Матлага Л.О.

                                                            Здобувач кафедри банківської справи

Тернопільського національного  економічного університету

Науковий керівник – д.е.н., проф.  Дзюблюк О.В.

 

Іноземний капітал у банківській системі України в глобальному економічному просторі

 

Домінуючою тенденцією розвитку світової еконо­міки та визначальним чинником сучасного розвитку міжнародних економіч­них відносин є глобалізація. Стрімка гло­балізація економіки, що є однією з ознак сучасності, супроводжується складним переплетенням структур­ної взаємозалежності національних господарств, нарощуванням їхньої від­критості, зростанням транскордонних переміщень товарів, послуг, капіталів. Позитивним моментом глобалізації є істотне розширення можливостей на­ціональних економік отримувати додаткові грошові ресурси, які можуть бути спрямовані на стимулювання виробничого зростання. Водночас негативним її моментом слід вважати помітне розширення спекуля­тивного руху капіталів, що підриває фінансову стабільність національних гос­подарств. При цьому найуразливішими до таких явищ є ті країни, в яких лише формується ринкова економіка, до яких і відноситься  Україна.

 Фінансова криза останніх років знач­ною мірою були спричинені відпливом іноземного капіталу у звязку з гонитвою за кращими умовами їх використання. Цілком очевидно, що входження нашої країни до світового економічного співтовариства зумовлює перенесення більшості позитивних і негативних явищ зовнішнього світу в українські умови, що матиме відповідні наслідки для розвитку вітчизняної фінансово-банківської системи. Проте вітчизняні економісти ще не дійшли єдиного висновку щодо ефективності функціонування іноземного капіталу у фінансовій системі Україні.

Фінансова криза стала індикатором, що дав змогу визначити значення іноземних банків для економіки України, зокрема справжні мотиви їх експансії, характер впливу на економічне життя країни й рівень ризиків для еконо­мічної безпеки держави. Протягом 2010 року частка іноземного капіталу у банківській системі України становила 39,3%, у докризовий період цей показ­ник становив 35% (табл. 1).

                                                                                                  Таблиця 1.

Окремі дані щодо діяльності банків України у 2007 – 2010 рр. [1]

Показники

  2007 р.

  2008 р.

  2009 р.

  2010 р.

Кількість банків за реєстром

198

198

197

194

Кількість діючих банків

175

184

182

176

Кількість банків на стадії ліквідації

19

13

14

18

Кількість банків з іноземним капіталом, у тому числі із 100 %-им  іноземним капіталом

47

17

53

17

51

18

55

20

Частка іноземного капіталу в статутному капіталі банків,%

35,0

36,7

35,8

39,3

 

Протягом 2004—2007 рр. участь іноземних інвесторів у банківському сек­торі України збільшувалась. В цей час до вітчизняного банківського ринку входять потужні західноєвропейські банки, які спочатку, відкривають свої представництва, а через певний проміжок часу створюють безфілійний банк з подальшим розвитком мережі власних філій.

Зростання частки банків з іноземним капіталом супроводжувалось перерозподілом кредитів на користь споживчих кредитів в іноземній валюті. В гонитві за високими прибутками більшість банківських установ з іноземним капіталом використовували нові моделі кредитних відносин із позичальниками, видаючи кредити без застави і на короткий час, намагаючись таким чином компенсувати свої ризики великими відсотками, що призвело до масового відпливу коштів із рахунків вкладників у восени 2008 року.

Також варто відзначити, що занадто низька капіталізація вітчиз­няних банків, що стало особливо помітним після вступу України до СОТ, може призвести до того, що вони вияв­ляться неконкурентоспроможними порівняно з іноземними грошово-кредитними установами. А частка останніх у банківській системі нашої країни пос­тупово збільшується. Так, за станом на 01.01.2011 р. питома вага іноземного капіталу в банківській системі України уже становила 40,4% (це — 55 банків; із них 20 зі 100-відсотковим іноземним капіталом) [2].

Значна зацікавленість іно­земних банків українською банківсь­кою системою, прихід іноземного капіталу у вітчизняний банківський сектор  з одного боку означає додаткові ресурси для активних операцій, кредитування нашої економіки і громадян. Важливо, що з надходженням іноземних інвестицій до нас приходить і зарубіжний передовий досвід роботи та управління бан­ками, ведення банківського бізнесу, нові банківські технології, автомати­зація банківських процесів. Але, з другого боку виникає і небез­пека: маючи сприятливіші стартові умови, передусім у сфері капіталізації, іно­земні банки можуть витіснити з ринку українські, як уже сталося в деяких східноєвропейських країнах (Польщі, Чехії, Угорщині тощо). І якщо не буде вжито кардинальних заходів щодо під­тримки своєї банківської системи, то це загрожуватиме економічній незалеж­ності України та незалежності національної банківської системи. Тому, на наш погляд, має бути еко­номічна межа оптимального впливу зарубіжного капіталу на вітчизняні бан­ки.

Проведене дослідження дає змогу стверджувати, що фінансу­вання інвестицій в основний капітал має ґрунтуватись на процесах мобілізації внутрішніх заощаджень і їх продуктивного використання, а не на залученні іноземного капіталу, який у багатьох випадках виконує роль детонатора фінансових потрясінь.

 

Література:

1.     Основні показники діяльності комерційних банків України станом на1січня 2011р. //Вісник НБУ. – 2011. – №2. – с.35-37.

2.      Офіційний сайт національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.bank.gov.ua