Экономические науки/15 Государственное регулирование экономики

Аспірантка Буряк Я.В.

Національний університет державної податкової служби України

Перспективи реалізації основних завдань

науково-технічних програм інноваційного розвитку

в Україні

Утвердження інноваційної моделі розвитку – один з найважливіших      системних факторів підвищення рівня конкурентоспроможності національної економіки та національної безпеки держави [1]. 

Завдання щодо оптимізації Державних цільових науково-технічних програм з метою отримання більшого економічного ефекту від наукових досліджень та розробок нового високотехнологічного продукту передбачено Національним планом дій. Але виконуючи завдання з оптимізації, ми маємо виходити не з кількості програм, а оцінювати їхню якість й ті цілі, на досягнення яких вони спрямовані [3].

Так, постановою КМУ від 28.10.2009 №1231 «Про затвердження Державної цільової науково-технічної програми «Нанотехнології та наноматеріали» на 2010-2014 роки» передбачено створення наноіндустрії шляхом забезпечення розвитку її промислово-технологічної інфраструктури, використання результатів фундаментальних  та прикладних  досліджень,  а  також  підготовки висококваліфікованих наукових та інженерних кадрів [2].
   Постановою КМУ від 14.05.2008 №447 затверджено державну цільову економічну програму «Створення в Україні інноваційної інфраструктури» на 2009-2013 роки», метою якої є створення у 2009-2013 роках в Україні інноваційної інфраструктури, здатної забезпечити ефективне використання вітчизняного науково-технічного потенціалу, підвищення рівня інноваційності та конкурентоспроможності національної економіки [1].
  Справді, інноваційна інфраструктура в Україні є функціонально неповною,  недостатньо  розвинутою. Вона  не  охоплює  усі  ланки інноваційного процесу.
  В інноваційному середовищі практично відсутні венчурні фонди та центри трансферу технологій. Не підтримується належним чином діяльність винахідників, раціоналізаторів, науковців, що мають завершені науково технічні розробки. Не в повному обсязі використовуються освітній та науковий потенціал,  насамперед вищих навчальних закладів, у сфері інформаційно-комунікаційних, високих наукоємних технологій, а також інформаційні  ресурси  системи науково-технічної та економічної інформації,  зокрема  бази  даних технологій, науково-технічних досягнень. 

        Проте слід відзначити, що ефективність функціонування фінансово-економічної підсистеми залежить від розбудови розгалуженої виробничо-технологічної підсистеми, яка формує мережеву модель управління інноваційним  розвитком на макро-, мікро- та територіальному рівні.

         Виробничо-технологічна підсистема включає базову та допоміжну інфраструктуру. До базової інфраструктури\належать суб'єкти, що забезпечують   розвиток  науково-технологічного та  інноваційного потенціалу  країни (науково-дослідні інститути, вищі навчальні заклади, державні лабораторії, лабораторії промислових підприємств тощо),  а  до допоміжної  - суб'єкти, що забезпечують процеси впровадження інновацій на всіх стадіях   (консультативні, інформаційні та лізингові компанії, венчурні фонди тощо). Особливої уваги заслуговує формування допоміжної інфраструктури, оскільки  порівняно з  базовою  вона недостатньо розвинута і комплексно несформована.

         Збереження існуючого підходу до розвитку інноваційної інфраструктури   призведе до появи нових проблем у сфері інноваційної діяльності та подальшої деформації структури національної економіки.

          Отже, виконання програми дасть змогу: 
- забезпечити функціонування інноваційної інфраструктури підтримки малого інноваційного бізнесу; забезпечити розвиток  мережі нових елементів інноваційної інфраструктури (інноваційних центрів, центрів трансферу технологій, наукових парків, регіональних інноваційних кластерів, інноваційних бізнес-інкубаторів тощо), до якої входитимуть близько 400 одиниць, в результаті чого буде створено понад 10 тис.  нових робочих місць для висококваліфікованих спеціалістів; 
- збільшити до 10 тисяч кількість суб'єктів малого підприємництва, що реалізують інноваційні проекти; 
- підвищити не менш як на 5 відсотків інноваційну активність промислових підприємств; 
- прискорити темпи  виробництва інноваційної продукції не менш як на 20 відсотків; 
- залучити близько 7 млрд. гривень інвестицій  для  реалізації інноваційних проектів [1].

        Отже, з огляду на високі комерційні ризики інвестування у зазначену сферу, значні фінансові витрати, тривалий строк окупності інвестицій, тим не менш, можна зробити висновок про перспективність реалізації основних завдань, що стоять перед державними цільовими науково-технічними програмами, а також необхідність забезпечення фінансової підтримки інноваційної діяльності шляхом першочергового формування фінансово-економічної підсистеми як недостатньо розвинутої.

        

Література:
1.     Постанова КМУ від 14.05.2008 №447 «Про затвердження Державної цільової економічної програми «Створення в Україні інноваційної інфраструктури» на 2009-2013 роки»;
2.     Постанова КМУ від 28.10.2009 №1231 «Про затвердження Державної цільової науково-технічної програми «Нанотехнології та наноматеріали» на 2010-2014 роки»;
3.     Семиноженко В.В. Оптимізація державних цільових науково-технічних програм/Державне агентство з питань науки, інновацій та інформатизації України. – Київ, 2011.