Юхта Н.М. , аспірант

(Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана)

Аналіз основних економічних чинників впливу на рівень інфляції

     Логічно зазначити з огляду на взаємозв'язок між динамікою цін і реальними доходами, що скорочуючи реальний попит, інфляція негативно впливає і на обсяги виробництва. На рис.1 показано основні економічні чинники впливу на рівень інфляції.

Рис.1. Логічно-структурна схема дії чинників на рівень інфляції

 Відомо, що на зростання індексу цін в основному впливають дві групи чинників: чинники сукупного попиту та чинники сукупної пропозиції. Суть впливу елементів кожної групи полягає в тому, що під їх дією розбалансовується співвідношення реального ВВП та спроможного на придбання товарів та послуг попиту. Крім того, у випадках дослідження впливу окремого чинника на результуючий показник виникає проблема, за якої елемент може змінювати як розмір сукупного попиту, так і розмір сукупної пропозиції (наприклад, номінальна заробітна плата).

Розвиток інфляційних процесів у національній економіці характеризується як зростанням платоспроможного попиту, так і скороченням обсягу пропонованих товарів та послуг. В структурі сукупного попиту прослідковується тенденція до зниження питомої ваги витрат на капіталовкладення у споживанні державного сектора, населення та комерційних структур.

Додатковим чинником для розширення внутрішнього споживання являються кредитні ресурси комерційних банків. З табл. 1 видно, що у 2006-2010 роках відбувався процес неконтрольованого зростання кредитного

Таблиця 1.

Динаміка основних економічних відношень, що впливають

на рівень інфляції  за 2006-2010 рр.

 

2006

2007

2008

2009

2010

Відношення

кредитів надані банками резидентами до депозитів

1.319

1.5037

2.0404

2.1594

1.7372

Відношення абсолютних ланцюгових темпів росту номінальної зарплати до продуктивності праці

1.038

1.0358

1.0015

0.8982

1.0528

відношення матеріаломісткості продукції проми-словості до споживання природного газу

0.0086

0.0092

0.0095

0.0120

0.0110

 

портфеля банків, що привело до значного перевищення сукупного споживання над реальним валовим внутрішнім продуктом країни при умовах незначної питомої ваги реальних інвестицій.

Також темпи росту продуктивності праці відстають від зростання номінальної заробітної плати, створюють загрозу фінансовій стабільності. Відмічається високий рівень матеріаломісткості вітчизняної продукції промисловості та наявність значних обсягів природного газу в критичному імпорті.

Таким чином, високі витрати валового внутрішнього продукту країни призводить до зниження конкурентних позицій на світових ринках та провокує дефіцит вільних фінансових ресурсів, які необхідні для структурних змін та розвитку сфер економічної діяльності з високою часткою доданої вартості в ціні готової продукції.

Отже, виділимо основні чинники  уповільненого зростання реального ВВП, що впливає на інфляцію: загострення світової фінансової кризи, ескалація конфліктів на Близькому Сході з подальшим зростанням цін на енергоносії, акцент на добувних галузях національної економіки,  низький рівень технологічного укладу, випередження темпів росту заробітної плати над продуктивністю праці,  висока частка соціальних видатків,  значна питома вага непрямих податків, не вилучення рентних доходів від сировинних секторів економіки,  низька диверсифікованість експорту,  недієвість механізмів захисту прав інвесторів.

 

Література

1.     Петрик О. Інфляція в Україні: проблеми, ризики, перспективи //Вісник Національного банку України. - 2007. - № 3. - C. 2-8.

2.     Сменковський А. Інфляція та економічне зростання : статистичний вимір //Актуальні проблеми економіки. - 2001. - № 5-6. - C. 45-54.

3.     Ватаманюк З.Г., Панчишин С.М. Економічна теорія: макро- і мікроекономіка. – К.: Альтернативи, 2003. – 610 с.