Економічні науки

Гришко І.Л., Шевцова В.І.

Донбаський державний технічний університет

 

ОРГАНІЗАЦІЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ НА ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

 

Організація системи управління витратами на підприємстві передусім залежить від організаційної та виробничої структури.

В умовах ринкової економіки найважливішим фактором нормального функціонування виробництва є управлінська діяльність. Вона вимагає інформації, яка повинна задовольнити вимоги менеджерів, мати відповідну вірогідність та оперативність. За допомогою інформаційного забезпечення відбувається взаємозв’язок між підрозділами, розмежування прав та відповідальності кожного підрозділу перед адміністрацією підприємства,  взаємодія окремих видів діяльності в досягненні мети підприємства.

Інформаційна облікова система  підпорядкована потребам організаційної структури підприємства. Організаційні структури управління характеризуються великою різноманітністю та залежать від багатьох факторів.

Повна організаційна структура підприємства залежить від наступних факторів:

форм організації управління (лінійна, матрична, лінійно-функціональна);

характеру виробництва та його галузевих особливостей4

відповідності структури апарату управління та організаційної структури;

співвідношення між централізованою та децентралізованою формами управління;

співвідношення між галузевою та територіальною формами управління;

рівня механізації та автоматизації управлінських робіт, кваліфікації працівників, ефективності їх праці.

Виробнича структура підприємства показує склад та структуру цехів, служб, їх потужність, форми побудови та взаємозв’язку на кожному рівні управління виробництвом. Побудова виробничої структури підприємства обумовлена типом і масштабами  виробництва, складністю технологічних процесів, ступенем і видами спеціалізації цехів. Організаційна та виробнича структури підприємства та його внутрішньогосподарський механізм є базою для побудови  системи управління витратами та управлінського обліку на підприємстві.

         У процесі розвитку суспільства розвивається наукова думка щодо проблеми обліку витрат виробництва. Єдиної думки, якої дійшли майже всі дослідники минулого та сучасності так це те,  що витрати виробництва – це спожиті в процесі виробництва засоби, які втілюють у собі минулу працю, а саме: сировину, матеріали, амортизацію основних засобів,  витрати праці робітників, які зайняті у процесі виробництва з відповідними на неї нарахуваннями та інші.

         Актуальність даної проблеми полягає в тому, що перед бухгалтером щодня виникають питання щодо витрат виробництва, якими методами краще вести облік витрат, як однієї з підсистем управлінського обліку, і з цими питаннями стикаються на кожному підприємстві. Воно може не виготовляти ніякої продукції, але питання, які стосуються витрат будуть виникати завжди.

         На підприємствах існуючий нині облік виробничих затрат дозволяє оперувати лише найбільш загальними даними про витрати. Статистичний розкид цих даних величезний. Вибір методу калькулювання собівартості продукції має значний вплив на оцінку рентабельності окремих видів продукції. В першу чергу вибір методу калькулювання собівартості продукції залежить від розміру підприємства, асортименту продукції. Для малих підприємств з великою кількістю видів продукції буде зручним метод повного розподілення витрат . Для підприємств, які в складі витрат на собівартість продукції мають значну долю накладних витрат та мають декілька видів продукції, дуже корисним буде впровадження на підприємстві системи функціонального обліку, що допоможе управлінському персоналу приймати більш ефективні рішення щодо асортиментної політики.

         Таким чином, для вирішення вище зазначених проблем необхідно:

- на макроекономічному рівні, по-перше, узгодити положення Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» з Типовими положеннями з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції у промисловості з питань свободи вибору положень бухгалтерського обліку, усунути протиріччя з використання методів обліку і калькулювання продукції, методології розрахунку фактичної собівартості продукції  для підприємств різних галузей промисловості;

- на мікроекономічному рівні впровадити в практику українських підприємств при розрахунках фактичної собівартості продукції застосування методики розподілу витрат на умовно-змінні і умовно-постійні; розробити методичні матеріали для запровадження системи управлінського обліку.

 

ПЕРЕЛІК ЛІТЕРАТУРИ

 

1. Бутинець Ф.Ф. та ін. Бухгалтерський управлінський облік. – Житомир: ПП “РУТА”, 2005. – 480 с.

2. Голов С.Ф. Управлінський бухгалтерський облік – К.: Лібра, 2004. – 740 с.

3. Котляров С.А. Упраление затратами: Учебное пособие. – СПб.: ПИТЕР, 2001. – 160 с.

4. Нападовская Л.В. Управленческий учет: Учебник для студентов высш. учеб. зав.- К.: Книга, 2004. – 544 с.