Зоря Олександра Павлівна

Запорізький національний технічний університет,

старший викладач кафедри фінансів

 

ПІДПРИЄМНИЦТВО У БАНКІВСЬКО-ФІНАНСОВІЙ СФЕРІ СУСПІЛЬСТВА

 

Підприємництво є фундаментальним суспільним феноменом. Як таке, воно знаходить своє проявлення у різних формах та аспектах суспільної реальності, зокрема, у сфері банківсько-фінансовій. До того ж, на теренах сучасної України можна дослідити низку специфічних особливостей підприємницького феномену у банківсько-фінансовій сфері.

Поведінка особи у сфері банківсько-фінансових відносин та інститутів, з одного боку, є певним видом соціальної поведінки посеред рівноцінних інших, з іншого боку, вона є відносно самостійним суспільним феноменом, що характеризується відповідними специфічними властивостями, механізмами, мотивами, коли певні “стимули” соціально-економічного характеру викликають у індивідів відповідну поведінкову “реакцію” [1]. При цьому “економічна” поведінка щільно перетинається із сутнісними змістовними характеристиками підприємницького феномену. Варіативність власне економічної поведінки у банківсько-фінансовій сфері виступає іншим боком певних поведінкових формоутворень, які, у свою чергу, спричиняються різноманітними особливостями конкретних суспільних реалій України. Відносно самостійними та усталеними виявляються спосіб формування “реакцій” та зародження й розгортання “стимулів”, а також зразки, принципи, алгоритми поведінки індивіда у сфері банківсько-фінансової галузі вітчизняної економіки.

Підприємництво, культура бізнесу є не стільки пересічними функціональними ланками системи господарювання у сучасній Україні, їх можна вважати такими, що посідають центральне місце у становленні нових економічних реалій країни. Вони мають відтворювати внутрішній механізм (принцип) існування економіки у цілому, і банківсько-фінансової сфери як її найважливішої складової. Вони є в певному сенсі "філософією" існування будь-яких економічних феноменів.

При цьому підприємництво має власні закони розвитку, через які воно чинить вплив на ті сфери соціально-економічного життя, щодо яких реалізується. І цей взаємозв’язок “спрацьовує” таким чином, що дає можливість на теоретико-методологічному рівні вивчати засади розвитку та суспільного функціонування, зокрема, такої суспільної сфери як банківсько-фінансова сфера людської життєдіяльності.

Можна сформулювати деяку концептуальну схему дослідження соціологічних вимірів підприємницької активності у банківсько-фінансовій сфері сучасної України. Така схема на сьогоднішньому етапі розвитку України має включати як погляд на сформовані за більш-менш усталених часів форми підприємницької активності, так і урахування можливих змін у них, зважаючи на кризові явища у світовій та вітчизняній економічній сфері.

Банківсько-фінансова сфера суспільства є суспільною системою організації, регулювання й контролю соціально-економічного життя суспільства, комплексом численних різновидів діяльності, що здійснюються відповідними фахівцям та способом мислення й способом дії в економіці через спеціальні банківсько-фінансові інститути й інституції суспільства [2]. Вона є суспільною системою, що має певну цілісність та складається із низки елементів. Основними складовими цієї системи можна назвати такі: тлумачення суспільної ситуації (у вузькому сенсі банківсько-фінансового погляду на світ), цінності, стиль та спосіб життя, соціальні інститути (як система норм), процедурне знання (навички, уміння, способи здійснення, методи діяльності), потреби та схильності [3]. Творцем та суб’єктом цієї сфери, носієм її професійно-специфічних та соціологічних характеристик виступає соціальна група, що має певні культурні, соціально-економічні та соціально-психологічні ознаки, які відрізняють її від соціальних груп інших сфер життєдіяльності суспільства. Усі названі вище основні складові банківсько-фінансової суспільної системи, як такі що мають чітко виражену спрямованість соціологічного аналізу та соціологічного дослідження, є суттєвими для з’ясування й тлумачення особливостей підприємницької культури щодо банківсько-фінансової сфери суспільства сьогодні.

ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ

1.     Хейне П. Экономический образ мышления: Пер. с англ. – М., 1991.

2.     Колесин И.Д. Подходы к изучению социокультурных процессов. // Социол. иссл. – 2002. – № 1.

3.     Пригожин А.И. Современная социология организаций. – М., 1995.