К.е.н. Мацола С.М., Волос І.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

 

СТАН ТА ПЕРСПЕКИВИ СПІВРОБІТНИЦТВА УКРАЇНИ З ГРУПОЮ СВІТОВОГО БАНКУ        

На даному етапі розвитку економіки України надзвичайно важливим завданням є залучення додаткових коштів, у вигляді міжнародних позик та інвестицій, які покликані допомогти державним інституціям в проведенні структурної перебудови економіки та становлення ринку вільної конкуренції. Відомо, що самостійно, використовуючи тільки власні кошти, країна неспроможна забезпечити фінансування необхідних трансформаційних процесів та виконання проектів, що покликані покращити рівень життя населення, діяльність приватних підприємств та функціонування державних об’єктів. Саме співпраця з групою Світового банку надає нашій державі фінансову допомогу у вигляді позик та реалізації спільних проектів, а також консультативну допомогу. Оскільки співпраці зі структурами групи Світового банку є найвигіднішою для України, порівняно з іншими міжнародними фінансовими організаціями, то актуальним є дослідження та вивчення особливостей та результатів партнерства з даними організаціями, а також виявлення недоліків для вироблення ефективнішої схеми використання одержаних позик.

 До організацій групи Світового банку Україна вступила в 1992 році і стала членом всіх його структур – Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР), Міжнародної асоціації розвитку (МАР), Міжнародної фінансової корпорація (МФК), Багатосторонньої агенції з гарантій інвестицій (БАГІ) та Міжнародного центру з урегулювання інвестиційних спорів (МЦУІС).

Починаючи з 1992 р. Група Світового банку затвердила надання загалом 36 позик та чотирьох грантів Глобального екологічного фонду на загальну суму понад 5,0 млрд. дол. США, у т.ч. дві гарантійні операції у сумі 70 млн. дол. США (Проект розвитку експорту-1) та у сумі 154,5 млн. дол. США (Другий проект розвитку експорту).

Інвестиційні проекти фонду здійснюються в різних галузях економіки України. Велике значення приділяється соціальному сектору, сільському господарству, паливно-енергетичному комплексу, фінансовому та державному секторам.

Станом на 2011 рік обсяг кредитів, наданих Банком Україні за програмою «Стратегієя партнерства Світового Банку з Україною» (СПУ) на 2008 – 2011 фінансові роки, склав 2,3 млрд. доларів США, що відповідає нижній межі первісно передбаченого СПУ обсягу. У рамках першого компонента СПУ «Відновлення економічного зростання та підвищення конкурентоспроможності» – отримано загалом 2 110 млн. доларів США  нових кредитів МБРР. Більшу частку цього обсягу було спрямовано на підтримку масштабних інфраструктурних проектів у сфері транспорту й енергетики, оздоровлення фінансового сектора та відновлення економічної стабільності у відповідь на кризу. За другим компонентом«Реабілітація державних фінансів, реформування державного сектора та поліпшення надання державних послуг» МБРР надав підтримку в розмірі 190 млн. доларів США на підтримку міської інфраструктури та управління державними фінансами, які мають ключову вагу для розв’язання проблем урядування. Сукупний портфель МБРР складається з одинадцяти поточних інвестиційних операцій; при цьому сума залишку неосвоєних кредитних коштів станом на грудень 2011 року становила 1 172,4 млн. доларів США.

Жоден із проектів МБРР в Україні не оцінено як «незадовільний», а рівні освоєння коштів інвестиційних позик зросли до 15 відсотків станом на липень 2011 року із 7,4 відсотка у середньому протягом періоду чинності попередньої СПУ.

Що стосується операцій МФК, то Україна нині посідає 13 місце у світі за їх обсягом (і третє місце в регіоні Європи та Центральної Азії), а затверджений портфель проектів станом на кінець квітня 2011 року становив 848 млн. доларів США. Це на 50 відсотків більше, ніж у 2007 фінансовому році. МФК вклала 910 млн. доларів США у 30 проектів за власний рахунок і залучила позики в розмірі ще 339 млн. доларів США за період реалізації СПУ. Близько 40 відсотків нових інвестицій було спрямовано у фінансовий сектор, а решту – у промисловість, агробізнес та сферу послуг. Крім того, МФК надавала консультаційні послуги з питань формування середовища, сприятливого для бізнесу, розвитку ланцюгів постачання, реагування на кризу, забезпечення енергетичної ефективності та корпоративного управління у рамках 25 консультаційних проектів, виконання 11 з яких ще триває.

Значного поступу було досягнуто у захисті фінансового сектора. Ситуація у грудні 2011 року стабілізувалася порівняно з піком кризи, що мав місце у 2009 році; масове вилучення банківських вкладів припинилося, і банки було рекапіталізовано. До близько 30 банків було вжито відповідних заходів, що зменшило рівень проблемних кредитів порівняно з піковим значенням у 41 відсоток.

Стратегія партнерства групи Світового банку з Україною на 2012-2016-ий роки передбачає інвестиційну програму кредитування розміром у 500 мільйонів доларів на рік. Як очікується, Міжнародна фінансова корпорація (МФК), яка входить до структури СБ, надасть додаткові кошти у розмірі до 400 мільйонів доларів на рік.

Головні програми нової Стратегії групи Світового банку передбачають низку механізмів, включаючи інвестиційне кредитування та позики на структурну перебудову, а також аналітично-дорадчу, технічну допомогу та консультаційні послуги в здійсненні реформ. В рамках Стратегії партнерства передбачається перехід до практики зменшення кількості проектів, але збільшення їхнього масштабу та скорочення інвестування складних інституційних реформ. На поточний момент портфель проектів зі Світовим банком спрямовано на підтримку ключових напрямів: структурну перебудову базових галузей економіки, реформування фінансового та банківського секторів, енергетичний сектор, державний сектор, управління соціальним страхуванням, охорона навколишнього середовища, забезпечення сталого розвитку. Основну увагу приділено поліпшенню конкурентоспроможності України на міжнародному рівні, покращенню якості державних послуг та підвищенню добробуту громадян, діалогу між урядом і громадянським суспільством у сферах охорони здоров'я.

Така діяльність дасть змогу покращити ситуацію як соціальної, так і економічної сфер життя населення.

Враховуючи показники СПУ за 2008-2011 рр., можна зробити наступні висновки: загальна сума освоєних і непогашених кредитних коштів, наданих групою Світового банку у 2011 році зросли на 32 546 млн. дол. США (на 35 %) у порівнянні з 2008 роком. Прогнозується й подальше зростання даного показника.

Така тенденція є позитивною, адже країна отримує більше коштів для реалізації необхідних проектів. (рис.1)

Рис. 1. Загальна сума освоєних і непогашених кредитних коштів

Проте, негативним є показник чистих освоєних коштів, який зменшився протягом аналізованого періоду на 14 246 млн. дол. США або на 64 %, тобто при зростанні загальної суми освоєних і непогашених коштів на 35 %, сума чистих освоєних кредитних коштів не тільки не зросла, а й зменшилася на 64 %. Даний показник є свідченням неефективного використання наданих коштів. (рис. 2)

Рис. 2. Чисті освоєні кредитні кошти

Щодо загальної суми обслуговування боргу, то вона зростає і ймовірно збереже таку тенденцію і в наступні роки, так в 2011 році вона зросла на 8 001 млн. дол. США або на 44 % у порівнянні з 2008 роком. (рис.3)

Рис.3. Загальна сума обслуговування боргу

Такі прогнози є невтішними та потребують нагального вирішення проблеми максимального використання кредитних коштів та мінімізації коштів необхідних для обслуговування боргу. Шляхом виходу з даної ситуації може бути скорочення терміну повернення кредиту та збільшення частки чистих освоєних кредитних коштів, використання наданих ресурсів в повній мірі на призначені проекти та реформи.

Аналізуючи дані показники ефективності використання позик, наданих групою Світового банку, необхідно врахувати недоліки діяльності державних структур та працювати над вдосконаленням використання відповідних коштів.

Висновки.Україна ніколи не розглядала і не реалізовувала членство у Світовому банку лише як засіб отримання відносно дешевих кредитних ресурсів. Взаємодія зі Світовим банком надає доступ до економічних знань, досвіду та експертизи практично всіх країн світу. Некредитна діяльність Світового банка в Україні досить різноманітна. За часи співробітництва Світовим банком проведено ряд досліджень та завершено підготовку звітів щодо: фінансування розвитку сільської місцевості; оцінки бідності; державних витрат; фінансового сектора; стратегії розвитку соціального сектора.

Позики організацій групи Світового Банку для України вигідніші, ніж позики з інших джерел, оскільки умови надання кредиту більш сприятливі. З огляду на це Світовий банк залишається для України одним з найбільших за обсягами фінансовим партнером. Співпраця з такою потужною фінансовою інституцією є надзвичайно ефективною, проте вимагає від уряду держави діяти за ефективною стратегією, інакше отримані гроші лише збільшують зовнішній борг держави та залишають невирішеними проблеми, заради яких, власне, і бралися кредитні ресурси.

Отже, необхідно чітко усвідомити, що пріоритетним напрямком співробітництва України з групою Світового банку стає одержання коштів на інвестиційні проекти, що надасть нашій країні більш відчутного імпульсу для розвитку економіки, а не просте покриття попередніх позик, що призводить до застійних явищ в економіці та поглиблення боргової кризи.

Література:

1.       Звіт про виконання СПУ 2008-2011 рр.

2.        Веб-сторінка газети «Українська правда» [Електронний ресурс]. –Режим доступу: http://www.epravda.com.ua

3.       Веб-сторінка Світового банку [Електронний  ресурс]. –  Режим доступу: http://www.worldbank.org

4. Monitoring and Evaluation: Some Tools, Methods & Approaches; The World Bank. — Washington: The World Bank, 2004. — 25 p.

5. International Bank for Reconstruction and Development and the International Finance Corporation Country Partnership Strategy for the period FY08–FY11 / Report № 40716–UA (Nov. 8, 2007); The World Bank. — Washington: The World Bank, 2007. —178 p.