Економічні науки/ 9. Економіка промисловості

 К.е.н. Никитенко О.О., Григогаш О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Ім. М. Туган-Барановського, Донецьк

 

БІОЛОГІЧНЕ ПАЛИВО ЯК ПЕРСПЕКТИВНЕ ДЖЕРЕЛО ЕНЕРГІЇ

Сонячна енергія завдяки фотосинтезу акумулюється в біомасі рослин, що використовуються як продукти харчування, корми для  тварин, технологічна сировина, будівельні матеріали або паливо. Заготівля, перероблення та споживання первинної біомаси супроводжуються утворенням побічних матеріальних потоків: лісосічних відходів, пожнивних залишків, промислових та побутових відходів, гною та стічних вод. Нагромадження відходів спричиняє хімічне забруднення ґрунтів, води та повітря, створює загрозу санітарному благополуччю. Постійний зріст народонаселення, розвиток цивілізації привели до такого збільшення відходів людської діяльності, з яким природа вже не може справиться. Розв’язанню цих проблем буде сприяти залучення наявних в Україні невикористаних ресурсів біомаси для виробництва енергії, що дає змогу одночасно розв’язувати екологічні проблеми.

Біомаса - побічна продукція та відходи біологічного походження, що можуть використовуватись для виробництва енергії, а саме: солома та стебла сільськогосподарських культур, відходи деревини, тверді побутові відходи, біогаз, який можна вилучати з гною та посліду, осаду каналізаційних стоків, вилучати зі звалищ.

Зараз стає популярним залучання сонячної енергії, вітряної. Чому б не використовувати постачальником енергії надлишки у лісній та сільськогосподарській сфері? З економічної точки зору є дуже перспективним  виробництво енергії з біомаси. Наприклад, продаж сільськогосподарськими підприємствами надлишку соломи та стеблів дав би їм змогу на виручені кошти ( до 1 млрд грн) закупити до 30% кількості моторного палива, потрібного для  виконання сільськогосподарських робіт  технічно доступне виробництво біогазу з відходів тваринництва та птахівництва становить 2300 млн м куб на рік або 1,65 млн т умовного палива, що у 4,1 рази перевищує витрати палива  на утримання тварин та споживання палива котельними сільськогосподарських підприємств.          Використовуючи біогаз від тваринництва та птахівництва, можна було б виробляти електричну енергію в обсязі до 4830 млн кВт на рік, а для утримання тварин та птиці у 2004р. спожито 2094 млн кВт на рік електроенергії, а тому можна прогнозувати значне постачання надлишку електричної енергії в національну енергосистему.

Виробництво енергії з біомаси дозволить покривати витрати у сферах, котрі постачають ресурси і також дасть деякий відсоток до електроенергетичного балансу країни.

Процес будівництва котельних та використання біомаси як палива в нашій державі йде дуже повільно, в той же час країни ЄС використовують цю дешеву енергію швидкими темпами.Так в Фінляндіі 20%  загальної суми енергії забеспечується за рахунок відходів та побічних продуктів лісництва, в Австрії – 10%, в Швеції - 25%.

Використання біомаси може вирішити ряд проблем: 1.екологічна( ця енергія буде більш чиста, та також знизить рівень вибросів “парникових газів”).2.зайнятість сільського населення( на землях, котрі не пригодні для садівництва, можна вирощувати енергетичний врожай - високоврожайні трави, швидкоростучі ліси, олійні культури.3.це може наблизити Україну до ЄС.4.це є економічно вигідним, тому що буде більше розвиватись промисловість і знизиться рівень побутових проблем, і насамперед - економія невідновлювальних ресурсів.

Проведений аналіз показав, що потенційні ресурси біомаси перевищують енергетичні потреби їх власників та місцевих споживачів. Повніше використання ресурсів біомаси можна забезпечити у разі її використання для виробництва електричної енергії. Діючи ТЄС та нові ТЄЦ, створені на базі існуючих систем теплопостачання, можуть стати буферними споживачами невикористаних ресурсів біомаси.  За відповідної організації вони можуть стати також центрами, що надають додаткові послуги зі знешкодження деяких відходів, що сприятиме зменшенню забруднення навколишнього природного середовища.

За розрахунками, з різних видів біомаси можна виробляти до 20560 млн кВт на рік електроенергії з використанням електрогенерувальних установок сумарною потужністю 2900 МВт. Це може становити до 10% теперішнього виробництва електроенергії на електростанціях України, або 27% від виробництва електроенергії всіма ТЄС. Якщо вугілля, газ, нафта - це ресурси невідновлювальні, то на майбутнє можна сказати , що Україна має гарну ресурсну базу відновлювальних ресурсів, котрі є надлишком в державі, або невикористаними, тобто реального попиту на них немає,тому що їх ніхто не використовує. Тобто можна сказати, що використання біомаси має великий економічний ефект.

 Таким чином електроенергетика України має значну ресурсну базу для організації виробництва електроенергії з використанням біомаси та вирішення проблем пов¢язанних з енергетичною кризою в державі.

Література:

1.Паливно-енергетичні ресурси України. Статистичний збірник/Державний комітет України.–Київ, 2001.–383с

2.Звіт про залишки і використання палива та паливно-енергетичних матеріалів(форма№4-МТП) за 1999р/Державний комітет статистики України.–Київ, 2002

3.Звіт про результати використання палива, теплової енергії та електроенергії (форма№ 11–МПТ)за 1999 р. Державний комітет статистики України. Київ,2003.

4.Звіт про утворення, використання і поставку вторинної сировини і відходів виробництва(форма № 14–МПТ) за 1999 р. /Державний комітет статистики України.– Київ, 2004

5.Україна в цифрах у 1999році: Корот. Стат. довідник/ За ред О.Г.Осуленко/ Державний комітет статистики України.– Київ, 2004–261с.

6.Ресурси біомаси для енергетичного використання в Україні / М.М.Жовмір, В.і.Нєдовєсов, О.П.Смірнов та ін./Энергетика и электрификация.–2005.– №6–С.38-45

7.Европейська стратегія надійного енергозабезпечення в питаннях та відповідях/Л.Шейн/ПЕК2002№12– С38-46.