Д.е.н., професор О.В. Ульянченко

Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва

К.е.н., доцент Р.М. Безус

Дніпропетровський державний аграрний університет, Україна

 

 ВСЕСВІТНЯ МЕРЕЖА ІНТЕРНЕТ ЯК ДЖЕРЕЛО ДОСЛІДЖЕННЯ ОРГАНІЧНОГО СЕКТОРУ АГРОВИРОБНИЦТВА

 

Життєвий простір людства був суттєво змінений після запропонованої в 1962 році керівником Агентства передових оборонних дослідницьких проектів США Джозефом Ліклайдером ідеї створення Всесвітньої комп’ютерної мережі. Вже у 80 роках минулого століття ідея Джозефа Ліклайдера була реалізована. А 06 серпня 1996 року запрацював перший сайт.

На сьогодні, за даними Internet World Stat, кількість користувачів Інтернету в світі становить понад 2.279.709 тис.осіб. І не дивно, що на початок 2012 року, найбільша питома вага користувачів Інтернету зареєстрована в Північній Америці - 78,6% від загальної кількості проживаючих осіб на даній території [1].

Функціонування Всесвітньої комп’ютерної мережі глобально вплинуло на розвиток всіх галузей економіки. Не винятком стало і сільське господарство, в тому числі і органічне агровиробництво.

За даними FiBL - дослідного інституту органічного сільського господарства (Швейцарія), у 2009 році  ринок органічної продукції США становив 26,6 млрд. доларів США або 48,4% від загальносвітового ринку органічної продукції [2].

Однією з проблем дослідження середовища органічного агровиробництва в світі є відсутність узагальненої інформації, так як накопичення інформації щодо учасників ринку та його обсягів здійснюється урядовими організаціями (44%), FiBL-IFOAM - Дослідний інститут органічного сільського господарства - Міжнародна федерація органічного сільськогосподарського руху - (34%), приватним сектором - учасниками ринку та громадськими організаціями – (22%) [3].

Що ж стосується України, то виробники, переробники та реалізатори органічної продукції не подають спеціальні форми звітності щодо виробництва та обігу органічної продукції до відповідних державних установ, а тому консолідація інформації стосовно ринку органічної продукції відбувається міжнародними організаціями (FiBL-IFOAM), приватним сектором (сертифікаційною компанією Organic Standart) та громадськими організаціями (Федерацією органічного руху України, Асоціацією учасників органічного виробництва «БІОЛан Україна»). Усі вище перераховані організації мають свої електронні інформаційні ресурси доступні для користувача Інтернет цілодобово. Більш детальну інформацію про окремих виробників органічної продукції можна отримати і в науково-дослідних установах та ВНЗ, які досліджують органічний сектор агровиробництва, переробку та збут органічної продукції.

З кожним роком все більше інформації створюється в Всесвітній мережі – переважно це новини. Так, наприклад, Twitter все частіше стає першоджерелом новин і довіра до цього джерела у журналістів з кожним роком зростає [4].

Рис.1. ТОП -10 країн за кількістю запитів, щодо органічної продукції, 2007-2012рр.

Сьогодні Всесвітня мережа Інтернет дає можливість не лише накопичувати та використовувати дані щодо будь-якого суб’єкта чи явища, а і визначити світові тенденції на підставі пошукових запитів користувачів Інтернету.

Використовуючи можливості пошукової системи Google, нами було встановлено, що за період 2007-2012 року найбільша зацікавленість до органічної продукції було виявлено в США (рис.1). Кількість запитів мешканців різних країн значно відрізняються. І якщо кількість запитів щодо органічних продуктів в США умовно можна вважати за абсолютне значення в 100 одиниць, то в Канаді цей показник становить 66 одиниць, а замикає трійку лідерів Австралія з показником 47 одиниць.

Враховуючи передовий досвід розвитку органічного сектору США та використовуючи можливості пошукової системи Google, нами встановлено, що в США у 2011 році пошукова активність щодо запиту стосовно «органічних продуктів» корелює з «перевагами органічний продуктів» (рис. 2.).

Описание: D:\Doktor\Тези та статті\Інформаційне забезпечення інституціонального середовища ринку органічної продукції\Кореляція США 2011.png

 

Рис.2. Пошукова залежність словосполучень «органічні  продукти» та «перевагами органічних продуктів» США, 2011рік.

 

Виходячи з показників зазначених на рис. 2 тіснота зв’язку між пошуковою активністю словосполучень «органічні продукти»  та «переваги органічних продуктів» складає 86,54 %.

Процес інтеграції даних в Інтернет щодо органічного сектору  – явище загальносвітове. І більшість країн світу приймають участь в ньому. А використання  пошукових ресурсів – важливе джерело визначення загальносвітових тенденцій органічного сектору.

 

Список використаних джерел

1. World Internet User Statistics [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.internetworldstats.com.

2. Willer, Helga (2011) Organic Agriculture Worldwide Key results from the global survey on organic agriculture 2011. Research Institute of Organic Agriculture, FiBL, Switzerland.

3. Willer, H, and Kilcher, L. (2012) The World of Organic Agriculture. Statistics and Emerging Trends 2012. IFOAM, Bonn, and FiBL, Frick.

4. Oriella PR Network [Електроний ресурс]. – Режим доступу: http://www.oriellaprnetwork.com.