к.т.н. Шаховська Н. Б., Угрин Д.І.

Національний  університет “Львівська політехніка”, Україна

Буковинський університет, Україна

Інтеграція даних з розрізнених джерел в туризмі

У різних галузях спостерігається експоненціальне зростання об'єму даних, що отримуються з різних джерел, зокрема і у туристичній сфері. Складність використання таких даних збільшується ще і внаслідок їх природної різнорідності. Різноманітність (інформаційна неузгодженість) інформації викликана, зокрема, не лише великою кількістю організацій і їх незалежністю, але і різноманітністю об'єктів спостереження і безперервним і швидким вдосконаленням техніки спостережень, що викликає адекватні зміни структури і вмісту накопичуваної інформації.

Розроблена значна кількість інфраструктур, які технічно дозволяють реалізувати вирішення задач над численними інформаційними джерелами. Серед них Веб-сервер сервіси [2], Грід-архітектури [2,4], Семантичний Веб-сервер [5], технології розподілених баз даних [1, 2], інтероперабельні технології проміжного шару [4], і ін.

Розробники таким чином формулюють інструментальні засоби, що враховують лише наперед відомі джерела. Очевидна неповнота інформації, яку вдається охопити при такому підході. Бази даних, і сховища даних дозволяють опрацьовувати інтегровані дані, що побудовані на основі наперед допустимих моделей даних. У випадку туристичної сфери наперед не можна визначити, які саме моделі даних використовуватимуться. Тому виключно за допомогою баз даних та сховищ даних не можна організувати ефективної взаємодії між усіма об’єктами цієї предметної області. Розробники часто зустрічаються з набором слабо зв'язаних джерел даних і тому повинні кожного разу вирішувати низькорівневі завдання керування даними. До цих завдань відносять забезпечення можливостей пошуку і запиту даних; дотримання правил, обмежень цілісності, угод про іменування і т.д.; відстежування походження даних; забезпечення доступності, відновлення і контролю доступу; керований розвиток даних і метаданих.

Одним із методів усунення проблем опрацювання розрізненої інформації є інтеграція.

Інтеґрація даних – це об'єднання даних, які вводяться в різні системи та зберігаються незалежно один від одного. Самі ці системи можуть розташовуватися в одній локальній мережі, але мати різні платформи і внутрішню архітектуру [1]. Метою інтеґрації даних є отримання єдиної і цілісної картини корпоративних даних предметної області. Інтеґрація даних може бути описана за допомогою моделі, яка включає застосування, продукти, технології та методи [2].

Оскільки для керування туристичною сферою необхідно отримувати інформацію з різних джерел даних, то подамо, яким чином об’єкти туристичної сфери взаємодіють між собою:

-       місцеві органи управління, організації самоврядування і спеціалізовані організації – надають інформацію про відпочинкові, рекреаційні та оздоровчі ресурси, а також правила їх експлуатації; лінії сполучення, особливості місцевості тощо,

-       туроператори, туристичні агенства, транспортні організації, розроблювачі туристичних продуктів – надають інформацію про себе, про послуги, що вони організовують,

-       адміністративні одиниці – описуються через інформацію місцевих органів управління, а також через відклики попередніх відвідувачів,

-       особа (відпочиваючий), фірми, що працюють поза сферою – надають інформацію про себе, про умови, які хочуть отримати, ціни тощо.

-       Залежно від типу об’єкта інформація може зберігатися у різних моделях та надходити з різних джерел:

-       туристичне агенство – база даних, динамічний веб-сайт з базою даних, розміщеною на Веб-сервері,

-       адміністративна одиниця – сховище даних,

-