Д.е.н. Павлова В.А., Гончар Л.А.

Дніпропетровський університет економіки та права, Україна

ФУНКЦІОНАЛЬНІ ПІДСИСТЕМИ КОМЕРЦІЙНОЇ ЛОГІСТИКИ

Особливості функціонування досліджуваної сфери, пов’язані з акумулюванням у ній двох принципово відмінних видів процесів, дозволяють зробити висновки, що завданням логістики в роздрібній торгівлі є не процес організації розподілу матеріального потоку взагалі, а забезпечення механізму повсякденної діяльності стосовно управління просуванням споживчих товарів від постачальників до кінцевого споживача, адаптуючись до їх запитів.

В діяльності торговельного підприємства поєднано два види процесів: торговий (комерційний) і технологічний (виробничий). Якщо розглядати перший вид, то він являє сукупність тих операцій, що забезпечують зміну форм вартості, при цьому основним є формування асортименту товарів на основі вивчення споживацького попиту, реклама товарів для прискорення їх реалізації, надання послуг покупцям, організація закупівельної роботи тощо. Торговельний процес не може здійснюватися без участі в ньому покупців товарів.

Технологічний процес – це сукупність операцій, що забезпечують обробку товарних потоків від надходження до підготовки товарів до продажу і реалізації покупцям, а саме: транспортування, розвантажування, приймання, переміщення у зони зберігання чи в торговельному залі, розміщення, викладання, продаж товарів і розрахунок за них тощо.

Специфіка вказаного процесу в тому, що він здійснюється без участі покупців.

Звідси виходить, що комерційна логістика об’єднує види діяльності, що традиційно належали до різних функцій підприємництва. Таке об’єднання дає можливість приймати рішення стосовно закупівлі, транспортування, рівня наявних і необхідних товарних запасів, їх складування та реалізації комплексно, без узгодження з кожною структурою, що в цілому знижує як загальні витрати торговельного підприємства, так і за окремими напрямами діяльності.

Така організація дозволяє сформувати набір окремих функцій і видів діяльності на підставі зв’язування меж певної роботи чи сфери управління.

Отже, за нашим міркуванням, комерційна логістика на підприємствах роздрібної торгівлі – це система управління і оптимізації товарних потоків і відповідних їм інформаційних, фінансових потоків в умовах інтеграції функціональних підсистем закупівлі, управління товарними запасами, транспортування, складування, обслуговування в єдину систему, що забезпечує послідовну, узгоджену схему дій, яка дозволяє чутливо сприймати зміни і напрями запитів споживачів і максимально реалізовувати можливості підприємства для одержання максимального прибутку при мінімізації логістичних витрат.

Наведене визначення комерційної логістики на торговельних підприємствах, підхід та наші попередні дослідження, дозволяють констатувати, що її структура має підсистеми (рис. 1), які в процесі здійснення певних функцій забезпечують розв’язання проблем управління товарними потоками, а саме:

– закупівля;

– управління товарними запасами;

       складування;

– транспортування;

– організація процесу обслуговування та надання послуг;

– інші функціональні підсистеми (інформація, фінанси, кадри тощо).

Охарактеризуємо кожну підсистему та розкриємо її наповнення.

Закупівля товарів, за нашим міркуванням, – це управління рухом товарних та інформаційних потоків від постачальника до торговельного підприємства з метою задоволення потреб споживачів та забезпечення економічної ефективності.

Подпись: ЗакупівляПодпись: ЗапасиПодпись: Ефективність комерційної логістики

Рис. 1.1. Функціональні підсистеми комерційної логістики

 

До основних завдань процесу закупівлі слід віднести: визначення потреб споживачів; виявлення можливих джерел надходжень і обґрунтування вибору постачальників; встановлення раціональних господарських зв’язків; проведення договірної та претензійної роботи.

Як ми вважаємо, ключовим поняттям у комерційній логістиці є товарні запаси, що за загальним формулюванням є матеріальними цінностями, які очікують вступу у процес особистого споживання або форма існування матеріального потоку у визначеному місці та у визначений час.

До основних завдань управління запасами слід віднести: визначення необхідного розміру поточного рівня запасу на складах різних рівнів логістичної системи та його облік у будь-який момент; структуризація запасів за їх важливістю або частотою споживання; визначення розміру гарантійного запасу, розрахунок розміру замовлення; визначення інтервалу часу між замовленнями.

Складування товарів передбачає зберігання і концентрацію запасів для забезпечення безперебійності та ритмічності надходження товарів у роздрібну торговельну мережу. Основними завданнями процесу складування є розміщення та зберігання товарних запасів, перевірка відповідності якості та кількості отриманих товарів, забезпечення належних умов зберігання товарних запасів, управління асортиментом товарів.

Транспортування передбачає забезпечення узгодженості дій безпосередніх учасників транспортного процесу щодо якісного постачання товарів. У сфері товарного обігу транспортна логістика охоплює процеси переміщення товарного потоку від виробників до підприємств роздрібної торгівлі з використанням різних видів і типів транспортних засобів.

Обслуговування є завершальним процесом доведення товарів до споживача, від організації якого залежить конкурентоспроможність та імідж торговельного підприємства. Введення цієї категорії є не випадковим, оскільки організація процесу обслуговування – це кінцева ланка логістичного ланцюга, де здійснюється зміна форм вартості та формується імідж торговельного підприємства. Саме організацію ефективного процесу обслуговування та надання послуг на підприємстві роздрібної торгівлі можна вважати першочерговим завданням для забезпечення ефективності комерційної логістики.

До основних завдань процесу обслуговування слід віднести: розміщення і викладання товарів у торговельному залі, забезпечення доцільності асортиментної пропозиції, широке використання рекламних засобів та інформації, підготовка кваліфікованого персоналу торговельного залу, дотримання встановлених правил продажу товарів та правил обслуговування населення.

Зважаючи на вищенаведене, в роздрібній торгівлі слід розглядати комерційну логістику з двох точок зору: як складову управління підприємством та технологію організації діяльності