Економіка

Острогляд О. О., Жирнова М.О.

Донбаський державний технічний університет

 

КОНТРОЛЬ ВИКОРИСТАННЯ ТА НОРМАТИВНИЙ ОБЛІК МАТЕРІАЛІВ БУДІВЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

 

Організаційно – технологічні особливості будівельного виробництва безпосередньо впливають на порядок обліку використання матеріально-технічних ресурсів.

Дослідження свідчать, що витрати матеріально-технічних ресурсів займають досить вагому частку в собівартості будівельно-монтажних робіт, тому вони потребують належного обліку їх використання.

Облік матеріальних ресурсів має забезпечувати вирішення таких проблем, як нормування витрат матеріалів і визначення потреби в них для виконання будівельно-монтажних робіт, нормування запасів предметів постачання і витрат на їх утримання, зберігання на складах та будівельних майданчиках.

Слід констатувати, що останнім часом не було обґрунтованих наукових публікацій, які присвячувались обліку використання матеріалів у будівництві.

Основним завданням нормативного методу обліку  витрачання матеріально - технічних ресурсів  на виконання  будівельно-монтажних робіт є своєчасне попередження нераціонального їх використання. Застосування цього методу забезпечує зворотний зв'язок між суб'єктом і об’єктом управління. Нормативний облік дає змогу попередньо, не очікуючи даних про фактичне використання матеріально-технічних ресурсів протягом місяця, визначити ритмічне виконання виробничих норм за кожним будівельним об'єктом. Основою для визначення потреби в будівельних матеріалах і конструкціях мають бути виробничі норми витрачання матеріалів, а в разі їх відсутності - робочі креслення.

У найбільш загальному вигляді норми витрат основних матеріалів можна обчислити за таким алгоритмом

 

НВ = К + ВТ -ВЧ + ВО-В,

 

де НВ - норма витрат матеріалів на одиницю продукції;

К - корисний вміст матеріалу в готовій продукції;

ВТ – технологічні відходи;

ВЧ - використання частини технологічних відходів;

ВО - відходи і втрати організаційно-технологічного характеру;

В - використана частина відходів і витрат організаційно - технологічного характеру.

Складовою частиною проекту виконання робіт є технологічна картка, за даними якої складають нормативні картки витрачання матеріалів, у яких визначено ліміти витрачання матеріалів, відходи, їх утилізація а також картка розкрою матеріалів. На основі цих даних лімітується відпуск матеріалів із складу за лімітно-забірними картками.

Для контролю за своєчасним і комплексним постачанням матеріалів та конструкцій на об'єкти будівництва виробничо-технічний відділ складає комплектувальну картку на кожний об'єкт будівництва в трьох примірниках. Чіткий графік надходження конструкцій дасть змогу уникнути простоїв будівельних механізмів, що, в свою чергу, забезпечить зменшення витрат робочого часу робітників і, як наслідок, не призведе збільшення собівартості будівельно-монтажних робіт.

Відпуск матеріалів має здійснюватись в межах попередньо затверджених лімітів. Ліміти відпуску матеріалів на виконання будівельно-монтажних робіт встановлює плановий відділ при складанні проектно-кошторисної документації. Основою лімітів є затверджені у встановленому порядку виробничі норми витрачання матеріалів на одиницю конструктивного елемента або виду робіт з урахуванням організаційно-технологічних заходів, які покладено в основу затвердженого плану зниження  вартості будівництва, відображені у технологічній картці. Лімітування видачі матеріалів і додержання технологічних карток будівництва попереджує створення надмірних запасів і сприяє їх економному використанню.

Таким чином,  використання матеріально-технічних ресурсів у будівельному виробництві необхідно вести за нормативним методом, застосовуючи при цьому технічно обґрунтовані норми, передбачені проектно-кошторисною документацією об'єктів будівництва. Лімітно-забірні картки на витрачання матеріалів треба вести разом із технологічними картками конкретних об'єктів і картками комплектування конструкцій та напівфабрикатів за логістикою матеріальних потоків у будівництві, що забезпечить ритмічне виконання будівельних робіт за строками, обсягами й якістю. Облік використання у будівництві матеріалів "відкритого використання" потрібно здійснювати за лімітно-забірними картками та щомісяця інвентаризувати їх залишки на будівельних майданчиках, що забезпечить раціональне використання матеріалів на об'єктах будівництва, персоніфікує відповідальність за їх зберігання і цільове використання. Матеріальний звіт (форма № М-19) і звіт про витрачання матеріалів (форма № М-29) у зіставленні з технічно обґрунтованими нормами потрібно складати у взаємозв'язку з проектно-кошторисною документацією, відомістю комплектування конструкцій  і напівфабрикатів із застосуванням баз даних ПЕОМ, що забезпечить достовірність обліку використання матеріально-технічних ресурсів у будівництві та моніторинг ведення будівельних робіт.

 

ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ

1. Лиско О. Нормативний облік і контроль використання матеріалів у будівництві // Бухгалтерський облік і аудит, 2006. - № 9. С. 24-27.

2. Лишиленко О.В. Бухгалтерський облік. Навчальний посібник. - Київ: Центр учбової літератури, 2003. - 624с.