Право/3.Охрана авторского права

К.ю.н. Романюк О.І., Маркіна Н.А.

Донецький Національний Університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ОХОРОНА АВТОРСЬКОГО ПРАВА ВИРОБНИКІВ ФОНОГРАМ

Актуальність теми полягає у тому, що забезпечення охорони прав інтелектуальної власності є одним з основних показників розвитку країни. Забезпечення охорони прав виробників фонограм вже декількох років є однією з головних проблем у сфері інтелектуальної власності. Адже за даними звіту Міжнародної федерації фонографічної промисловості (ІFРІ), загальна кількість незаконно виготовлених у всьому світі компакт-дисків перевищила 1 мільярд, тобто кожні два з п'яти дисків, що знаходяться у продажу, є піратськими.

Відповідно до Цивільного Кодексу України (ст. 449) та Закону України «Про авторське право і суміжні права» (ст. 35) об'єктами суміжних прав без виконання будь-яких формальностей щодо цих об'єктів та незалежно від їх призначення, змісту, цінності тощо, а також способу чи форми їх вираження є виконання, фонограми, відеограми, програми (передачі) організації мовлення.

Закон України «Про авторське право і суміжні права» визначає фонограму як звукозапис на відповідному носії (магнітній стрічці чи магнітному диску, грамофонній платівці, компакт-диску тощо) виконання або будь-яких звуків, крім звуків у формі запису, що входить до аудіовізуального  твору.

Виробником фонограми визнається фізична або юридична особа, яка взяла на себе ініціативу і несе відповідальність за перший звукозапис виконання або будь-яких звуків.

Умови, за яких фонограма стає об’єктом правової охорони:

1)     виробник є громадянином України або юридичною особою з офіційним місцезнаходженням на території України;

2)     фонограму (відеограму) вперше опубліковано на території України або опубліковано на території України протягом 30 днів від дня її першої публікації в іншій державі.

Про свої суміжні права виробник фонограми сповіщає за допомогою знаку охорони суміжних прав, що розміщається на фонограмах, і всіх їх примірниках, які розповсюджуються серед публіки на законних підставах, або їх упаковках.

Права виробників фонограм і відеограм охороняються протягом 50 років від дати першого опублікування фонограми (відеограми) або їх першого звукозапису (відеозапису), якщо фонограма (відеограма) не була опублікована протягом зазначеного часу.

До способів цивільно-правової охорони прав виробників фонограм належать законодавче закріплення відповідних прав у законодавстві, встановлення законодавчого регулювання певних видів господарської діяльності та приєднання України до відповідних міжнародних угод. Охорона прав виробників фонограм також забезпечується шляхом встановлення законодавством відповідальності за порушення цих прав - цивільної, кримінальної та адміністративної.

Відповідно статті 164-9 Кодексу України про адміністративні правовопорушення» розповсюдження примірників фонограм, упаковки яких не марковані контрольними марками або марковані контрольними марками, що мають серію чи містять інформацію, які не відповідають носію цього примірника, або номер, який не відповідає даним Єдиного реєстру одержувачів контрольних марок - тягне за собою накладення штрафу від десяти до ста неоподатковуваних  мінімумів  доходів  громадян з конфіскацією цих примірників фонограм.

Та сама дія, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з правопорушень, зазначених вище, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією цих примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних.

З огляду на те, що більшість фонограм є комплексними об'єктами права, необхідно забезпечити дотримання балансу інтересів всіх правовласників, а також суспільних інтересів. Отже йдеться про необхідність обмеження прав для забезпечення балансу інтересів різних сторін.

Законодавством передбачено такі види обмеження прав як використання, фіксація, відтворення і доведення фонограм до загального відома без згоди виробника, можливість відтворення в домашніх умовах та вільне використання фонограм, опублікованих з комерційною метою (вичерпання прав).

З іншого боку, важливою складовою частиною майнових прав виробників фонограм є право на отримання справедливої винагороди. Тому навіть у разі обмеження прав стосовно контролю за використанням фонограм з боку виробників цьому питанню має приділятися особлива увага.

Таким чином, можна зазначити, що завдяки активній законодавчій діяльності протягом останніх років, існуюча в Україні система охорони прав виробників фонограм теоретично відповідає міжнародним стандартам.

 
Література:
1.     Цивільний Кодекс України вiд 16.01.2003  № 435-IV
2.     Кодекс України про адміністративні правовопорушення вiд 07.12.1984  № 8073-X
3.     Про авторське право і суміжні права: Закон України вiд 23.12.1993 №3792-XII
4.     www.sdip.gov.ua – Державний департамент інтелектуальної власності