“Психология и социология”/8. Педагогическая психология

Аспірант Чиханцова О.А.

Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», Україна

 

Чинники та засоби, які спонукають старшокласників до вивчення іноземної мови у загальноосвітніх школах та школах з поглибленим вивченням іноземної мови

 

Вибір Україною курсу на входження в європейський освітній простір, інтеграція з європейськими країнами, інтернаціоналізація ділових стосунків у різних сферах діяльності людини підвищує попит на спеціалістів, які б вільно володіли іноземною мовою та культурою іншомовного спілкування. Зміни, що відбуваються в освітній реформі, актуалізують проблеми іншомовного спілкування та оптимізують пошук шляхів удосконалення навчання іноземної мови як засобу комунікації.

Основною психологічною характеристикою учнів старших класів є спрямованість у майбутнє. Більш реальними стають уявлення про вимоги суспільства до особистості і діяльності. Підвищення результативності навчання у старшій школі вирішується в контексті проблеми формування професійної готовності, зокрема її важливої складової – готовності учнів до іншомовного спілкування. Велика увага під час навчання учнів іноземної мови приділяється ролі спілкування (М.М.Васильєва, І.О.Зимня, Є.О.Маслико, Ю.І.Пассов, В.В.Рижов, Л.О.Савенкова, В.Л.Скалкін та ін.).

Формування готовності  учнів-старшокласників до спілкування іноземною мовою неможливе без відновлення методики і технології навчання іноземних мов, пошуку й засвоєння нових методів навчання, розробки принципово нових дидактичних матеріалів, що, у свою чергу, дасть змогу майбутньому фахівцю вільно спілкуватися іноземною мовою.

Вивчення іноземних мов у старшій школі  здійснюється за трьома рівнями: рівень стандарту, академічний рівень, профільний рівень.  

Перший рівень - це загальноосвітній навчальний заклад, що забезпечує загальноосвітній рівень підготовки з іноземної мови (Рівень В1), і відповідає  рівню, запропонованого Радою Європи для європейських шкіл. Цей рівень допускає досягнення функціональної грамотності у володінні іноземною мовою, формування іншомовної комунікативної компетенції як інтерактивної мети навчання, що включає мовну, соціокультурну, стратегічну і навчальну компетенції і передбачає  виховання та розвиток школярів засобами іноземної мови.

         Другий рівень - це загальноосвітній навчальний заклад, що забезпечує академічний рівень підготовки з іноземної мови (Рівень В1). Ця модель в основному буде реалізовуватися в класах гуманітарно-філологічного профілю (рідна мова та література історія, суспільствознавство). Специфіка цілей і змісту навчання іноземної мови у цих класах спрямована на:
- використання іноземної мови в рамках обраного профілю;
- розширення інформації у профільних навчальних предметах за рахунок використання профільних текстів у навчанні іноземної мови; - оволодіння певною кількістю відповідних профілю іншомовних термінів;

         Третій рівень. Профільний рівень передбачає поглиблене вивчення іноземної мови на старшій ступені школи. Поглиблене вивчення іноземної мови і, відповідно, країнознавства і літератури країни мови, що вивчається може розглядатися як профільна мовна підготовка. Цей рівень передбачає більш гнучке і більш вільне володіння іноземною мовою. [3]

            Оскільки в Україні є різні типи шкіл (ліцеї, гімназії, колегіуми, колежи і т.д.), то завдяки нашому дослідженню ми маємо можливість порівняти чинники та засоби, які спонукають учнів до вивчення іноземної мови у звичайних загальноосвітніх школах та школах з поглибленим вивченням іноземної мови.  Теоретично обгрунтувавши такі чинники, ми вирішили провести анкетування серед учнів старших класів загальноосвітніх шкіл та шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов.
          Нами було проведено анкетування, що складалося з двох пунктів:
1)     чинники, які спонукають учнів до вивчення іноземної мови;
2)     чинникі, які спрямовані на виявлення зацікавленості вивчення іноземної мовии;

До першого пункту ми віднесли запитання: «Чому потрібно вивчати іноземні мови?» За результатами опитування ми виокремили такі чинники:

 

Рез-ти опитування учнів загальноосвітніх шкіл

%

Рез-ти опитування учнів шкіл з поглибленим вивченням ін-ої мови

%

Для загального розвитку

41

15

Для оволодіння професією

20

37

Для спілкування з іноземцями

27

30

Подобається вивчати іноземні мови, інші культури, звичаї

9

10

Щоб навчатися за кордоном

3

9

 

Такі результати ми можемо пояснити тим, що учні старших класів усвідомлюють важливість вивчення іноземної мови, тому мають схожі думки щодо оволодіння іноземною мовою. Кількість відповідей «для загального розвитку» (41% та 15%  ) у учнів загальноосвітніх шкіл та шкіл з поглибленим вивченням іноземної мови трішкі різняться. Ми можемо пояснити це ти, що деякі старшокласники загальноосвітніх шкіл не бачать в подальшому практичного використання іноземної мови для майбутньої професії, а учні шкіл з поглибленим вивченням іноземної мови, спеціалізованих шкіл, ліцеїв та гімназій мають певні визначення щодо майбутньої професії та значення іноземної мови в подальшій професійній діяльності. Значна кількість відповідей старшокласників належить  «для оволодіння професією» (20% та 37%) та «для спілкування» (27% та 30%). В данному випадку думки учнів загальноосвітніх та спеціалізованих шкіл майже збігаються. Це можна пояснити бажанням старшоклаників пов’язати свою майбутню професію з використанням іноземної мови та усвідомленням ними необхідності вивчення іноземних мов. Кількість відповідей «подобається вивчати іноземні мови» (9% та 10%) вказує на неготовність до практичного застосування іноземної мови у подальшому та незацікавленість у навчальному процесі.

До другої групи чинників ми віднесли запитання спрямовані на виявлення зацікавленості школярами-старшокласниками до вивчення іноземної мови. Перше запитання звучало так: «Які засоби навчання (матеріал) використовується Вами та Вашим вчителем на уроці іноземної мови?» Виявляється, що у школах з поглибленим вивченням іноземних мов та спеціалізованих школах використовується більше матеріалу на урока, який сприяє заохоченню вивчати іноземні мови: використання автентичних підручників, спілкування з носіями мови, використання аудіо- та відеоматеріалів, використання професійних журналів та газет іноземними мовами, переписка з іноземними учнями. Цей матеріал дає можливість учням більше дізнатися про іншомовну культуру, звичаї та традиції, стиль життя, спонукає до самостійного вираження думки та знайомить з майбутньої професією. Усе це допомагає старшокласникам краще вивчати іноземні мови та знайомитися  з іншомовною культурою.

В більшості загальноосвітніх шкіл використовуються лише автентичні підручники та аудіо- і відеоматеріали. Даючи відповіді на запитання «Що сприяло б Вашому заохоченню вивчати іноземні мови?» школярі відповіли так: факультатив з іноземної мови (22%), літературний гурток (3%), спілкування з носіями мови (51%), використання журналів та газет іноземними мовами (19%), вивчення пісень іноземною мовою (5%).

 

 

Література

 

1. Беляев Б.В. Очерки по психологии обучения иностранным языкам в
школе. – М.: Просвещение, 1965. –227 с.

2. Концепція профільного навчання в старшій школі / Н. М. Бібік, М. І. Бурда та ін.: Навч. посібник – К.: 2003. – Вип. 2. – С.11.

3. Методичні рекомендації щодо вивчення іноземних мов в 2010-2011 навчальному році.