Педагогічні науки/4. Стратегічні напрями реформування системи освіти

К.філол.н., доц. Сидоренко В.В.

Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

Педагогічний артистизм учителя української мови і літератури як невід’ємна складова його

педагогічної майстерності

 

Викладання української мови і літератури дослідники вважають особливою галуззю творчої діяльності, що набуває специфічного, художньо-педагогічного вияву, зумовленого екзистенційною, емоційно-творчою спрямованістю самого предмета, який стосується вивчення творів мистецтва, відтворення дійсності в художніх образах тощо. На своєрідності професійної діяльності вчителя української мови і літератури слушно наголошує Є.А. Пасічник [4, с. 46]: «Література як шкільний предмет вивчається у двох вимірах – як наука про літературу і як вид мистецтва. А це й означає, що вчитель літератури повинен мати і певні артистичні здібності, без яких неможливий його вплив на школярів. Урок, окрім всього, – це й своєрідне видовище». Майстерний урок української мови і літератури завжди є емоційно забарвленою програмою дій, священнодійством почуттів, вражень, емоцій. Творчий феномен навчальної дисципліни вимагає від учителя-словесника нестандартного художньо-педагогічного мислення, емоційної природи процесу передачі знань, органічного взаємозв’язку і взаємодії художніх і педагогічних дій, специфічних креативних професійно значущих та особистісних здібностей, якостей, властивостей, які забезпечують ексклюзивну продуктивно-перетворювальну діяльність. Тому важливим компонентом у структурі педагогічної майстерності вчителя української мови і літератури виступає педагогічний артистизм як «здатність до гармонійного існування в умовах педагогічного процесу, внутрішня визисканість, прагнення до нестандартних рішень через образні асоціації, уміння свідомо вибудовувати свою поведінку відповідно до конкретної ситуації» [1, с. 49, 235]. Артистичний учитель-словесник уміє створити в шкільній аудиторії відповідний емоційний настрій, стан зацікавленості, бажання розв’язати проблему, віднайти відгук у душах вихованців, пробудити прагнення до пізнання дійсності.

Спираючись на погляди О.С. Булатової [1, с. 49, 149-150, 209-212, 235; 2, с. 15, 50-51, 53, 108-110 та ін.], О.М. Куцевол [3, с. 28], Є.А. Пасічника [4, с. 46], М.М. Поташника [5, с. 57-59] та ін., виокремлюємо два прояви реалізації педагогічного артистизму у майстерній професійній діяльності вчителя української мови і літератури на післядипломній фазі фахового розвитку:

1. Внутрішній педагогічний артистизм словесника-україніста, виступаючи складним сплавом духовних і фізичних компонентів [1, с. 149; 2, с. 50], передбачає рівень розвиненості індивідуально-особистісних якостей, властивостей, потреб і мотиваційних детермінант учителя української мови і літератури, зокрема

·        збалансованість психічних пізнавальних, емоційно-почуттєвих, вольових процесів (висока продуктивність, гнучкість і глибина мислення, образна уява і розвинута фантазія, cловесно-логічна та емоційна пам’ять, сформоване світосприйняття, енергійність, ініціативність і под.);

·        відносна стійкість і цілісність психічних станів, властивостей, утворень, що слугують своєрідним тлом для артистичного вияву особистості (тип темпераменту, особливості нервової системи, психоенергетична цілісність, рівень сформованості педагогічних здібностей, вироблений продуктивний індивідуальним стиль професійно-педагогічної взаємодії, ціннісні орієнтири і гуманістичні установки, художня обдарованість, емоційна стабільність, спостережливість, безпосередність, уміння швидко позбуватися хвилювання, невпевненості, роздратування, байдужості, правдиво виражати свої почуття, емоції, переживання, бути в «мажорному», оптимістичному настрої, налаштовуватись на потрібну емоційно-художню тональність уроку, відкритість і щирість у спілкуванні, творча активність, натхнення та ін.);

·        розвиненість інтелектуальної сфери (цілісність натури, збалансованість процесів аналізу й синтезу, самостійність і оригінальність суджень, краса ідеалів, ерудованість, широта інтересів і под.);

·        професійно значущі якості вчителя української мови і літератури як індивідуальні особливості суб’єкта професійної діяльності, що створюють підґрунтя для розвитку і вдосконалення педагогічного артистизму, впливають на ефективність і успішність виконуваних професійних обов’язків і функційних ролей (адекватна самооцінка рівня розвитку артистичних здібностей, здатність до рефлексії власної діяльності, самоконтроль і самовдосконалення, ситуаційна готовність до вирішення різноманітних завдань, ініціативність тощо);

·        сформованість моральних якостей (комунікабельність, чуйність, ґречність, повага до людської гідності і честі, багатство внутрішнього світу, емпатійність, винахідливість, високий рівень децентрації, тактовність, толерантність, сугестивність, гуманність, почуття гумору та ін.).

2. Зовнішній артистизм учителя української мови і літератури зреалізовується на декількох рівнях: а) вдалий вербальний професійний імідж учителя-словесника, що включає високу культуру одягу, поведінки, визисканість манер, природний магнетизм, харизматичність, зовнішню привабливість, самобутність, здатність заражати власними емоціями, одухотворювати зміст і організацію навчально-виховного процесу, володіти прийомами самопрезентації і под.; б) майстерна організація професійної діяльності, зокрема досконале володіння словом, дикцією, інтонаційною виразністю мовлення, мімікою, темпоритмом рухів, що робить мовлення евфонічним, змістовним, експресивним, яскравим, художньо образним, асоціативним та переконливим, мистецтво художньо-виразного читання, уміння перевтілюватись у нові образи (літературних героїв, автора) відповідно до творчого задуму уроку, мети і завдань, настроєвої палітри художнього твору, комунікативної ситуації тощо; в) професійно-педагогічна взаємодія з усіма суб’єктами навчально-виховного процесу, прагнення вчителя-словесника разом з учнями бути активним співучасником відкриттів, переживань, спільних пошуків, творчої співдії, комунікативна гнучкість, емпатійність, пошук індивідуальних способів впливу на конкретного школяра та ін.; г) конструювання та втілення проекту уроку відповідно до умов перебігу, що включає органічну цілісність, єдність усіх складових частин від мети до кінцевого результату, гармонійне поєднання інноваційних підходів і технологій, раціональний розподіл часу, підбір художньо-естетичних методів і прийомів, ситуацій естетичного співпереживання, уміла організація проксемічного простору, здатність до педагогічної імпровізації, коригування архітектоніки і плану уроку, зважаючи на швидкозмінні урочні й позаурочні ситуації і под.; ґ) талант або обдарування словесника-україніста, наприклад, уміння співати і грати на музичному інструменті, акторський хист, уміння бути прекрасним оповідачем, читцем і співрозмовником тощо.

Отже, зовнішній і внутрішній педагогічний артистизм учителя української мови і літератури у своїй органічній єдності проявляється з різним ступенем на всіх етапах формування педагогічної майстерності, є результатом наполегливої і систематичної роботи учителя-словесника над індивідуально-особистісним та професійно-фаховим зростанням протягом усього життя, адже одного природного акторського обдарування недостатньо для успішного виконання інноваційних обов’язків і функційних ролей. На ґрунті накопиченого педагогічного досвіду та виробленого індивідуального стилю, із поступовим розвитком креативних і артистичних здібностей, удосконаленням технологічної культури тощо педагогічний артистизм стає природною потребою, необхідною складовою майстерної педагогічної дії вчителя-словесника. Інтегруючи всі складові професійної діяльності словесника-майстра, він робить її гармонічно цілісною, творчо неповторною, продуктивною. Педагогічний артистизм – це діяльність, піднята до рівня мистецтва, той вищий рівень досконалості в роботі педагога, коли уроки піднімаються на бажану духовну висоту [2, с. 50].

Література

1.        Булатова, О.С. Искусство современного урока : уч. пособ. для студ. высш. уч. завед. [Текст] / Оксана Сергеевна Булатова. – М.: Академия, 2006. – 256 с.

2.        Булатова О.С. Педагогический артистизм : уч. пособ. для студ. высш. пед. уч. завед. [Текст] / Оксана Сергеевна Булатова. – М.: Академия, 2001. – 240 с.

3.        Куцевол О. Портрет творчого вчителя літератури [Текст] / Олена Куцевол // Дивослово. – 2007. – № 1. – С. 24-29.

4.        Пасічник Є.А. Методика викладання української літератури в середніх навчальних закладах : навч. посіб. для студ. вищих закладів освіти [Текст] / Євген Андрійович Пасічник. – К.: Ленвіт, 2000. – 384 с.

5.       Поташник М.М. Управление профессиональным ростом учителя в современной школе : метод. пособ. [Текст] / Марк Матусович Поташник. – М.: ЦПО, 2009. – 448 с.