв, (за добу клей висох), закріпив 25-метровими мотузками для спуску [27].

Звичайно, спускаючи його вниз, автор проекту за серце брався, турбуючись про те, щоб корабель не переламався навпіл і не звалився на голови прохожим. Хоча були розставлені внизу чергові, щоб ніхто не ходив під кораблем. Це видовище спостерігали й медичний персонал медпункту на чолі з терапевтом Просвєтовою Галиною Петрівною, представники кафедри філософії: доценти Горбань Анатолій Григорович та Повзло Олександр Миколайович, завідувачка гуртожитку Луїза Миколаївна та інші. Доцент Горбань зробив кілька знімків моменту спуску "Лузітанії" вниз.

Ось і машина під'їхала. Коли почали завантажувати корабель, то він і на половину не вміщався у фургон.

Доцент Повзло О.М. сказав, що корабель у 1,5 рази більший (чи довший) за автомашину. Добре, що були поруч мотузки, якими спускали макет, їми його і прив'язали, щоб по дорозі не розвалився [28].

Нарешті виїхали до Дніпра. Крива бухта вже була непридатною як традиційне місце запусків макетів кораблів, - то відвезли "Лузітанію" на Дніпро у район гирла річки Капустянки ("Червоної" води).

Там відбулося затоплення "Лузітанії". З собою захопили і макет підводного човна "U- 20".

Корабель обережно поклали на воду, закріпили на місці, щоб за течією не відплив далеко. Запалили димову шашку, вкинули у трубу так, щоб з усіх чотирьох труб пішли клуби диму. Корабель на воді з димом нагадував справжній трансокеанський лайнер. Але треба було поспішати, шашка димиться всього 5-10 хвилин, та й вода "заходила" вже у середину корабля. Настав момент вибуху


корабля, який зімітував вибух торпеди. Корабель начинили піротехнічними засобами. Коли "ракетка" вибухнула, вона зачепила пляшку з бензином, яка повинна була теж вибухнути і запалити макет. Вибух ракетки стався, але пляшка не вибухнула. Добре, що була запасна пластикова пляшка з ацетоном. Гордійченко зайшов у воду, облив ацетоном палубу і підпалив, а решту пляшки викинув на берег. Один зі студентів підхопив цю пляшку ацетону і пошкурив назад, прямо на корабель, туди, де пролунав колись справжній вибух. Пляшка попала під першу трубу, застрягла там і вибухнула. Видовище було захоплююче. Далі загорілася пластикова пляшка з бензином і корабель горів, мов справжній [(28) (29)].

Корабель було знищено, як справжній. Це був останній корабель, який вивезли до Дніпра і знищили, присвятивши 90-літтю від дня його загибелі.

Студентам дуже подобається, що в їхньому університеті є викладачі, які заохочують їх до вивчення того, чи іншого матеріалу з такою наочністю [16].

5). Наприкінці 2004 року виповнилося 282 роки з дня народження і 210 років з дня смерті великого давньоукраїнського поета і філософа доби Просвітництва Григорія Сковороди (1722-1794) [9]. Та, незважаючи на такий відрізок часу, в аудиторію до другокурсників факультету економічного управління ЗНТУ завітав на заняття сам ... Григорій Сковорода [(9) (13)].

Костюм придумав в деталях: ряса, чоботи, торба з шматком сала, вишита сорочка, підперезаний поясом, кілька старезних книжок, сопілка за поясом, монети XVIII ст...., а в руках була палиця. Ось таким до аудиторії зайшов викладач філософії Гордійченко Володимир Вікторович.

т

На стіл лягли старовинні церковні та наукові книжки, які любив читати Сковорода, гусяче перо та чорнильниця (каламар), якими він писав [9].

Оцінки Гордійченко ставив саме гусячим пером, попередньо вмочивши його у чорнильницю, яку Сковорода у свій час носив за поясом. Навіть зачіску Володимир Вікторович підправив "під Сковороду" [13].

Це так оригінальне він вирішив провести чергове навчальне заняття на тему: "Сковорода у системі античної філософії".

"Замість того, щоб вивішувати на заняттях портрет поета, я сам вирішив


виступити в образі Сковороди, - сказав Володимир Вікторович. - Для входження в образ довелося не тільки підшукати необхідний одяг і порівняти зачіску, а й, наприклад, навчитися грати на сопілці, але, як мені сказали, перед студентами я з'явився, мов справжній Сковорода..." [(9) (19) (20)].

Треба сказати, що захід був проведений , щодо єдності України: - Сходу і Заходу під час "помаранчевих" подій у Києві, які відбувалися з листопада по грудень 2004 року.

У березні 2005 року був проведений захід пам'яті великого українського поета і художника, засновника нової української літератури Тараса Григоровича Шевченко (1814 -1860 p.p.) на тему: "Роль Т.Г.Шевченка в останньому періоді Великих Географічних відкриттів". Тобто була взята тема періоду перебування поета на засланні в казахських степах. В цей період Шевченко взяв участь у двох експедиціях. Перша з них - подорож Аральським морем на чолі з відважним мореходом-дослідником - капітаном Бутаковим. Друга - Каратауська експедиція на півострові Мангишлак. Цю подорож було призначено для виявлення корисних копалин, яку організував мандрівник Антипов. І за цей період Шевченко виконав значну кількість замальовок ландшафту, природи та людей, які заселяли цю територію.

На тематичне заняття зі студентами електротехнічного факультету ЗНТУ було запрошено журналіста і мандрівника, кореспондента газети "Суббота плюс" Євгена Солонину, який розповів студентам про свої мандрівки чудовими місцями Криму, Кавказу, і, особливо, катакомбами і печерами Запорізького краю (м. Василівка).

На засіданні були використані мали подорожей Шевченка на Кос-Аралі (Аральського моря) та півострові Мангишлак, мапа Середньої Азії, портрети великих мандрівників минулого і сучасності, особливо нашого земляка Федора Конюхова.

Були використані репродукції малюнків Шевченка, колекція монет першої половини XIX століття, які були тоді в ужитку, книжки та інші речі.

У жовтні 2004 року відбулося останнє засідання ФЕК, в якому взяли участь викладачі і студенти кафедри філософії ЗНТУ, та викладачі і студенти


біологічного факультету ЗДУ (нині ЗНУ). Тематика засідання була присвячена походженню життя на Землі та екології. Понад 150 студентів різних факультетів з цікавістю слухали доповіді своїх ровесників, а також викладача Володимира Гордійченка, співробітників біологічного факультету ЗДУ: Ярослава Єршова та завідуючого музеєм біофакультету ЗДУ Короті Олександра Миколайовича. Розповіді доповнювалися виставкою літератури, листівок (із зображенням тварин, рослин), значків, марок, експонатами скам'янілих кісток вимерлих тварин, кам'яних рештків рослин кам'яновугільного періоду.

Студенти інженерно-фізичного факультету ЗНТУ виліпили з пластиліну вимерлих тварин, рослин, та й сучасних, які населяли і населяють нашу планету. Така наочність допомогла учасникам краще усвідомити тему: "Міф, релігія і наука про створення життя на Землі, як філософсько-естетична і екологічна проблема" [17].

Засідання ФЕК відкрила виконуюча обов'язки завідувача кафедрою філософії - доцент Кореневська В.М. під час відсутності завідуючої цієї ж кафедри - доцента Бондаренко О.В., яка в цей час була у Києві.

6). Готувався більш помпезніше до засідання ФЕКу, присвятивши його 7-ми ліття тему "Філософія казок". Зібрана величезна кількість наочностей до цієї теми. На засіданнях кафедри філософії заохочувалися викладачі, навіть хотіли запросити викладачів філософії на чолі із завідувачем кафедрою філософії ЗДІА, але завідувач кафедри філософії ЗНТУ - доцент Бондаренко О.В. з часом заявила, що переносить засідання на цю тему на інший термін, бо не готова провести його. Отже, це і є припинення ФЕКу в ЗНТУ, який прославив кафедру на всю Україну. Все тепер піде в забуття.

Але робота продовжується: навчально-виховні заходи переросли в індивідуальні плани. Як раніше було при завідуванні кафедрою філософії О.М.Повзло - "один за всіх і всі за одного", то тепер при завідуванні доцента (кандидата соціологічних наук) О.В. Бондаренко - "кожен за себе".

Тобто викладачі кафедри ведуть індивідуальні навчально-виховні та тематичні заняття з філософії. Це такі викладачі, як доцент Тарадайко Сергій Миколайович з його розробками - "Сучасна західноєвропейська філософія",


доцент Володій Петро Володимирович - "Філософія особистості людини" [(14) (15)], доцент Повзло Олександр Миколайович - з логіки, доцент Бондаренко Ольга Валеріївна - в області античної філософії, асистент Гордійченко Володимир Вікторович - "Історичні типи філософії та релігієзнавства".

На терені кафедри філософії ЗНТУ проводяться заняття з ОП і П (Основи психології і педагогіки).

Тематичні заняття з психології проводять доцент В.М.Кореневська та старший викладач Лук'янова О.І.

Дуже змістовне тематичне заняття провела з ОП і П доцент кафедри філософії Арсентьева Галина Олександрівна на тему: "Гештальтпсихологія". Скажімо, було взято одну з частин цієї теми: "Гештальттерапія". На це заняття були запрошені викладачі з усього технічного університету, студенти. Була велика наочність: малюнки, репродукції, предмети, якими користувалися під час проведення заняття. Студент Робінзон Лагода намалював відповідні до цієї теми свої малюнки.

Насолодження від цього отримали всі: і студенти, і викладачі.

Отже, філософсько-естетичний клуб перейшов в інший вимір часу своєї діяльності - на індивідуальну роботу кафедри. Кафедра бере активну участь у ФК ЗДІА, постійні учасники -викладачі: В.М.Терлецький [1], О.М.Повзло та інші.

Щодо спортивно-оздоровчого табору ЗНТУ "Алтагір". Понад сто двадцять осіб -викладачів, співробітників нашого університету - протягом дванадцяти днів у липні відпочивали у цій здравниці, розташованій у чудовому куточку Молочної затоки Азовського моря [(ЗО) (31) (32)]. Для них були створені добрі умови: і побут, і харчування, і розваги. Крім купання і загоряння на пляжі, кожен знаходив собі корисне заняття: спортивні ігри, змагання, конкурси малюнка і ліплення, дискотека і телевізор. Чимало відпочиваючих з цікавістю спостерігали в мікроскоп за живими істотами затоки, а ввечері розглядали небесні планети і зірки. Мікроскоп і телескоп викладач кафедри філософії Гордійченко привіз в "Алтагір" для того, щоб займатися корисними спостереженнями й інших зацікавити цим. Хіба не цікаво побачити у краплині води життя мікроорганізмів або в телескоп - Місяць з його кратерами і горами?


Спершу Гордійченко із завідувачем кафедрою "Обробка металів тиском" Олександром Вікторовичем Явтушенком хотіли самі користуватися мікроскопом і телескопом, але на пляжі біля них зібралося стільки бажаючих подивитися, що робиться у затоці і в небі, що вони вирішили створити мікробіологічний та астрономічний гуртки [(31) (32)]. І були раді з того, що діти, молодь і ветерани, які відпочивали в "Алтагірі", отримали можливість спостерігати за живими істотами затоки і життям неба. Ввечері вони роздивлялися Юпітер (телескоп збільшує об'єкт у 75 разів) з його чотирма супутниками, красуню Венеру, червоний Марс. А вночі милувалися зірками Чумацького Шляху і Туманністю Андромеди. З балкона міського будинку такого не побачиш.

Якось ввечері Володимир помітив білий слід за пасажирським авіалайнером, а за ним - білу круглу пляму. Подумав, що це - парашут. Та пляма не спускалась і не піднімалась. Через кілька хвилин сліду вже не було видно, зате побачив невідомий об'єкт, напевно НЛО, який рухався над дитячим табором. Та, на жаль, він швидко кудись зник. А в душі лишилась загадка: що це могло бути? [(ЗО) (31) (32)].

Кораблі пішли в небуття, а кафедра філософії залишається на плаву. А як там буде далі - покаже час.

До 45-ліття кафедри філософії ЗНТУ 116 статей про кафедру філософії гуманітарного факультету ЗНТУ на шпальтах газет ЗНТУ, Запоріжжя, Запорізької області та всієї України протягом семи років (1998 -2005 pp.) існування ФЕК ЗНТУ через алфавітний покажчик.

Сюди увійшли статті та інформації про викладачів та співробітників кафедри протягом семи років педагогічної роботи в області навчально-виховної діяльності серед студентів усіх факультетів Запорізького національного технічного університету на сторінках таких газет як "Інженер-машинобудівник", "Запорізька правда", "Индустриальное Запорожье", "Суббота-плюс" та багато інших газет Запоріжжя і Запорізької області. А також республіканських (центральних) газет як "Факты", "Україна молода", "Комсомольская правда в Украине" та інших.


1) Богданова Л. Золоті руки умільців // Інженер-машинобудівник. - 2001, l
листопада - 4с, -сі (Інформаційна панорама).

2)   Бондаренко О.В. Тридцять років на одній  кафедрі // Інженер-
машинобудівник.
-2004, 25 лютого - 4с, - с.З (Будні і свята університету).

3) Бондаренко О. В., Гордійченко В. В. Владислав Терлецький - ЗО років на
одній кафедрі
// Інженер-машинобудівник. - 2004, 23 квітня - 4с, -с.З.

4)Власна інформація. Осінній вернісаж // Інженер-машинобудівник. -1999, 16 грудня -4с, - С.1 (Інформаційна панорама).

5)   Волошко Н. Жнива студентські // Запорізька правда. - 2000, 15 червня -
12с, - С.9 (Соціальна сфера).

6)   Гаев Ю. Жизнь наша. Владимир Титаник // Суббота плюс - 2004, 14
октября - 48с, -С.9 (Чудаки).

7)   Гаев Ю. Человек среди людей // Факты. - 2004,21 октября - 16с, - с. 12.

8)   Головко Л. В. Захистимо дітей //Інженер-машинобудівник. - 2001, 12 •
листопада - 4с, -с.4 (Лист до
редакції).

9)   Герасименко В. Сміх тай годі // Інженер-машинобудівник. - 2000, 12
квітня - 4с, - с.4.

 

10)  Гордійченко B.B. Уроки Зайця-філософа // Запорізька правда. Тема №1.
- 1998,
ЗО жовтня- 12с, -с.Ю (Букварик).

11)  Гордійченко В.В.    Незвичайний    семінар    (№1)    //    Інженер-
машинобудівник.
- 1998, 5 листопада - 4с, - с.1 (Інформаційна панорама).

12)  Гордійченко В.В.  Уроки  Зайця-філософа.  Тема №2.   -   1998,  24
листопада, -12с, -с.6 (Букварик)

13)  Гордійченко В.В. Стиль "модерн" пришел в технический университет
//Запорізька Січ. -1998, 5 грудня - 8с, - с.7 (Круглий стіл).

14)  Гордійченко В. В. Мистецтво студентам не чуже // Запорізька правда. -
1998,9грудня-8с.

15)  Гордійченко В.В. Уроки Зайця-філософа. Тема №3 // Запорізька
правда.,
22 грудня -12с, - с.5

16)    Гордійченко   В.В.   Незвичайний   семінар   (№2)   //   Інженер-
машинобудівник.
-1999. ЗО березня - 4с, - с.1 (Інформаційна панорама).


17) Гордійченко В.В. Первого апреля никому не верю!  // Ярмарка. -

1999, 1 квітня- 12с.

18)   Гордійченко   В.В.   Студенти     зустрілися   з   поетом   //Інженер-
машинобудівник.
- 1999, 29 квітня- 4с, - сі.

19) Гордійченко В.В. Бінарний семінар // Інженер-машинобудівник. -1999,
14
травня -4с, - сі (Новини).

20)   Гордійченко В.В. Малювання допомагає у навчанні // Інженер-
машинобудівник.
-1999,14 травня-4с.

21) Гордійченко В.В. Смійтеся на здоров'я // Інженер-машинобудівник. - 14
травня- 4с.

22)   Гордийченко В.В. Студенти конспектируют за преподавателем //
Ярмарка. -1999, 27 мая-1
2с, - c9.

23)    Гордійченко В. В. Пушкін в Олександрівську та Оріхові. До 200-річчя
Олександра Пушкіна
// Інженер-машинобудівник. -1999, 28 травня - 4с, -с.4.

24)    Гордійченко В.В. Підслухане на лекціях деяких викладачів //Інженер-
машинобудівник.
-1999, 29 червня - 4с, - с4 (Усміхніться!).

25)    Гордійченко В.В. Московський "філософ" // Голос православ'я. - 1999,
червень №012(012) - 8с, - с.З.

 

26)   Гордійченко В.В. Подрузі /Лнженер-машинобудівник. -    1999, 22
жовтня - 4с, - с.4 (Літературна сторінка}.

27)   Гордійченко В. В. У світі фантастики // Запорізька правда. - 2000, 6
січня - , - с.З (Коротким рядком) - українською мовою.

28)   Гордийченко В. В. В мире фантастики // Запорожская правда. - 2000, 6
января -
8с, - с.З (Краткой строкой) - на русском языке.

29)   Гордийченко В.В.    Кострубата   мова   викладачів    та   студентів
//Інженер-машинобудівник.
- 2000, 10 лютого - 4с, - с.4 (Усміхніться!).

30)   Гордійченко В.В. Великдень - свято християнське    // Інженер-
машинобудівник.
- 2000, 28 квітня - 4с, с.2.

31)  Гордійченко В. В. Осіння елегія. Етюд // Інженер-машинобудівник. -

2000,   15 листопада - 8с,   - с.8     (Літературна   сторінка. Звітують   члени
літературної студії ЗДТУ).


32)   Гордійченко В.В. Графіті у стилі хіп-хоп // Запорізька правда. - 2000, 16
листопада -8с, - с.З (Віват студентство. Приколи).

33)   Гордійченко В.В. Світ фантастики - 2000 // Інженер-машинобудівник. -
2000, 28
грудня - 4с, - с.З (Нам пишуть).

34)    Гордійченко   В.В.   Паска   -   свято   християнське   //   Інженер-
машинобудівник.
-2001,12 квітня-4с,-с.1.

35)   Гордійченко В.В. "Титанік" на кафедрі філософії // Запорізька правда. -
2002, 26
січня -8с, - с.5 (Духовність).

36)   Гордійченко В.В. Шевченко - серед нас // Запорізька правда. - 2002, 7
березня - 16с, -С.4 (Духовність).

37)   Гордійченко В.В. Явлення воскреслого Христа. Євангельські свідчення
очевидців
// Інженер-машинобудівник. - 2002,27 квітня - 4с, - с. 1.

38)   Гордійченко В.В. Явлення воскреслого Христа. Євангельські свідчення
очевидців
// Інженер-машинобудівник. - 2003, 24 квітня - 4с, - с.2.

39)   Гордійченко В.В. Прогулки с динозаврами // Наше время плюс - 2003, З
июля - 32с, -С.27 (В мире увлечений).

40)   Гордійченко В.В. Доброй ночи динозавр! В Запорожье появился "Парк
Юрского периода" // Индустриальное Запорожье. - 2003, 9 июля - 8с, -с.6
(Затеряный мир).

41)    Гордійченко  В.В.  Серце,   віддане  дітям.   До   85-річчя  Василя
Сухомлинського
// Інженер-машинобудівник. — 2003, 26 вересня - 4с, - с.З.

42) Гордійченко В.В. Війна з нашого городу // Запорізька правда. - 2003, 28

жовтня - 16с, - С.7 (Реліквії).

t

43) Гордійченко В.В. Свято на кафедрі // Інженер-машинобудівник. -2003,
28
жовтня -4с, - С.1 (Молодіжні новини).

44)   Гордійченко В.В. Новий курс лекцій // Інженер-машинобудівник. -2004,
16
січня- 4с. - С.1 (Вісті з кафедр).

45)   Гордійченко В.В. В "Алтагірі"   не   сумував   ніхто   //  Інженер-
машинобудівник.
-2005, 6 вересня. - 4с, - с.4 (Літо - час відпочинку).

46)   Гривцова О.Г. "Титанік" має бути там, де він є // Запорізька правда. -
2002,21
травня -8с, - с.5 (Акценти. Захоплення).


47)Гривцова О.Г. В компанії з динозаврами // Запорізька правда. - 2003, 4 січня - 16с, - с.З (Диваки).

48)Гривцова О.Г. Динозаври від Гордійченка // Запорізька правда. - 2003, 26 червня- 16с, -С.8 (Як живі. Літо-2003).

49)Гривцова О.Г. Вибух на Дніпрі // Запорізька правда. - 2004,17 липня -12с,-с.12.

50)Гривцова О.Г. Пам'яті філософа. Мов справжній Сковорода //Запорізька правда. -2004,18 грудня - 12с, - с.9 (Духовність).

51)Дмитренко Н. Сім футів під кілем. Підняти швартові на Ноєвому ковчезі (У Запоріжжі відтворять біблійний потоп) // Україна молода. - 2004, 23 квітня- 18с,-с.13 (інформ).

52)Динец П. Титаник теперь спит с динозаврами // Комсомольская правда в Украине. -2003, 3 января - с.25 (Запорожье).

53)Динец П., Томко С. 2003 год запомнится запорожцам надолго //Комсомольская правда в Украине. - 2004, 9 января - 36с, - с. 15 (Время Запорожское. Чудак года).

54)Дорошенко В.В. Гони монету! // Суббота. - 1999, 18 февраля - 16с (Зеркало муз. Осколки).

55)Дорошенко В.В. Что за шуточки во время семинара? // Суббота. -1999, апреля - 16с, - С.6 (Зеркало муз. Отражение).

56)Дорошенко В.В. Зачем придумали монстров // Суббота. - 1999, 2 декабря- 16с. (Зеркало муз. Отражение).

57)Дорошенко В.В. Кто такой Блаженный Августин? // Суббота. - 1999, 23 декабря- 16с. (Зеркало муз. Осколки).

58)Дорошенко В.В. Скульптури...из пластилина // Суббота. - 2000, 3 февраля — 16с. (Зеркало муз).

59)Дорошенко В.В. "Ноев ковчег" чуть не утонул // Индустриальное Запорожье. -2004,30 апреля. - 8с, - с.2 (Новости).

60) Дорошенко В.В. Как запорожские пляжники спасли пароход // Индустриальное Запорожье. - 2004, 9июля. - 8с, - с.5 (Общество).


61)Дорошенко В.В. Ряженный философ // Индустриальное Запорожье. -2004, 17 декабря. - 8с, - с.6 (Культура).

62) Дорошенко В.В. Преподаватель видит все! // Индустриальное Запорожье. -2004, 2 октября. - 8с, - с. 1, - с.6 (Праздник).

63)Дорошенко В.В. Він бачить серцем /Лнженер-машинобудівник. - 2005, 2 лютого. - 4с, -с.З (Портрет викладача).

64)Дорошенко В.В. НЛО над молочним лиманом? // Индустриальное Запорожье. -2005,13 августа. - 8с, - с.5 (На свежем воздухе).

65)Дученко А., Євсєєв Ю. Кличе до знань // Трудова слава. - 2000, 16 грудня. - 4с, - С.4 (Семінари).

66)3айцев В., Пастушенко О. Вшанували ветеранів // Інженер-машинобудівник. -2001, 16 травня. - 4с, - с.2 (Фото).

67)Івахненко Є.І. Художня виставка студентів ЗДТУ// Інженер-машинобудівник. - 1999, ЗО грудня. - 4с.

68)Івахненко Є.І. Творчість студентів ЗДТУ// Інженер-машинобудівник. -2000, 17 травня. -4 с, - с.4 (Висновки).

69)Интерфакс Украина, Запорожье. Очередной "Титаник" // Киевские ведомости. -2002,20 июня. - 16с, - с. 14 (Региони).

70)Клименко М.В. Реальність і фантастика // Інженер-машинобудівник. -

1999, 11 листопада - 4с. (Грані виховання).

71)Клименко М.В. "Осінній вернісаж" // Інженер-машинобудівник. - 2000, 6 вересня. - 6с.

72)Клименко М.В.    "Алтагір"    -   це   джерело   здоров'я   // Інженер-машинобудівник. - 2000, 7 вересня. - 6с.

73)Клименко М.В. Регіональна наукова конференція ЗДТУ // Інженер-машинобудівник. -2000, 20 вересня. - 6с.

74)Клименко М.В. Людина майбутнього //Інженер-машинобудівник. -

2000, 14 грудня.-6с.

75)Клименко М. В. Виставка в гуртожитку // Інженер-машинобудівник. -2002, 27 квітня. 4с, - с.4 (Новини культури).

76)Клименко М. В. В нашому університеті жили ... динозаври Юрського


періоду // Інженер-машинобудівник. - 4с., - с.З (Наука і захоплення).

77)Клименко М.В. Пароплав у ... навчальній аудиторії //Інженер-машинобудівник. - 2003,12 грудня. - 4с., - с.4 (Власна інформація).

78)Клименко М.В. Ноєв ковчег побудований у ... гуртожитку // Інженер-машинобудівник. - 2003,29 грудня. - 4с., - с.З.

79)Клименко М.В. Закоханий у творчість // Інженер-машинобудівник. -2003,27 грудня. -4с., - с.2 (Портрет викладача).

80)Клименко М.В. Ноев Ковчег преподавателя философии // Досье -2004, 9 января. -16с., - с.7 (Встречи с интересними людьми).

81) Клименко М.В. Студенти - про життя на Землі та екологію //Інженер-машинобудівник. - 2004, ЗО жовтня. - 4с., - с.4.

82)Клименко М.В., Макет пароплава "Лузітанія" як наочний посібник //Інженер-машинобудівник. - 2005, 20 січня. - 4с., - с.З.

83)Колектив кафедри [філософії]. Старанна і сумлінна. (Про роботу зав. кабінетом філософії Антипенко П.С.) // Інженер-машинобудівник. - 2002, 11 квітня. - 4с., - с.2 (Вітаємо з ювілеями!)

84)Кореневская В.Н. Философия познания. Добру и злу внимая равнодушно? Вовсе нет! // Верже. - 2001, 22 февраля, № 08 (393). - 16с., -с. 13 (Творчість).

85)Кравченко А. Современный мир в зеркале религиозного сознания //Академ и Я. -1999, травень № 7. - 8с.

86)Кузьменко Ц.Ф. Он утопил "Титаник"... с глубоким философским смыслом, за что получил звание "Чудак года" // Подробности. - 2004, 30 декабря. -24с., - С.8 — 9 (Газета , на жаль, у світ не вийшла! [Г.В.В.]).

87)Кузыиенко И.Ф. Он утопил "Титаник", с глубоким философским смыслом // Встреча. -2005,19 июля. - 16с., - с. 14 (Мужские забавы).

88)Моралес Р.В. Запорожье построили корабль-проклятье // Комсомольская правда в Украине - 2003, 26 ноября. - 16с., -с.6 ("КП" в Запорожье. Картинки с глубинки).

89)Нестеренко  К.  Коллекция   "росла"   в  огороде  //  Индустриальное


Запорожье. - 2003, 17 октября. - 8с., - с.З (История).

90)Нестеренко К. "Грейт Истерн" топить, как "Титаник", не будут //Индустриальное Запорожье. - 2003, 21 ноября. - 8с., - с.З (Наша жизнь).

91)Омельчак И., Дрига А. В Запорожье взорвали трансатлантический лайнер // Мрія.-2004, 8 июля. - 20с., - с.1, - с.6 (Тема номера).

92)Омельчак И., Дрига А. В Запорожье взорвался Титаник-2 (В Кривой бухте взорвался трансатлантический лайнер) // Комсомольская правда в Украине. -2004, 8 июля. -20с.,-с.6 (Картина дня: Запорожье).

93)Олейник С. Домашняя экономика. Как сделать светильники из коробок //Индустриальное Запорожье. - 2004,12 августа. - 20с., - с.9 (Совет Владимира Гордийченко).

94)Письмо в редакцию. "Большой Восток" - корабль смерти №2 // Наше время плюс, 29 июля. - 24с., - с. 13 (Ведущая страницы Елена Кравец).

95)Плясовица А. Снято! Фото студентов, несущих Ноев ковчег //Индустриальное Запорожье. - 2004, 30 апреля. - 8с., - с.8 (Отдохни).

96)Повзло О.М. Модернізм, в образотворчому мистецтві // Інженер-машинобудівник. -1998,1 грудня. -4с., - с.2 (Нове у виховній роботі).

97)Повзло О.М. Гордійченко В. В. Краса і надія нашої кафедри // Інженер- машинобудівник. - 2000, 7 березня. - 4с, -с. 1

98)Повзло О.М. Проблемы высшего образования. К 100-летию Запорожского государственного технического университета // Верже. — 2000, 30 березня.- 16с.

99)Прилепа А. Снято! Фото "Лузитании" в аудитории // Индустриальное Запорожье. -2004,17 декабря. - 8с., - с.8 (Отдохни).

100)Прилепа А. Снято! Фото спуска "Лузитании" через балкон 7-го этажа у общежития №5 ЗНТУ // Индустриальное Запорожье. - 2005, 24 мая. - 8с., -с.8 (Отдохни).

101)Прилепа А. Гибель "Лузитании". Фото момента выноса корабля со двора общежития №5 ЗНТУ // Наше время плюс. - 2005, 26 мая. - 24с., -с.2 (Фотофакт).

102)Прядун К. Не спеши выделяться! Татуировка - это искусство или


психотерапия? // Наше время плюс - 2003, 30 октября. - 24с., - с.20 (Подземка).

103) Синепольский А. Корисний семінар // Інженер-машинобудівник. -1999, 26 листопада. - 4с.

104)Солонина Е. Сапронов Е. Как мы топили "Титаник" // Суббота плюс -2002, 20 июня. - 32с, - с. 14 (События и подробности).

105)Солонина Е. Сапронов Е. В Запорожье завелись динозавры // Суббота плюс - 2003, 29 мая. - 48с., - с.40 (События и подробности).

106)Солонина Е. Возвращение Перуна // Суббота плюс. -2003, 23 октября. -48с., - с. 9 (К истокам)

107)Солонина Е.В.   Запорожье   взорвался   пароход   "Лузитания". Повторение пройденного // Суббота плюс. - 2005, 26 мая. - 48с., - с.З (События и подробности).

108)Солонина Е. Пришельцы возвращаются. Новые факты, подтверждающие посещение Запорожской области НЛО. // Суббота-плюс. - 2005, 8 сентября. - 48с., - 13с. (Очевидное-невероятное. Иные миры. "В телескоп они виднее...").

109)Тетерев С., Тарасенко В.В. Кривой бухте затонул украинский "Титаник" // МИГ. -2002,20 июня. - 32с., - с.2 (События. Чудаки).

110)Тетерев С. "В Машинке" завелись динозавры// МИГ. - 2003, 27 марта -32 с.,-с.32 (Чехарда).

111)Удовиченко О., Солонина Е. "...Я видела катастрофу своими
глазами..." // Суббота плюс. - 2002,20 июня. - 32с, - с.4 (События и
подробности).            ,

112)Христич I. "Вперед до Пушкіна" // Запорізький університет. 1999, З червня. - 2с., -с.2 (Свято).

113)Хрусталев А., Сапронов Е. В Запорожье затонул "Титаник"! Или как местный философ пустил ко дну источник негативной энергии //Комсомольская правда в Украине. - 2002, 15 июня. - 16с., - с.5 (Картина дня. Знай наших).

114)Шеремет В. Запорожский Ноев Ковчег. Фотофакт. // Индустриальное Запорожье. -2003, 20 декабря. - 8с, - с.2 (Новости).

115)Юрківський В. Фантазії немає меж // Запорізька правда. - 2000, 6 січня.


- с. 12 (Світ захоплень).

116)Виставка карикатур у ЗДУ // Запорізький університет. - 2000, 19 квітня. - 2с., - С.2 (Ха-ха!).

Усі ці публікації були використані у таких статтях як:

I.    117) Гордійченко В.В. Образотворче мистецтво як найважливіший засіб
естетичного виховання   сучасної молоді та студентства на прикладі технічного
університету
//Свободное      время      студентов: теория, опыт, перспективы.
Материалы научно-практической конференции 29-30 марта 2001.-Запорожье, ЗГУ,
2001,-160с.,-с.143-158
(Література.-с. 156-158).

II. 118) Гордійченко В.В. "Титанік" і Запоріжжя //Державна етнонаціональна
політика: правовий та культурологічний аспекти в умовах      Півдня України.
Збірник наукових праць
V Всеукраїнської науково-практичної конференції 2-3
жовтня   2003   року  /Ред.кол.:   Котигоренко   В.О.   (співголова),        Дєдков
М.В.(співголова),      Деркач      Н.В.(співголова)      та      ін.       -Запоріжжя:
Облдержадміністрація,    ЗНТУ;    Сімферополь:    Доля,   
2003.-243с.,-с.98-102
(Література.-с. 102-103).

Єрмоленко Сергій Олександрович - студент Машинобудівного факультету ЗНТУ

Гордійченко Володимир Вікторович