Лелюк С.В.

Харківський національний економічний університет

VRIO-аналіз як інструмент стратегічного аналізу внутрішнього середовища підприємства

 

В умовах зростання змінності, вірогідності та турбулентності ринкового середовища для стратегічного управління особливого значення набуває ефективно проведений стратегічний аналіз діяльності підприємства, результати якого використовуються для прийняття управлінських рішень щодо попередження збитковості, забезпечення розвитку і зростання вартості підприємства. Тому на сучасному етапі розвитку економічної науки зростає значення розроблення методичних засад стратегічного аналізу в системі стратегічного управління підприємством.

Сутності стратегічного аналізу і визначенню його завдань та ролі у контексті управління підприємством присвячена низка робіт вітчизняних і зарубіжних вчених, таких як  І. Ансофф, Д. Аакер, Володькіна М.В., Галушка З.І., Комарницький І.Ф., Головко Т.В., Ковальчук М.І., Пастухова В.В., Редченко К.І., Скібіцький О.М., А.Дж. Стрікленд, А. Томпсон, Шершньова З.Є. та інші .

Стратегічний аналіз є невід’ємною складовою стратегічного управління. Застосування інструментів стратегічного аналізу дозволяє комплексно оцінити стан підприємств, визначити причини їх поведінки на ринку і сформувати комплекс ефективних заходів та управлінських рішень спрямованих на подальший розвиток організацій.

Аналіз та оцінка існуючих у компанії ресурсів і здатностей з урахуванням виявлених сценаріїв розвитку майбутнього проводяться з позиції створення стійких конкурентних переваг на майбутніх ринках. Основним інструментом даного аналізу може виступати метод VRIO.

Здатності підприємства – це потенціал, яким володіє набір ресурсів і компетенцій підприємства, покликаних спільно вирішувати якусь задачу або здійснювати будь-яку діяльність [2].

Методику VRIO можна вважати однією з основних в стратегічному аналізі конкурентоспроможності компанії. Вона дозволяє визначити ступінь внеску у формування стійкої конкурентної переваги конкретних активів, ресурсів, здатностей і компетенцій за допомогою VRIO-аналізу. VRIO – це акронім, утворений з чотирьох питань: Value (Цінність); Rarity (Рідкість); Imitability (Здатність до відтворюваності); Organization (Організація, Упорядкованість) [1]. Оцінка ресурсів і здатностей за критеріями «цінність», «рідкість», «складність/легкість відтворення», «організація (упорядкованість)», з урахуванням виявлених змін зовнішнього середовища, дає можливість виявити найбільш важливі для формування конкурентної переваги компанії ресурси і здатностей, а також визначити стратегічні наслідки їх використання.

Практичний аспект застосування методичного підходу до стратегічного аналізу факторів впливу на вартість підприємства було розглянуто на прикладі компанії гідромінеральної галузі – ТОВ «Березівські мінеральні води».

Було досліджено внесок у формування стійкої конкурентної переваги конкретних активів, ресурсів, здатностей і компетенцій підприємтва. Результати проведення VRIO-аналізу для стратегічно-важливих ресурсів ТОВ «Березівські мінеральні води» представлено в табл. 1.

В результаті проведення VRIO-аналізу ресурсів ТОВ «Березівські мінеральні води» можна зробити висновок, що стійку конкурентну перевагу підприємство отримує за рахунок сировини (VRIO = 1). Конкурентний паритет визначають оборотні активи, будівлі і споруди (VRIO = -0,5). Сильними факторами є «Обладнання» та складові інтелектуального капіталу(«Персонал», «Патенти», «Постійна клієнтура») – VRIO = 0,5.

Отримані результати дозволили кластеризувати складові ресурсів підприємства за відповідністю VRIO-критерію. VRIO-аналіз є складовою частиною комплексного стратегічного аналізу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства.

Таблиця 1

Фрагмент VRIO-аналізу стратегічно-важливих ресурсів підприємства ТОВ «Березівські мінеральні води»

Ресурс

«V»

«R»

«I»

«O»

Лінгвістичне значення показника

Кількісне значення показника

Стратегічні

наслідки

Сила /

слабкість

Оборотні активи

Ні

Ні

Ні

Так

Конкурентний паритет

Слабкість

-0,5

Обладнання

Так

Ні

Так

Так

Конкурентна перевага

Сила

0,5

Будівлі і споруди

Ні

Ні

Ні

Так

Конкурентний паритет

Слабкість

-0,5

Персонал

Так

Ні

Так

Так

Конкурентна перевага

Сила

0,5

Сировина

Так

Так

Так

Так

Стійка конкурентна перевага

Сила і стійка відмінна компетенція

1

 

 

 

 

 

 

 

Патенти

Так

Ні

Так

Так

Конкурентна перевага

Сила

0,5

Постійна клієнтура

Так

Так

Так

Ні

Конкурентна перевага

Явна сила

0,5

 

Застосування даного підходу разом із іншими методами стратегічного аналізу дозволить визначити, чи варто підприємству адаптуватися до зовнішнього середовища або є можливість почати змінювати його.

 

Література:

 

1. Бек Н.Н. Динамический стратегический анализ: ориентация на устойчивость конкурентного преимущества компании в условиях динамизма и глобализации рынков [Електронний ресурс] / Н.Н. Бек, А.Е. Сарычев. – Режим доступу до ресурсу: http://rudocs.exdat.com/docs/index-84576.html

2. Лагунова Е.В. Совершенствование методических подходов к формированию стратегии развития промышленных предприятий: автореф. дис. на сосиск. уч. ст.. к э.н : спец. 08.00.05. – Владивосток, 2007. – 25 с.