Економічні науки

Рогозян Л. Є., Вольвак І. О.

Донбаський державний технічний університет

 

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ КАЛЬКУЛЯЦІЇ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ

 

Калькулювання собівартості та облік витрат займають центральне місце в системі управління витратами.

У числі документів, які визначають безпосередньо методологію (порядок) калькулювання собівартості продукції, можна назвати методичні рекомендації, розроблені різними відомствами. В таких методичних рекомендаціях враховані галузеві особливості порядку включення витрат до складу собівартості, які обумовлені технологічним процесом конкретної галузі.

При організації облікового процесу на підприємстві, працівники бухгалтерії повинні вирішувати такі питання забезпечення необхідною бухгалтерською інформацією системи управління як: визначення переліку об'єктів калькуляції собівартості продукції, робіт і послуг, уточнення центрів витрат тощо. Слід домагатись такого положення, коли бухгалтерський облік підпорядковується процесу калькулювання.

Відмова від планування і калькулювання собівартості продукції несе суттєву шкоду підприємствам через втрату керованості процесом ціноутворення. Тому що саме калькулювання витрат на підприємстві є інструментом ціноутворення: спочатку розраховується попередня собівартість продукції і на цій основі проектний обсяг доходів чи збитків від реалізації нового виробу. Потім ціна коректується виходячи з його якісних характеристик. Визначена таким чином ціна дає можливість комерційним службам вирішити питання щодо її зниження з метою підвищення попиту. Показник собівартості продукції показує ту межу, до якої можна знижувати ціну без ризику попасти в зону збитків. Визначення ціни лише на основі попиту і пропозиції недостатньо, тому що спочатку проводиться всебічний аналіз прогнозної ціни з урахуванням ситуації на ринку і лише після цього розглядаються втрати і рівень доходності. У випадках, коли витрати на одиницю продукції виявляються вищими, ніж прогнозована ціна, детально аналізується собівартість за статтями калькуляції з метою її зниження. З цією метою  необхідно: розробити форми аналізу собівартості, які відповідають ідеям зниження собівартості продукції; зібрати всі ідеї, які спрямовані на зниження собівартості продукції і дати оцінку їх значимості; вибрати і подати на комісію необхідні дані про собівартість продукції, норми і нормативи витрат; ознайомити апарат управління і робітників з планами щодо зниження собівартості продукції.

Значення використання калькулювання полягає в розрахунку собівартості одиниці окремих видів продукції і отримання інформації про витрати для організації і управління процесом виробництва.

Інформація про структуру собівартості дозволяє впливати на неї, тобто управляти своїми витратами. Це неможливо зробити без калькулювання і складання кошторису. Крім того, калькулювання собівартості продукції веде до конкретизації можливих змін умов діяльності та прогнозування доцільності виробництва будь-якого виду продукції. Аналіз витрат дозволяє прийняти обґрунтовані рішення щодо розширення виробництва продукції, нарощування, збільшення обсягів реалізації освоєної продукції і випуску нової, а також встановлення оптимальної її ціни на ринку. Собівартість виступає нижчою межею ціни, тому її раціональне встановлення дозволить отримати максимальний рівень прибутку і знайти резерви зниження витрат на виробництво. Відмова від планування і калькулювання несе суттєву шкоду підприємствам, через те, що вони не проводять оцінку виконання прийнятого ними чи центрами відповідальності плану. Дані фактичних калькуляцій використовуються для подальшого планування собівартості, вибору сучасних технологічних процесів, проведення заходів щодо підвищення якості продукції, перевірки проектів будівництва і реконструкції підприємств. Без калькуляції собівартості продукції неможливо вести аналітичний складський облік готової продукції; визначати фактичну собівартість реалізованої продукції і фінансові результати; робити аналіз собівартості продукції по статтях, видах виробів; виявляти причини допущених перевитрат; відобразити, якими внутрішніми резервами володіє підприємство.

Тому, на нашу думку, в ринкових умовах недоцільно відмовлятися від планування, аналізу і калькулювання собівартості продукції. Навпаки, таким питанням треба приділяти більше уваги. Особливо під час виходу України з економічної кризи і підвищення ефективності виробництва сучасних українських підприємств. Калькулювання допоможе підвищити їх прибутковий рівень і, можливо, тоді вони нарешті зможуть конкурувати з світовими економічними монополістами. Тільки тоді Україна стане економічно розвиненою і конкурентоспроможною державою.

 

ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ

 

1.            Бородкін А. Про формування і облік собівартості продукції в ринкових умовах // Бухгалтерський облік і аудит. – 2002. - № 3. – с. 32 – 41.

2.            Житний П. Учбово-аналітичні проблеми використання виробничого потенціалу і шляхи їх вирішення  // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - № 1. – с. 41 – 50.

3.            Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 16.