Економічні науки/2. Державне регулювання економіки

Студентка VІ курсу економічного факультету Редько І.М.

Волинський національний університет імені Лесі Українки, Україна

Податковий потенціал України: проблеми формування та перспективи розвитку

Дослідження поняття податкового потенціалу передбачає врахування того, що формування податкового потенціалу відбувається як на рівні країни в цілому, так і на рівні кожного конкретного регіону, оскільки джерелом всіх економічних процесів є окремо взяті регіони України. У зв’язку з цим формування податкового потенціалу повинно спочатку розглядатися з позиції регіону.

До вивчення поняття податкового потенціалу регіону відносяться чотири групи проблем.

Перша група проблем пов’язана з дослідженням теоретичних уявлень про податковий потенціал регіону та методичних аспектів його класифікації. Відповідно постає необхідність здійснити корегування критеріїв класифікації податкового потенціалу регіону.

Друга група проблем у вивченні податкового потенціалу регіону обумовлена ​​необхідністю поглибленого дослідження факторів, що впливають на його формування і розвиток.

Проведений аналіз підходів різних авторів до складу подібних факторів показав, що їх єдиної класифікації в даний час не існує, і це обумовлює необхідність уточнення переліку чинників, що визначають формування і розвиток податкового потенціалу регіону. З метою вдосконалення планування податкових надходжень до бюджету регіону необхідно переглянути підхід до кваліфікації ресурсного фактора виключно як зовнішнього фактора формування податкового потенціалу.

Третя група проблем, пов’язаних з дослідженням податкового потенціалу регіону, стосується вдосконалення методів його оцінки.

Четверта група проблем, що розглядаються при вивченні податкового потенціалу регіону, пов’язана з виявленням проблем його формування і на цій основі розробкою напрямків його розвитку [2].

Окреслені проблеми формування податкового потенціалу України є суттєвою перешкодою для розвитку регіонів, що обумовлює необхідність вдосконалення чинного українського податкового законодавства. У зв’язку з цим варто зробити наступні пропозиції щодо вдосконалення податкового законодавства України з метою розвитку податкового потенціалу регіонів країни:

1. Податкова ставка податку, що підлягає зарахуванню до місцевих бюджетів, може бути змінена для різних категорій платників податків. При цьому можуть бути встановлені диференційовані податкові ставки залежно від категорій платників податків та за умови укладення угоди з платником податку.

2. Необхідно враховувати подвійну роль малого бізнесу у формуванні податкового потенціалу регіону. З одного боку, основна маса малих підприємств є платниками спеціальних податкових режимів, переважна частина надходжень від яких формує доходи зведеного бюджету регіонів, що обумовлює необхідність стимулювання розвитку малого бізнесу в регіонах. З іншого боку, варто дотримуватися балансу між організаціями, які застосовують загальний режим оподаткування, що дає найбільшу частку податкових надходжень до зведеного бюджету країни, і малими підприємствами, що застосовують спеціальні податкові режими, які замінюють сплату основних податків, що обчислюються при загальному режимі оподаткування [3].

В процесі удосконалення формування та реалізації податкового потенціалу регіонів України постає необхідність у впровадженні податкового паспорту регіону. Податковий паспорт регіону необхідно розглядати як документ, що дозволяє оцінювати існуючу податкову базу регіону, рівень податкового навантаження в розрізі окремих видів податків у динаміці, по галузях, а також розробляти прогноз надходження податків і зборів на перспективу, як в умовах чинного законодавства, так і з урахуванням його можливої зміни.

Паспорт повинен містити показники заборгованості по податках і зборах до бюджетної системи, як в цілому, так і по компонентах: недоїмки і відстрочених (розстрочених) платежів у розрізі окремих важливих видів податків.

Наявність вищезазначеної інформації дозволить одержати дані в розрізі всіх податків, які контролюються податковими органами – про нарахування, надходження, рівень збирання та податкове навантаження щодо валової доданої вартості (як по нарахуванню, так і по надходженню) та створити основу для розрахунку сукупного прибутку регіонів, їх економічного, фінансового та податкового потенціалів і відповідних показників по Україні в цілому.

Застосування Податкового паспорту регіону буде сприяти більш достовірному визначенню податкової бази всієї сукупності бюджетів України. Це дозволить підвищити якість податкового планування і встановити більш реальні контрольні показники регіонів по мобілізації податкових надходжень до бюджету.

Розробка і впровадження Податкового паспорту регіону допоможе сприяти організації податкового планування та створенню стійкої системи виконання бюджету [1].

Також постає необхідність у впровадженні Концепції розвитку податкового потенціалу окремої області України, наприклад Волинської. Концепція повинна  визначати основні цілі, завдання та напрями державної політики Волинської області щодо формування та розвитку податкового потенціалу, що забезпечує стійке зростання економіки і соціальної сфери, посилення мобілізуючої ролі бюджету і підвищення фінансової самостійності області, створення збалансованої та стабільної податкової системи.

Реалізація цієї Концепції дозволить:

1) підвищити інвестиційну привабливість регіону і збільшити обсяг надходжень податків і зборів до зведеного бюджету Волинської області;

2) забезпечити зростання кількості платників податків та об’єктів оподаткування;

3) істотно скоротити недоїмку з податків і зборів, а також заборгованість по нарахованих пені і штрафах;

4) раціонально реформувати податкову систему на місцевому рівні;

5) максимально використовувати податковий потенціал Волинської області для ефективного та сталого розвитку економіки та соціальної сфери.

Таким чином, на даний час постає необхідність приділяти велику увагу процесу формування податкового потенціалу регіону, враховуючи специфіку та соціально-економічний розвиток регіонів країни. Враховуючи виявлені особливості та проблеми формування податкового потенціалу регіонів, необхідно вдосконалювати чинне українське податкове законодавство з метою підвищення саморозвитку регіонів країни, а також удосконалювати інформаційну базу оцінки податкового потенціалу регіону для більш точного його прогнозування та надання своєчасної допомоги відстаючим у розвитку регіонам з боку держави.

 

Література:

1.     Гончарова Л.І. Доцільність впровадження податкового паспорту регіону / Л.І.Гончарова // Вісник Хмельницького національного університету. – 2009. – № 4. – С. 287-289.

2.     Толстая О.В. Налоговый потенциал региона и его развитие / О.В.Толстая // Автореферат: диссертация кандидата экономических наук. – Москва. – 2010. – 223 с. – [Електронний ресурс]. – Режим доступа : http://www.dissercat.com/content/nalogovyi-potentsial-regiona-i-ego-razvitie.

3.     Улыбина Л.В. Налоговый потенциал региона: проблемы формирования и перспективы развития / Л.В.Улыбина. – Чебоксары: Новое время. – 2008. – С.60.