Економічні науки

Рогозян Ю.С.

Донбаський державний технічний університет

 

УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ ВИРОБНИЦТВА В СИСТЕМІ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ

 

         Система внутрішнього контролю дозволяє виявити можливості підвищення ефективності діяльності підприємства та може стати конкурентною перевагою у діяльності будь-якого підприємства, тому значне місце у системі внутрішнього контролю займає система управління витратами підприємства та методи калькуляції собівартості продукції.

         Саме в цій сфері здійснюється найбільше порушень та зловживань з боку посадових осіб:

         - необґрунтоване нарахування заробітної платні;

         - заміна матеріалів більш дешевими;

         - реалізація матеріалів на сторону;

         - безпідставне списання матеріалів.

         Грамотний контроль за витратами вимагає, щоб собівартість продукції розраховувалась заздалегідь, тобто планувалась. Процес розрахунку собівартості носить назву "калькулювання", а основним документом такого процесу є калькуляція. Під калькуляцією прийнято розуміти розрахунок у грошовому виразі собівартості одиниці продукції за встановленими статтями витрат.

         Калькулювання собівартості у широкому розумінні цього терміну представляє собою вибраний спосіб систематизації витрат на отримання інформації про собівартість виробленого продукту.

         Калькулювання собівартості продукції обумовлюється специфікою, заснованою на особливостях технології виробництва, його організації та видах продукції.

         Складність цієї роботи пов’язана з великою кількістю господарчих процесів, ускладнених необхідністю розмежування витрат між завершеною та незавершеною стадіями виробництва і необхідністю оцінки браку, побічної продукції та відходів виробництва. Методологія обліку витрат та способи визначення собівартості продукції відображаються в наказі про облікову політику підприємства.

         Таким чином, кінцевим результатом діяльності внутрішнього контролю є досягнення поставленої мети, а саме вивчення доходів  та витрат від операційної діяльності, встановлення достовірності даних первинних документів щодо відображення доходів, витрат та формування фінансових результатів, повноти і своєчасності відображення первинних даних в зведених документах та облікових регістрах, правильності ведення обліку доходів, витрат і результатів діяльності та їх відповідності прийнятій обліковій політиці та  чинним нормативним документам України.

 

ПЕРЕЛІК ЛІТЕРАТУРИ

 

1.          Голов С. Ф. Управлінський облік. Підручник. – К.: Лібра, 2003.-704с.

2.                 Грещак М. В., Коцюба О. С. Управління витратами: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц.. – К.-: КНЕУ, 2002.-131с.

3.         Котляров Г. Д., Управление затратами. – СПб: Питер, 2001. – 160с.:ил.

4.                 Палий В. Ф. Основы калькулирования. – М.: Финансы и статистика, 1987. – 288с.:ил.

5.                 Управление затратами на предприятии: Учебник/ В.Г. Лебедев и др., Под общ. ред. Г. А. Краюхина. – СПб: "Издательский дом" Бизнес-пресса", 2000. – 277с.:ил.